Polmic - FB

aktualności

Lublin | Władysław Żeleński: w 100-lecie śmierci

FLSezon artystyczny 2020/2021 Filharmonicy Lubelscy rozpoczną cyklem koncertów poświęconych twórczości Władysława Żeleńskiego – kompozytora, pedagoga, wielkiego muzycznego autorytetu. 3 września 2021 o godz. 19.00 jego utwory symfoniczne zaprezentują Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej i wiolonczelista Szymon Krzemień pod batutą Wojciecha Rodka.

Kompozytor Władysław Żeleński występował jako dyrygent i pianista, był recenzentem „Czasu”, organizował koncerty. W 1888 roku na fundamentach krakowskiej Szkoły Towarzystwa Muzycznego utworzył Konserwatorium kształcące nowe pokolenie muzyków. Dzieła Żeleńskiego brzmiały nie tylko w Warszawie i pod Wawelem, gdzie spędził większość zawodowego życia. Z wielkim sukcesem zdobywały estrady Lwowa, Wiednia, Pragi, Paryża i Petersburga, wydawały je oficyny Lipska, Pragi, Mediolanu. Spuścizna kompozytora obejmuje niemal wszystkie gatunki i formy muzyczne uprawiane w II poł. XIX wieku, począwszy od utworów solowych, poprzez kameralne, aż po symfoniczne i operowe. Obchody 100. rocznicy śmierci artysty przywracają pamięć o nim i jego rzadko prezentowanej twórczości.

Cykl zainauguruje koncert poświęcony jego dziełom symfonicznym. Zabrzmi muzyka do dramatu scenicznego Lilla Weneda Juliusza Słowackiego, po raz pierwszy w Lublinie zabrzmi Romance na wiolonczelę i orkiestrę oraz Suita tańców polskich op. 47 i uwertura charakterystyczna W Tatrach. Partytura powstała w Paryżu, ale po raz pierwszy wykonano ją w Krakowie. Mimo tytułowych odniesień, trudno znaleźć tu nawiązania do oryginalnego folkloru góralskiego, na co zwracał już uwagę muzykolog Adolf Chybiński twierdząc, iż „jest to istotnie spojrzenie na Tatry, ale od południa, z okien dobrej restauracji w starym Szmeksie, gdzie wykwintne dania serwują wyfraczeni kelnerzy, do ucha przygrywa grajek cygański, a nastrój stwarzają kryształowe kandelabry i dobre węgierskie wino”.

Alina Staniak-Ziółkowska 

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonialubelska.pl/