Polmic - FB

aktualności

Wielkanoc z Chopinem w TVP Kultura

tvp Kultura1 kwietnia 2018 roku w Niedzielę Wielkanocną TVP Kultura zaprasza na wyjątkowe spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina: dwa filmy dokumentalne, Ocaleni przez Chopina – godz. 9.05 i Fortepian Chopina – godz. 13.40, oraz koncert „Warszawski fortepian Chopina” o godz. 14.00, poświęcony wielkiemu polskiemu kompozytorowi.

Ocaleni przez Chopina to brytyjski film dokumentalny w reżyserii Jamesa Kenta. Opowiada o Balladzie nr 1 g-moll Fryderyka Chopina i o tym, jak utwór ten odmienił życie dwojga młodych ludzi. 15-letnia japońska pianistka Momoka pochodzi z Sendai – miasta, które w 2011 roku doświadczyło straszliwych skutków trzęsienia ziemi i tsunami. Grając Balladę, Momoka daje wyraz swoim, zazwyczaj skrywanym uczuciom, jak ból, rozpacz i niezgoda na okrutną rzeczywistość. Z kolei 22-letni Paul, uczeń szkockiej szkoły muzycznej, u którego wykryto raka mózgu i stwardnienie rozsiane, to właśnie Balladzie zawdzięcza powrót do sił po ciężkiej operacji. Dzieło Chopina komentują w tym filmie także światowej sławy pianiści, jak Lang Lang, Władimir Aszkenazi, Imogen Cooper i Stephen Cough.

O godz. 13.40 TVP Kultura przypomni film dokumentalny Piotra Stasika Fortepian Chopina o tym, jak powstała kopia fortepianu Buchholtza, na którym nastoletni Chopin tworzył swoje pierwsze wielkie kompozycje. To przede wszystkim film o prawdziwej pasji i umiłowaniu swej pracy przez twórcę kopii instrumentu, Paula McNulty'ego, jednego z najlepszych budowniczych historycznych fortepianów na świecie.

O tym, jak brzmi fortepian odtworzony przez McNulty’ego, widzowie TVP Kultura dowiedzą się o godz. 14.00, gdy wyemitowany zostanie koncert galowy „Warszawski fortepian Chopina”. Przedsięwzięcie odbyło się 17 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w 188. rocznicę słynnego koncertu Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, gdzie również na fortepianie Buchholtza 17 marca 1830 r. młody kompozytor po raz pierwszy wykonał swój Koncert fortepianowy f-moll. Na odrestaurowanym fortepianie zagrał Krzysztof Książek z towarzyszeniem Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa. Artyści wykonali Fugę i kodę B-dur (na temat „Jeszcze Polska nie zginęła”) i Bitwę pod Możajskiem Karola Kurpińskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.