Polmic - FB

patronaty

Warszawa | Festiwal 32. „Warszawskie Spotkania Muzyczne”

wsmOddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na 32. edycję Festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, który odbędzie się w dniach 12-19 maja 2018 roku.

„Warszawskie Spotkania Muzyczne” to doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej, który powstał w 1986 roku. Jego twórcą jest kompozytor Władysław Słowiński, który do 2016 był także dyrektorem Festiwalu. Obecnie funkcję tę pełni Jarosław Siwiński, kompozytor, pianista, animator i koordynator wydarzeń muzycznych i edukacyjnych. Formuła programowa Warszawskich Spotkań Muzycznych obejmuje ważne, choć często mało znane, dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze kompozycje, powstające często na zamówienie Festiwalu.

W tym roku odbędą się takie koncerty, jak: „W lustrze śląskiego baroku”, „Chóry prawosławnej Serbii”, „Praca w #kolektywie”, „Europa trzech stuleci”, „Aneks do awangardy”, „Czytając starożytnych”, a także II Konferencja z cyklu „Muzyka polska za granicą” Między Warszawą a Paryżem zorganizowana przez Zakład Muzykologii Instytutu Sztuki PAN. Koncertem „Jazz dla Niepodległej” 18 maja Festiwal włączy się do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Podczas koncertu zabrzmią Pieśni Jana Kochanowskiego oraz improwizacje oparte na Polskich Pieśniach Legionowych. Multimedialna opera kameralna Podróż do wnętrza Ziemi na motywach powieści Juliusa Verne’a zabrzmi 19 maja w siedzibie Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego FINA, włączając się w tegoroczną warszawską „Noc Muzeów”.

Jednymi z najważniejszych punktów Festiwalu są prawykonania kompozycji, które powstały na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich w ramach Programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert inaugurujący Festiwal zwieńczy Passacaglia na flet, skrzypce, lutnię i wiolonczelę / violę da gamba (2018) Marka Pasiecznego. 17 maja Leszek Lorent, Maciej Nerkowski i Dariusz Przybylski zaprezentują Ćwiczenia z Antygony na baryton, perkusję i organy Hammonda (2018) Tadeusza Wieleckiego, Pieśni do słów Katullusa na baryton, multiperkusję i organy Hammonda (2018) Ignacego Zalewskiego oraz kompozycję Eros i pszczoła do wiersza o Erosie Anakreona na perkusję, baryton i organy Hammonda (2018) Georgiosa Kissasa.

Ponadto znakomici muzycy, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, prawykonają podczas Festiwalu najnowsze kompozycje Wojciecha Błażejczyka, Mikołaja Majkusiaka, Pawła Malinowskiego, Tomasza Opałki i Edwarda Sielickiego.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta m.st. Warszawy i jest współfinansowany przez m. st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie http://www.wsm.art.pl