Polmic - FB

news

Środa w obiektywie ArtMusFair

ArtMusFair - UMFCJuż jutro, 22 września 2010 roku rozpocznie się III Konwencja Muzyki Nowej ArtMusFair. Warszawa na cztery dni stanie się stolicą europejskiej muzyki współczesnej. Do stolicy Polski przyjedzie ponad 200 najwybitniejszych twórców oraz organizatorów wydarzeń muzycznych z 35 krajów i 80 instytucji muzycznych z całego świata. Środowy program ArtMusFair zdominują przede wszystkim koncerty – aż cztery oraz multimedialną instalację.

O godz. 16.00 w Sali Moniuszki UMFC zabrzmi muzyka elektroakustyczna z Norwegii, m.in. utwór Solitaire zmarłego niedawno Arne Nordheima, mocno związanego z Polską poprzez wieloletnią pracę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie. Tam właśnie powstał Solitaire. Usłyszymy także Concrete Bet na głośniki stereo i wideo Jorana Rudiego, dyrektora słynnego ośrodka muzyki elektroakustycznej w Oslo – NOTAM. O godz. 18.00 w Audytorium Szymanowskiego odbędzie się z kolei prezentacja muzyki Krzysztofa Knittla i Marka Chołoniewskiego, którzy zaprosili do udziału w swoim projekcie Franziskę Baumann z Uniwersytetu Muzycznego w Bernie i Andreia Smirnova z Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie. Wspólnie będą improwizować, używając takich niezwykłych instrumentów, jak cyberrękawice, thereminovox, sensory optyczne czy ISA harfa bez strun. O godz. 19.30 w Sali Koncertowej UMFC będzie miał miejsce główny koncert polsko-norweskiego projektu “Elektronika wobec wyzwań XXI wieku”. Zacznie się od Galiardy Johna Dowlanda, angielskiego kompozytora z przełomu XVI i XVII wieku, granej przez znakomitego szwedzkiego gitarzystę Stefana Östersjö, który potem będzie ową galiardę „dekonstruował” w utworze Natashy Barrett Deconstructing Dowland. Natasha Barrett, choć pochodzi z Anglii, jest czołową postacią współczesnej sceny elektroakustycznej w Norwegii. Tę scenę będzie reprezentował jeszcze jeden wybitny kompozytor z Norwegii – Rolf Wallin. Potem wjadą na estradę fortepiany, pozornie zwykłe Yamahy, a jednak z ukrytą elektroniką, czy raczej z komputerowym oprogramowaniem. Komputery będą grały na nich utwory Amerykanina – Clarence’a Barlowa oraz Polaków: Krzysztofa Czaji i Andrzeja Kopcia oraz Szabolcsa Esztény’ego, prawie Polaka, który będzie komputerowi w grze na fortepianie własnoręcznie pomagał. Te skomputeryzowane fortepiany to Disclaviery, skonstruowane przez firmę Yamaha nowoczesne odpowiedniki dawnych pianoli, które też same grały. Na koniec prawykonanie komputerowego utworu Lidii Zielińskiej In the rear.

O godz. 21.30 na Dziedzińcu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się wernisaż instalacji qub. W centralnym miejscu placu staną trzy „harfy” skonstruowane przez Piotra Sycha z Melbourne – ramy generujące wirtualne, niewidzialne struny. Muzykę dla nich skomponowali Krzysztof Knittel i Marek Chołoniewski, czołowe postacie polskiej sceny elektroakustycznej. Jej wizualizacja video, którą kierować będzie Maciej Walczak, wyświetlana będzie na ogromnym dachu, zamykającym przestrzeń akustyczną w tytułowy sześcian. Warto podkreślić, że codziennie od środy do soboty w godz. 10-22 (z wyjątkiem wernisażu w środowy wieczór) instalacja będzie dostępna dla wszystkich. Na dziedziniec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina warto przyjść z dziećmi. Będą się dobrze bawić, grając na niewidzialnych strunach!

Ostatni ze środowych koncertów, zatytułowany Chopin Mix, odbędzie się o godz. 22.30 w Klubie „Skwer” (Krakowskie Przedmieście 60a). Pianista Bartłomiej Kominek będzie grał utwory Chopina z didżejem Żusto (Przemysław Karkowski) oraz widżejem Misionem (Michał Płócienniak).

Oprócz koncertów w programie ArtMusFair w środę zapraszamy do udziału w konferencji „Creators Network” (godz. 15.30-18.00) oraz do odwiedzenia stoisk wystawowych w holu i na korytarzach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Więcej:


PROGRAM DNIA

ArtMusFair Warsaw 2010, 3. Konwencja Muzyki Nowej
Warszawa, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – 22-25 września 2010

ŚRODA, 22 WRZEŚNIA 2010


09.00-18.00: Hol – rejestracja / informacja

10.00-18.00: Targi ArtMusFair
prezentacje dorobku wydawnictw muzycznych i innych organizacji związanych z muzyką współczesną: stowarzyszeń kompozytorskich, centrów informacji muzycznej oraz instytucji edukacyjnych z całej Europy

10.00-22.00: Dziedziniec – Instalacja "qub" w ramach projektu „Electronics meets challenges of the 21st century”
instalacja: Krzysztof Knittel i Marek Chołoniewski
współpraca: Piotr Sych – ISA Harp, Krzysztof Czaja – Max/MSP, PureData programming, Andrzej Kopeć – Max/MSP processing, Maciej Walczak – video

13.30-15.30: Klub „Gama” / Sala koncertowa – Oficjalna inauguracja ArtMusFair
wstęp tylko dla zarejestrowanych uczestników

15.30-18.00: Sala im. Henryka Melcera – Konferencja “Creators Network”

16.00-17.00: Sala im. Stanisława Moniuszki – Koncert 1: Norwegian Electroacoustic Music
Arne Nordheim Solitaire for tape (12’04”)
Kåre Kolberg Keiserens nye slips for tape (10’00)
Peer Landa Downcast for tape (8’32”)
Jøran Rudi Concrete Net for video and stereo diffusion
Risto Holopainen Prosit highlights for tape (4’50”)

18.00-19.00: Sala im. Karola Szymanowskiego – Koncert 2: Electroacoustic Free Improv
utwory Krzysztofa Knittla, Marka Chołoniewskiego, Andrei Smirnova, Franziski Baumann

19.30-21.30: Sala koncertowa – Koncert 3: „Electronics meets challenges of the 21st century”
Stefan Östersjö – gitara, Szabolcs Esztenyi - fortepian, Natasha Barrett, Clarence Barlow, Jøran Rudi - komputery
Natasha Barrett Deconstructing Dowland (9’12”)
Clarence Barlow otodeblu (4’), septima de facto for retuned player piano (7’) – prawykonanie nowej wersji
Rolf Wallin – Strøk
Krzysztof Czaja Id - prawykonanie
Andrzej Kopeć r-evolutio - prawykonanie
Szabolcs Esztenyi Torus - prawykonanie
Krzysztof Czaja Anathemata - prawykonanie
Lidia Zielińska In the Rear - prawykonanie

21.30-22.30: Dziedziniec – Wernisaż instalacji "qub" w ramach projektu „Electronics meets challenges of the 21st century”
instalacja: Krzysztof Knittel i Marek Chołoniewski
współpraca: Piotr Sych – ISA Harp, Krzysztof Czaja – Max/MSP, PureData programming, Andrzej Kopeć – Max/MSP processing, Maciej Walczak – video

22.30 – 24.00: Klub “Skwer” – Koncert 4: Chopin Mix
Bartłomiej Kominek – fortepian, DJ Żusto, VJ Mision