Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Bernadetta Matuszczak...

Matuszczak3 września w wieku 90 lat zmarła kompozytorka Bernadetta Matuszczak, która działała w Warszawie i Toruniu. Była członkiem Związku Kompozytorów Polskich od 1965 roku. Pogrzeb odbędzie się 10 września o godz. 13.00 na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu: teorię muzyki pod kierunkiem Zygmunta Sitowskiego, grę na fortepianie w klasie Ireny Kurpisz-Stefanowej i kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego. Po uzyskaniu w 1958 dyplomu z odznaczeniem na Wydziale Teorii Muzyki przerwała naukę na pozostałych kierunkach i podjęła pracę na uczelni na stanowisku asystenta w katedrze Zygmunta Sitkowskiego. Od 1960 kontynuowała studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego, a po jego śmierci – w klasie Kazimierza Sikorskiego. Dyplom z kompozycji otrzymała w 1964. Cztery lata później, w 1968, jako stypendystka Rządu Francuskiego wyjechała do Paryża, gdzie uzupełniała wykształcenie z zakresu kompozycji pod kierunkiem Nadii Boulanger.

Bernadetta Matuszczak była laureatką wielu nagród za twórczość kompozytorską; m.in. w 1965 otrzymała nagrodę na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Komponowała głównie utwory sceniczne i wokalno-instrumentalne. Artystka otrzymywała rozmaite zamówienia kompozytorskie od różnych instytucji w Polsce, wśród których najważniejsze okazały się utwory dla Warszawskiej Opery Kameralnej. W tej sferze koncentrowała się na gatunku monodramu operowego.

Jej kompozycje były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, m.in. Septem tubae na chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną (1966) na festiwalu Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM) – „43 Weltmusikfest 1969” – w Hamburgu, opera Julia i Romeo (1967) podczas Internationale Maifestspiele w Wiesbaden w 1972, a monodram operowy Pamiętnik wariata (1976) na „Brighton Music Festival” w 1984. W 1983 roku w toruńskim Ratuszu Staromiejskim prawykonano jej utwór Canto Solenne na baryton, chór i orkiestrę, który Matuszczak napisała na uroczystości obchodów 750-lecia nadania Toruniowi praw miejskich.

W 2008 Bernadettę Matuszczak uhonorowano Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cześć Jej pamięci!