Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Myroslav Skoryk…

SkorykW wieku 81 lat zmarł znany kompozytor, pianista, dyrygent i muzykolog Myroslav Skoryk (13 lipca 1938, Lwów – 1 czerwca 2020, Kijów), wiceprzewodniczący Związku Kompozytorów Ukrainy w latach 2006–2010. Pogrzeb odbędzie się 5 czerwca na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Myroslav Skoryk pochodził z rodziny inteligenckiej. Jego dziadek, znany prawnik i etnograf, pełnił funkcję profesora prawa w Tajnym Uniwersytecie Ukraińskim, był członkiem Petersburskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki. Siostra babci – Salomea Kruszelnicka – była jedną z najbardziej znanych europejskich śpiewaczek operowych na przełomie XIX i XX w. Ojciec kompozytora, etnograf Michał Skoryk był członkiem lwowskiego oddziału Akademii Nauk Ukrainy i utalentowanym skrzypkiem.

Myroslav Skoryk rozpoczął kształcenie muzyczne w Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Lwowskim, lecz nie zdążył jej ukończyć. W okresie represji stalinowskich rodzina została zesłana na Sybir, do obwodu kemerowskiego. W latach 1948–1953 lekcji gry na fortepianie udzielała mu uczennica Sergiusza Rachmaninowa Walentyna Kantorowa. Po powrocie na Ukrainę studiował w Konserwatorium Lwowskim w klasie kompozycji Adama Sołtysa i Romana Simowicza oraz w klasie teorii muzyki Stanisława Ludkiewicza. Następnie ukończył studia doktoranckie Konserwatorium Moskiewskiego w klasie Dmitrija Kabalewskiego i po obronie dysertacji otrzymał stopień kandydata nauk (rosyjski odpowiednik stopnia doktora).

Prowadził klasę kompozycji w Konserwatoriach Lwowskim (1963–1966) i Kijowskim (1966–1988), wykładał na uczelniach w Stanach Zjednoczonych i Australii (do 1999). Po powrocie na Ukrainę pełnił funkcje kierownika Zakładu Historii Muzyki Ukraińskiej w Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej, kierownika artystycznego Kyiv Music Fest, kierownika artystycznego Opery Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki (2011–2016), prowadził klasę kompozycji w Konserwatorium Lwowskim.

Stworzył operę, dwa balety, cztery kantaty na chór i orkiestrę symfoniczną, cztery poematy symfoniczne, koncert na orkiestrę, trzy koncerty fortepianowe i dziewięć skrzypcowych, suity i partity na orkiestrę kameralną, muzykę do filmów, wiele utworów kameralnych i chóralnych, m. in. Liturgię Świętego Jana Chryzostoma Złotoustego.

Myroslav Skoryk otrzymał szereg honorowych tytułów, ważnych nagród i odznaczeń państwowych, m. in. Bohater Ukrainy, Ludowy Artysta Ukrainy, Order Państwa i Złotą Gwiazdę, Order „Za zasługi” I, II i III st., został laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki.

Cześć Jego pamięci!

Kondolencje Związku Kompozytorów Polskich: w języku polskim

                                                                                   w języku ukraińskim