Polmic - FB

aktualności

Kultura w sieci – rusza program MKiDN finansowania zmian formy upowszechniania działalności twórczej

MKiDNMinister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił założenia nowego programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. „Kultura w sieci” to środki na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w Internecie. Budżet programu wynosi 20 mln zł. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2020 roku.

Program „Kultura w sieci” składa się z dwóch elementów: programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów, w tym muzyków. Zgłaszane projekty mogą przyjmować formę dialogu i nawiązania do tradycji oraz osiągnięć dziedzictwa polskiej i światowej kultury, jak również poszukiwania nowatorskich rozwiązań, zarówno w zakresie form wyrazu, jak i środków komunikacji. Wnioskodawcom biorącym udział w programie stypendialnym mogą zostać przyznane stypendia: 6-miesięczne obejmujące okres od 1 maja do 31 października 2020; mające inny okres realizacji projektu, przyznawane na okres nie krótszy niż trzy kolejne, następujące po sobie, miesiące obejmujące okres od 1 maja do 31 października 2020.

O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Z tej formy dofinansowania wyłączone są instytucje narodowe, instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKiDN, szkoły i uczelnie artystyczne. W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie m. in. realizacji warsztatów on-line, webinariów, wydarzeń kulturalnych on-line, udostępniania zapisów wydarzeń kulturalnych, tworzenia stron internetowych lub aplikacji popularyzujących zasoby cyfrowe, tworzenia wydawnictw audio-video.

Szczegółowe informacje – na stronie https://bit.ly/34bZCVY