Polmic - FB

archive

Zwycięzcy Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego

Sulic - HighamDnia 26 lutego 2009 roku od godziny 18.00, podczas koncertu finałowego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, czwórka finalistów VII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego rywalizowała o laur zwycięzcy. Około godziny 22.00 międzynarodowe Jury ogłosiło werdykt. Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Dyrektor Konkursu – Bogdan Pałosz. Nagrody główne VII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego otrzymali:

  • I nagroda ex aequo – Philip Higham z Wielkiej Brytanii i Luka Šulić z Chorwacji
  • II nagrodaGiorgi Anichenko z Białorusi
  • III nagrodaJanina Ruh z Niemiec

Ponadto przyznano nagrody specjalne:

  • Nagroda specjalna - 1 000 Euro za najlepsze wykonanie Grave, ufundowana przez rodzinę Witolda Lutosławskiego - Miłosz Drogowski z Polski
  • Nagroda specjalna - 1000 Euro za najlepsze wykonanie Wariacji Sacherowskiej, ufundowana przez Fundację na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów – Luka Šulić
  • Nagroda specjalna - 600 Euro za najlepsze wykonanie Le cocou pour violoncelle, ufundowana przez profesora Kazimierza Michalika – Philip Higham

oraz nagrody w formie koncertów promocyjnych dla Laureatów I miejsca - Philipa Highama i Luki Šulica: Nagroda Filharmonii Narodowej w formie zaproszenia do wzięcia udziału w koncercie na estradzie Filharmonii Narodowej, Nagroda w formie występu z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Nagroda Towarzystwa im. W. Lutosławskiego w formie występu z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej na Festiwalu "Łańcuch VI" w Warszawie, Nagroda w formie występu w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu w sezonie artystycznym 2009/2010.

Najlepszy Polak w Konkursie - Miłosz Drogowski - otrzymał Nagrodę Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Nagrodę Filharmonii Łódzkiej im. A.Rubinsteina w postaci koncertów w sezonie artystycznym 2009/2010.

 

Georgi ANICHENKO

Urodzony w 1985 roku w Mińsku, rozpoczął naukę gry w Państwowej Szkole Muzycznej w klasie Valentina Perlina. Zdobywca nagród na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków w Moskwie i Młodzieżowym Konkursie Czajkowskiego w Sanki Petersburgu. W 1999 roku otrzymał stypendium V.Spivakova. W 2000 roku wstąpił do Konserwatorium w Paryżu w klasie Philippe Mullera, które ukończył w 2004 roku. Stypendysta Rządu Francuskiego, fundacji Meyera i Tarazzi. Zwycięzca europejskich przesłuchań Young Artists w Paryżu i finalista tych przesłuchań w Nowym Jorku, 2005. Występował w znakomitych salach Paryża i Francji, w Brukseli i Concertgebouw w Amsterdamie. Jest zapraszany do występów na znanych festiwalach we Francji, Japonii i USA. Od 2007 roku kształci się na studiach podyplomowych Konserwatorium paryskiego w klasie Jerome Pernoo. W 2008 roku zdobył II nagrodę na konkursie André Nawarry w Tuluzie.

 

Philip HIGHAM

Urodzony w 1985 r., ukończył Royal Northern College of Music w 2007 r. z najwyższym wyróżnieniem. Otrzymał stypendium na kontynuację studiów podyplomowych i obecnie studiuje u Emmy Ferrand i Ralpha Kirshbauma. Występuje często jako solista w całym Zjednoczonym Królestwie i w Europie. Uczestniczył w festiwalach Autunno Musicale w Neapolu i Victoria Arts Festival na Malcie. W tym roku wystąpi na Festiwalu Bachowskim w Lipsku, Bachwoche w Ansbach i w serii Lake District Summer Music's Rising Stars. W 2008 r. został wyróżniony prestiżowym tytułem Bachpreistraeger po zdobyciu pierwszej nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku. W latach 2008–9 jest wspierany przez Sir James Caird Travelling Scholarship i Musicians' Benevolent Fund.

 

Janina RUH

Urodzona w 1989 r., rozpoczęła naukę gry w wieku 8 lat. Studia rozpoczęła w Zurychu u Susanne Basler, a kontynuowała w Düsseldorfie na Uniwersytecie Schumanna u Gotthard Poppa. Od 2008 r. jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Hansa Eislera w klasie Davida Geringasa. Zdobywczyni pierwszych nagród na konkursach Jugend Musiziert. Zdobyła nagrody na międzynarodowych konkursach: I nagrodę Musica senza frontiere (Włochy 2002), I nagrodę konkursu Antonio Janigro (Chorwacja 2004), I nagrodę konkursu Dotzauera (Drezno 2005), II nagrodę konkursu Heran (Rep. Czeska 2005), II nagrodę konkursu Pacem in Terris (Bayreuth 2006), IV nagrodę na konkursie Paulo (Finlandia 2007) i I nagrodę na konkursie Davidova (Goldynga, Łotwa 2008). Występowała w Niemczech, we Włoszech, na Litwie, w Słowenii, Finlandii i na Łotwie. Gra na instrumencie Stefano Scarampella wypożyczonym z kolekcji Ernst von Siemens Kunstfonds.

 

Luka ŠULIĆ

Urodzony w 1987 r., rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w wieku 5 lat. Mając 18 lat ukończył Akademię Muzyczną w Zagrzebiu w klasie Valtera Dešpalja. Obecnie studiuje w Wiedniu u Reinharda Latzko. W 2006 r. wygrał międzynarodowy konkurs europejskich rozgłośni Nowy Talent, był finalistą i laureatem Konkursu Młodych Muzyków im. Czajkowskiego (Japonia 2004). Zdobył również kilka pierwszych nagród na konkursach Alpe-Adria we Włoszech. Wyróżniony nagrodą rektora Uniwersytetu w Zagrzebiu, był również wybrany przez chorwackie Jeunesses Musicales na najlepszego młodego muzyka roku 2006. Jego ostatnim sukcesem była II nagroda na solowym konkursie Drohomireckiego w Katowicach. Koncertował w Europie, Ameryce Południowej i Japonii. Występował z ważniejszymi orkiestrami rosyjskimi, chorwackimi i słowackimi. Debiutował z powodzeniem na Festiwalach w Ljublanie i Dubrowniku. Został wybrany do serii europejskich koncertów New Masters on Tour 2008–9 w wiodących salach Amsterdamu, Pragi, Sankt Petersburga i Moskwy.