Polmic - FB

relations and reviews

Chór „Don Diri Don” śpiewał kolędy dla nieuleczalnie chorych dzieci w Düsseldorfie

dW pierwszą niedzielę adwentową, 3 grudnia 2017 roku, Chór Dziecięcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego „Don Diri Don” pod dyrekcją Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie prof. dr. hab. Dariusza Dyczewskiego koncertował w Düsseldorfie w Kościele Miejskim św. Jana (Johanneskirche Stadtkirche Düsseldorf). Koncert został zorganizowany przez Organizację KIWANIS / oddział Düsseldorf, wspomagającą dzieci na całym świecie.

Organizację KIWANIS istnieje od ponad stu lat, a profil jej działalności jest porównywalny z profilem UNICEF-u, z którym KIWANIS współpracuje przy wielu przedsięwzięciach. Tym razem cały dochód z koncertu został przekazany na Hospicjum dla Dzieci i Młodzieży w Düsseldorfie. Honorowy patronat nad koncertem objął Prezydent Düsseldorfu Thomas Geisel. Kiedy prof. Dariusz Dyczewski został zapytany o możliwość udziału Chóru Dziecięcego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego „Don Diri Don” w koncercie z cyklu „Dzieci pomagają dzieciom – muzyka tworzy przyszłość” w Düsseldorfie, nie zawahał się ani chwili i natychmiast podjął wyzwanie przygotowania koncertu adwentowego z międzynarodowym repertuarem. Do udziału w koncercie zaproszono także solistów: soprany – Friederike Meinel i Sylwię Burnicką-Kalischewską oraz Alexandra Kalischewskiego – sopran chłopięcy.

Wydarzenie rejestrowała Telewizja Polonia. Publiczność nie ukrywała wzruszenia, kiedy chór rozpoczął łacińskim utworem sakralnym Ave Virgo Gloriosa młodego polskiego kompozytora M. Raczyńskiego, kolejno wykonał Kyrie J. Leavitta (solo: Zosia Kubowicz), Ave Maria G. Cacciniego, Alleluja, Ave Verum W. A. Mozarta, Panis Angelicus C. Francka z solistą Alexandrem Kalischewskim i wiele kolęd z różnych krańców naszego globu, w sumie w sześciu językach.

Przy fortepianie zasiadła Monika Walczukiewicz, a Anna Strycharczyk czuwała nad instrumentalistami akompaniującymi na flecie poprzecznym i skrzypcach. Koncert poprowadziła Friederike Meinel, której infekcja nie pozwoliła zaprezentować się w koncercie wokalnie. Andrzej Koliński z Instytutu Polskiego w Düsseldorfie zadbał o polskie tłumaczenia moderacji oraz powitania Prezydenta Fundacji KIWANIS w Düsseldorfie Gerda Maubacha. Zachwycona publiczność długo oklaskiwała artystów i nie szczędziła wspaniałych gratulacji i komplementów po koncercie.

Koncert zostanie powtórzony 12 grudnia w centrum Berlina w kościele Französische Stadtkirche Berlin o godz. 19:00 oraz 14 grudnia w Sali Koncertowej w Szczecinie w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego przy ulicy Niepodległości 40 o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Koncert berliński objęty jest honorowym patronatem Ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego, przy udziale Instytutu Polskiego w Berlinie. Koncert szczeciński odbędzie się przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.

Źródło: organizator