Polmic - FB

ze świata

Szalone Dni Muzyki we Francji

La Nature„Natura” to temat 22. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki. Jeden z największych na świecie festiwali popularyzujących muzykę klasyczną potrwa od 29 stycznia do 7 lutego 2016 roku we Francji. Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią łącznie z 27 koncertami w regionie Kraj Loary i mieście Nantes.

Francuska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée tradycyjnie najpierw zawita do regionu Kraj Loary (29-31 stycznia). W tym roku gospodarzami festiwalu będzie 11 miast, z czego Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią w ośmiu: La Roche-sur-Yon, Cholet, Saumur, Saint Nazaire, Sablé-sur-Sarthe, Challans, Laval i La Flèche. To jednak tylko przedsmak prawdziwego muzycznego szaleństwa, które od 1995 roku rozgrywa się w Nantes – właśnie tam René Martin po raz pierwszy zorganizował swój festiwal. W dniach 3-7 lutego odbędzie się w Nantes ponad 300 koncertów, konferencji i warsztatów edukacyjnych. 

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków – od renesansu, po czasy nam współczesne. René Martin, twórca festiwalu i jego dyrektor artystyczny, podzielił prezentowane dzieła na kilka kategorii, m.in. cztery pory roku, żywioły (ziemia, powietrze, woda, ogień), noc, kosmos, ogrody, zwierzyniec i krajobrazy.

Polska Orkiestra Kameralna wraz ze skrzypaczką Sayaką Shoji wykona m.in. Cztery pory roku Antonia Vivaldiego, także w wersji przekomponowanej przez Maxa Richtera. W repertuarze Sinfonii Varsovii znajdą się takie dzieła jak Święto wiosny Igora Strawińskiego, Śpiew ptaków Pablo Casalsa, Portrait musical de la nature Justina Heinricha Knechta, oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna; poematy symfoniczne: Wełtawa i Z czeskich łąk i gajów Bedřicha Smetany, Step Zygmunta Noskowskiego; koncert na perkusję i orkiestrę Hi-Ten-Yu Isao Matsushita z solistą Eitetsu Hayashi oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego w interpretacji Anny Marii Staśkiewicz. Orkiestrę prowadzić będą: Grzegorz Nowak, Robert Trevino, Daniel Reuss i Lio Kuokman.

Wybrane koncerty Sinfonii Varsovii będą transmitowane przez francuską telewizję ARTE. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia odbędą się w Japonii, Rosji i w Polsce.

Więcej informacji – na stronie : www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-01-28-la-folle-journ-e-la-nature-francja.html


La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin - twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.).

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz siódmy. Poprzednie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011), Rosja (2012), Muzyka francuska i hiszpańska (2013), Ameryka (2014) i Pasje serca i duszy (2015) spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne. Siódma polska edycja odbędzie się w dniach 23-25 września 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.