Polmic - FB

aktualności

Warszawa | 62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

WJ62. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” odbędzie się w dniach 20–28 września 2019 roku pod hasłem „Pneuma – realność poszerzona”.

Tegoroczna „Warszawska Jesień” zamyka swoisty tryptyk idei, którymi inspirowane były programy festiwali w latach 2017–2019: 2017 – „Trans/awangardy” – o radykalizmie muzycznym i awangardach z ich postulatami społecznymi, 2018 – „Res Publica” – o różnych aspektach tożsamości kształtujących świadomość, wśród nich także narodowej i społecznej, 2019 – „Pneuma” – o dociekaniu natury nieokreślonego. Termin „pneuma” ma kilka znaczeń w zależności, do której epoki sięgamy. Najbliższe muzyce to konotacje z powietrzem i jego poruszeniami, otwierającymi nas na wiele symboli i metafor, jak: tchnienie, ruah, wiatr dziejów i historii. Powietrze to ośrodek dźwięku, w którym rodzi się on i przenosi. W czasie festiwalu pojawi się wiele muzyki „z powietrza”.

62. „Warszawska Jesień” to ponad 50 festiwalowych wydarzeń, 32 w paśmie głównym, 2 w ramach „Warszawskiej Jesieni Klubowo”, 7 – „Małej Warszawskiej Jesieni” oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z artystami i warsztaty dla młodych kompozytorów organizowane we współpracy z Kołem Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich.

W paśmie głównym festiwalu będą miały miejsce prawykonania 11 utworów: Moniki Dalach, Magdaleny Długosz, Pawła Hendricha, Zygmunta Krauze, Cécile Marti, Adriána Mocanu, Piotra Roemera, Agnieszki Stulgińskiej, Piotra Tabakiernika, Tadeusza Wieleckiego i Sławomira Wojciechowskiego. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Thinking Things, czyli „teatr robotyczny” – ostatnią część tryptyku Georges’a Aperghisa, kompozytora zafascynowanego tematem sztucznej inteligencji, w wykonaniu IRCAM, Gaze for Gaze Nielsa Rønsholdta, wykonane przez duńską grupę SCENATET, chór VRC i …publiczność. Jednym z wyrazistych wątków festiwalu będzie twórczość kompozytorek: szwajcarskich – Cécile Marti i Kathariny Rosenberger, oraz islandzkich – Thurídur Jónsdóttir i Báry Gísladóttir.

Szczegółowy program – na stronie http://www.warszawska-jesien.art.pl/wj2019/home-2019