Polmic - FB

official patronage

Katowice | NOSPR kameralnie: „Muzyka polska za mało znana”

nospr15 i 16 lutego 2018 roku o godz. 19.30 w katowickiej siedzibie NOSPR odbędą się koncerty w ramach cyklu „Muzyka polska za mało znana”.

Krakowskie Trio d'anches zaprezentuje 15 lutego dzieła Aleksandra Tansmana, Antoniego Szałowskiego i Witolda Lutosławskiego. Koncert rozpocznie utwór George’a Aurica Trio, w którym pobrzmiewa przywiązanie do muzyki popularnej, cyrkowo-kabaretowej. Z paryskim środowiskiem kompozytorskim związany był także od 1920 roku przez kilkanaście lat Aleksander Tansman, wykształcony w Łodzi i Warszawie. Jego dzieła należą do repertuaru światowego, natomiast ich obecność w życiu muzycznym w Polsce ciągle wydaje się niewystarczająca. Suite pour trio d'anches autorstwa Tansmana, mimo, iż także utrzymana została w duchu francuskiego neoklasycyzmu, wniesie do programu koncertu sporą dawkę szczerego liryzmu, powiązanego z walorami kantylenowymi.

We francuskiej stolicy działał także Antoni Szałowski (10 lat młodszy od Tansmana), który po studiach pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego i Grzegorza Fitelberga kontynuował naukę u Nadii Boulanger. We Francji, w której zdecydował się później pozostać na stałe, powierzono mu funkcję prezesa Stowarzyszenia Młodych Polskich Muzyków. W jego Trio z 1936 roku także dominują środki wypracowane w ramach neoklasycyzmu, z charakterystyczną motoryką i tokkatowością na czele i powściągliwością emocjonalną w częściach lirycznych.

Prawykonanie Tria Lutosławskiego (jednego z najwcześniejszych jego utworów) miało miejsce w 1945 roku podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej w Krakowie. Utwór wykorzystuje pomysły zawarte w kanonach i interludiach, komponowanych przez Lutosławskiego w czasie wojny na różne składy instrumentalne. Z neoklasycyzmem łączy go motoryczna rytmika, dysonansowa harmonia, kanciasta melodyka i dyscyplina formalna. Swoje doświadczenia wypracowane w tej kompozycji wykorzystał Lutosławski w pracy nad I Symfonią.

Następnego dnia, 16 lutego o godz. 19.30 w katowickiej siedzibie NOSPR będzie miał miejsce koncert Chóru Polskiego Radia, który zaprezentuje dzieła Piotra Ślęczka, Andrzeja Dziadka, Andrzeja Koszewskiego, Edwarda Domańskiego, Bolesława Wallek-Walewskiego i Romana Maciejewskiego.

Osoby, które kupią bilet na jeden z koncertów 15 lub 16 lutego z cyklu „Muzyka polska za mało znana”, będą miały dodatkowo możliwość uczestniczenia w specjalnym zwiedzaniu siedziby NOSPR z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się 28 lutego 2018 o godz. 18:00.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nospr.org.pl