Polmic - FB

patronaty

Muzyka w Skansenie w Wygiełzowie

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej to wielkie muzyczne wydarzenie, które od ponad 20 lat wzbogaca działalność Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Jego cykliczny charakter i coroczne edycje sprawiły, że dzisiaj celem przyjazdu do Wygiełzowa jest nie tylko zamiar spędzenia czasu w urokliwych miejscach na terenie skansenu, ale również wysłuchanie koncertu festiwalowego z udziałem wybitnych artystów i przyciągającym programem, który niejednokrotnie stanowi odpowiedź na różnorodne muzyczne oczekiwania publiczności.

W 2013 roku, podobnie jak podczas wielu wcześniejszych edycji, koncerty festiwalowe zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich „muzycznych obiektów” skansenu, co stanowi dodatkową i szczególną atrakcję dla ich odbiorców. Najwięcej z nich odbędzie się w zrekonstruowanym Dworze z Drogini, gdzie znajduje się fortepian, ale również w zabytkowym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze w Amfiteatrze. Wybór tych miejsc zadecydował o obsadzie i charakterze koncertów, ale jednym z najważniejszych założeń organizatorów niezmiennie pozostaje idea, jaką jest szeroka popularyzacja tzw. wysokiej kultury muzycznej.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej odbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel, w 2013 roku pomiędzy 18 sierpnia – 22 września i obejmie koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy poziom wykonawczy. Festiwal zainauguruje estradowa prezentacja fragmentów Rigoletta Giuseppe Verdiego, jednego z największych kompozytorów operowych, którego 200. rocznica urodzin upływa 10 października. Słynne arie, duety i ensamble na czele ze znakomitym kwartetem z III aktu zaśpiewają wybitni wokaliści Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej. W drugą festiwalową niedzielę, 25 sierpnia gościć będziemy w Wygiełzowie Orkiestrę Marii Pomianowskiej, prezentującą brzmienia zrekonstruowanych staropolskich instrumentów smyczkowych. Ten wyjątkowy zespół wystąpi w projekcie „LutoSłowianie”, nawiązującym do twórczości wielkiego polskiego twórcy Witolda Lutosławskiego. W niedzielę 1 września, w Kościele znajdującym się na terenie Skansenu zagra krakowski Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu – Floripari, specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Zaprezentuje on repertuar przedstawiający polską kulturę muzyczną na przestrzeni XV-XVII wieku. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również dwa szczególne recitale, 8 września - skrzypcowy z udziałem Aleksandry Kuls, jednej z najwybitniejszych skrzypaczek polskich młodego pokolenia oraz 15 września - wiolonczelowy z udziałem znakomitego i renomowanego polskiego artysty Tomasza Strahla. W koncercie finałowym 22 września zaśpiewają wokaliści ukraińscy, znani z polskich scen operowych, którzy przedstawią program obejmujący dzieła kompozytorów rosyjskich, zwłaszcza Piotra Czajkowskiego i Sergiusza Rachmaninowa, tegorocznych muzycznych solenizantów. Ukraińskie akcenty będzie miał również koncert w Chrzanowie – Kościelcu, gdzie wystąpi wybitny polski organista Marek Toporowski wspólnie z duetem artystek ukraińskich grających na tzw. sopiłce. Natomiast w koncercie pt. „Muzyczny dialog” w Bobrku będzie można usłyszeć duet wybitnych artystów - trębacza Stanisława Dziewiora, profesora Akademii Muzycznej w Katowicach i muzyka NOSPR oraz krakowskiego organistę Wacława Golonkę, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu