Polmic - FB

news

Mazurek dla dzieci

MazurekWieczór promocyjny książki i płyty CD dla dzieci pt. Mazurek odbędzie się 30 maja 2010 roku o godzinie 18.00 na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego w ramach pikniku U Frycka. Wstęp wolny.

Skąd się wzięło słowo fortepian? Co Fryderyk Chopin usłyszał w kwiatach? Co tak naprawdę oznacza słowo „mazurek”? Kto robi sobie muzyczne żarty? Co to jest barkarola? Czy można zakochać się w Koncercie? Co brzmi w Żelazowej Woli? Czy Fryderyk był czarodziejem? Jaki taniec powinno się tańczyć w Łazienkach? Iloma palcami gra się walca? Na te i inne pytania odpowiedzą piosenki – kołysanki, żarty, bajki, opowieści i zabawy muzyczne – z najnowszej płyty i ksiązki Mazurek, wydanej przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Mazurek – to wyjątkowy, artystyczny prezent dla polskich dzieci na Dzień Dziecka 2010: 18 prostych opowiastek o Fryderyku Chopinie, 16 piosenek, skomponowanych przez Krzysztofa Herdzina – autora instrumentacji muzyki do filmu Marzyciel uhonorowanej Oscarem, i Agnieszkę Widlarz – młodą pedagog muzyczną i kompozytorkę piosenek dla dzieci. Wykonawcami są najwybitniejsi polscy wokaliści jazzowi młodego i średniego pokolenia: Dorota Miśkiewicz, Mieczysław Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom. 156 stron z 50 barwnymi obrazkami. 45 minut dobrej muzyki z pogranicza jazzu, muzyki klasycznej i piosenki. A jednocześnie świetna zabawa i nauka. Piosenki dowcipnie, obrazowo i artystycznie tłumaczą sens i charakter ulubionych form muzycznych Chopina: mazurka, nokturnu, koncertu, preludium, ronda, scherza i innych. Książka to okraszona fantazją biografia Fryderyka Chopina – bezpretensjonalna opowieść o jego dzieciństwie i dorastaniu. Mali i duzi czytelnicy dowiedzą się z niej, kiedy i gdzie urodził się Fryderyk, jakich miał rodziców i ile sióstr, kim byli jego przyjaciele, co myśleli o nim jego profesorowie, kiedy zaczął komponować, gdzie spędzał wakacje, kogo kochał i jak dorósł. Wszystko w oprawie baśniowej i zabawowej, w książce, bowiem, obecna jest aura polskiej przyrody, mazowieckiej fauny i flory. Brzmią dźwięki warszawskich parków i ogrodów, echa ludowych baśni.