Polmic - FB

archive

Wiersze Wołyńskie Ryszarda Mieczysława Klisowskiego

Ryszard Mieczysław Klisowski - Wybrane Wiersze WołyńskieNakładem Instytutu Badań Kościelnych w Łucku ukazał się kolejny tomik wierszy sonorystycznych na dowolny, melorecytatywny głos autorstwa Ryszarda Mieczysława Klisowskiego, zatytułowany Wybrane Wiersze Wołyńskie. Publikacja wydana została w 70. rocznicę Ludobójstwa na Wołyniu.

Do tomiku dołączona została płyta CD (mp3) z utworami poety-kompozytora: Glorią w wykonaniu Cameraty Silesii pod kierownictwem Anny Szostak oraz Cathedral Temple Music. Łuck-Holocaust na organy i perkusję, którego zapis nutowy znalazł się także na okładce książki. Publikacja ukazała się w polsko-ukraińskiej serii Biblioteki „Wołanie z Wołynia” (jako tom 81).

Ryszard Mieczysław Klisowski (1937) – kompozytor, skrzypek, teoretyk i pedagog, urodzony w Łucku, laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród, absolwent, a od 1991 profesor wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego, ukończył z wyróżnieniem studia kompozycji w wiedeńskiej Hochschule für Musik und darstellende Kunst. Jest autorem utworów instrumentalnych, wokalnych i wokalno-instrumentalnych na małe, średnie i wielkie składy wykonawcze oraz utworów muzyki elektroakustycznej, wykonywanych m.in. na znanych festiwalach muzyki współczesnej w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji. Założył koncertową Grupę, Studio i Wydawnictwo GEMEL.

Fascynacja słowem i jego związkami z dźwiękiem zrodziła się już dawno w jego twórczości, związanej wcześniej tylko z przebiegiem muzycznym. – czytamy w komentarzu do publikacji. – W wyniku zauroczenia brzmieniem słów, ich melodyką w różnych językach, powstały najpierw dwa tomiki wierszy sonorystycznych (1998, 2006) oraz obecnie prezentowany tomik Wybranych Wierszy Wołyńskich. Wszystkie wiersze objawiają swoje zakodowane cechy muzyczne przy ich kreatywnej, melorecytatywnej, interpretacji głosem. Zabawie dźwiękiem powinno towarzyszyć utrzymanie klimatu, nastroju i logiki przebiegu każdego z wierszy. Na treść tomiku złożyły się, własne i jego rodziny, przeżycia z okresu II Wojny Światowej na Wołyniu, ojca w archangielskim łagrze, matki wywiezionej do Kazachstanu przez Sowietów oraz późniejsze refleksje o poetyckim charakterze. Część wierszy to elementy składowe utworów muzycznych, jednakże większość z nich jest przeznaczona do samodzielnej interpretacji z uwzględnieniem parametrów muzycznych.

Twórczość poetycka Klisowskiego silnie zrośnięta z muzyką stanowi jej integralny element. Wszystkie pomysły, jakie towarzyszyły powstawaniu tych wierszy, miały swoje źródło w muzyce, w fascynacji barwą dźwięku, chwytaniu klimatu i nastroju od żartu do filozoficznej zadumy.