Polmic - FB

news

Pociąg myśli Andrzeja Panufnika - w Łodzi

Andrzej PanufnikChoć w PRL-u Andrzej Panufnik cieszył się uznaniem władz, dotkliwie odczuwał brak swobody twórczej krępowanej doktryną socrealizmu. Zdecydował się w końcu na podróż w jedną stronę: emigrację. W 1954 roku opuścił Polskę i osiadł na stałe w Anglii. Na podróż w drugą stronę: do Polski, musiał czekać aż 36 lat – ojczyznę odwiedził w 1990 roku na zaproszenie festiwalu „Warszawska Jesień”. Być może te doświadczenia sprawiły, że jeden z jego utworów kameralnych ma związek z podróżą - inspiracją dla sekstetu Train of Thought (Pociąg myśli) stała się droga pociągiem. „Hipnotyczna powtarzalność rytmu kół wyzwala we mnie ciągłość myśli” – przyznawał kompozytor. By oddać to wrażenie, zastosował jednostajny rytm, nasuwający na myśl stukot wagonów.

Kompozycję Trains of Thought Andrzeja Panufnika usłyszymy w wykonaniu sekstetu smyczkowego „Studio” we wtorek, 25 listopada 2014 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Zespół wystąpi w składzie: Tomasz Bartosiak – skrzypce, Izabela Ceglińska – skrzypce, Jolanta Kukuła-Kopczyńska – altówka, Dorota Stanisławska – altówka, Tomasz Starek - wiolonczela i Maciej Baran – wiolonczela. W programie koncertu znajdzie się także Sekstet smyczkowy Es-dur op. 3 Jerzego Lefelda (1898-1980), który należał do czołowych pianistów-kameralistów swoich czasów, oraz I Sekstet smyczkowy op. 18 Johannesa Brahmsa.

Wykonanie utworów Andrzeja Panufnika odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.