Polmic - FB

aktualności

Bydgoski Festiwal Operowy po raz 21.

Bydgoski Festiwal OperowyXXI Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 11 maja 2014 roku.

Wkraczając w swe trzecie dziesięciolecie, Opera Nova spełni marzenia miłośników operetki i zainauguruje imprezę Księżniczką czardasza Emmericha Kálmána, której 100-lecie powstania świat muzyczny obchodzić będzie w maju. Wojciech Adamczyk: reżyser operowy i filmowy (patrz: Ranczo), Piotr Wajrak: muzyczny sprawca sukcesu Śpiącej królewny i Halki, Maria Balcerek: autorka olśniewających kostiumów do Barona cygańskiego, Zofia Rudnicka: współautorka świetnej formy operowych tancerzy - tak najkrócej scharakteryzować można realizatorów zapowiadanej premiery Opery Nova. Księżniczka czardasza to wzruszający melodramat o problemach młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca w świecie urządzonym przez poprzednie pokolenia. Przeniesienie akcji w realia Polski przedwojennej ma unaocznić widzom, że "operetka" to jedna z konwencji opowiadania życiowych historii, forma szlachetnej, choć błahej rozrywki, a nie gatunek teatralny z definicji idiotyczny, pełen niekonsekwencji, w którym wszystko jest możliwe.

29 kwietnia na bydgoskiej scenie obejrzymy Cyrulika sewilskiego - operę komiczną Gioacchina Rossiniego, przygotowaną przez zespół Teatru Wielkiego w Łodzi. Realizatorzy spektaklu chcieli, aby był on "wielką bombą dobrej energii i radosnej zabawy, by widzowie dobrze się bawili". Scenografia oraz kostiumy nawiązują do kreskówek i komiksów. Jednym ze źródeł inspiracji były filmy Walta Disneya. 1 maja Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wystawi operę Mieczysława Weinberga – Portret do libretta według opowiadania Nikołaja Gogola. To historia biednego artysty malarza, który wszedł w posiadanie dziwnego portretu. Dzięki temu stał się nagle bogaty oraz sławny i zaczął otrzymywać zamówienia na obrazy od generałów, mężów stanu i arystokracji. Realizując je, pomnażał fortunę, nie zauważając, że stracił przy tym coś cenniejszego...
4 maja na bydgoskim festiwalu gościć będzie Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, która przedstawi w ciągu jednego wieczoru jednoaktową operę Sergieja Rachmaninowa Aleko i balet romantyczny Chopiniana do utworów Fryderyka Chopina. Dwa dni później będziemy mieli okazję do zobaczenia musicalu Chłopi w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, przygotowanego przez Teatr Muzyczny w Gdyni. Będzie to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób słynnej powieści Reymonta, nagrodzonej Nagrodą Nobla w 1924 roku. Tekst Chłopów wciąż zachwyca swoją aktualnością. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy stanowią piękną oprawę tego niezwykłego widowiska. Festiwal zamknie 8 maja spektakl Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego – opera Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego. Jej premiera miała miejsce 11 października 2013 roku w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach (w siedzibie zespołu). Zespół „Mazowsze”, który w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia powstania, odkrył na nowo przesłanie Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego, zawarte w najstarszej polskiej operze. - Pomysł na Krakowiaków i Górali był długo konsultowany, ponieważ jest to zupełna nowość, jeśli chodzi o repertuar „Mazowsza”. Spektakl będzie dopełnieniem działalności zespołu. - powiedział dyrektor „Mazowsza”, Włodzimierz Izban. Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w inscenizacji „Mazowsza” to nowatorski projekt, którego realizacji podjął się Andrzej Strzelecki. Za muzyczną stronę odpowiada Jacek Boniecki. Choreografia jest dziełem Zofii Rudnickiej.

ZOBACZ: program Festiwalu