Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Per archi: Mendelssohn – Haydn – Bacewicz

POKPo długiej przerwie Polska Opera Królewska zaprasza 13 marca 2021 o godz. 19.00 na muzyczne spotkanie do zabytkowych wnętrz Zamku Królewskiego. Jednocześnie odbywać się będzie transmisja koncertu na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej.

Koncert rozpocznie Symfonia h-moll na smyczki. Jej kompozytor, Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – „cudowne dziecko” epoki romantyzmu – od wczesnej młodości wykazywał niezwykłe zdolności muzyczne. Z napisanej w 1823 roku Symfonii do dziś zachowała się zaledwie jedna część, a sądząc po budowie pozostałych symfonii z tego okresu, oryginalnie była uzupełniona o kolejne ustępy. Jej zwarta konstrukcja i doskonałość formalna sprawiają, że z powodzeniem funkcjonuje jako autonomiczny utwór. Słychać w niej wyraźne inspiracje twórczością mistrzów epoki klasycyzmu, ale także już właściwe dla stylu Mendelssohna – liryzm i dramaturgię rozwoju formy.

W następnej kolejności zabrzmi Koncert skrzypcowy C-dur Josepha Haydna (1732-1809). W tym utworze również słychać reminiscencje minionej epoki. Specyficzna figuracyjność i inne rozwiązania są charakterystyczne dla dominującego w ówczesnej Europie stylu włoskiego, którego źródła tkwią w epoce baroku.

Program zwieńczy porywający Koncert na orkiestrę smyczkową z 1948 roku wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki – Grażyny Bacewicz (1909-1969). Utwór miał premierę podczas zjazdu Związku Kompozytorów Polskich w 1950 roku i spotkał się ze szczerym uznaniem publiczności, o czym świadczy entuzjastyczna wypowiedź Stefana Kisielewskiego: „Z czystym sumieniem powiedzieć można, że honor kompozytorów polskich uratowała tym razem »baba« – Grażyna Bacewicz. Jej Koncert na orkiestrę smyczkową napisany z rozpędem i energią, pełen płynnej inwencji i świetnych pomysłów instrumentacyjnych, obudził nas w końcu z letargu […]”.

Marta Dziewanowska-Pachowska

Szczegółowy program: https://operakrolewska.pl/repetoire/per-archi-mendelssohn-haydn-bacewicz/