Polmic - FB

news

Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi

Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na koncerty muzyki współczesnej pt. "Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi", które odbędą się 4 i 6 listopada 2010 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku i będą ostatnią już odsłoną Roku Chopinowskiego 2010. Począwszy od wczesnych lat Chopin olśniewał słuchaczy wybitną techniką pianistyczną, eksponując ją zarówno w swoich kompozycjach, jak i sztuce improwizacji. To właśnie Chopinowi – kompozytorowi i improwizatorowi dedykowane są oba koncerty.

W programie pierwszego koncertu znajdą się m.in. dzieła specjalnie zamówione i stworzone na tę okazję. Swoje nowe kompozycje zaprezentują: wybitny kompozytor i akordeonista - Krzysztof Olczak oraz obdarowany szeregiem nagród kompozytor młodego pokolenia - Wojciech Blecharz. Gośćmi wieczoru będą także Ignacy Jan Wiśniewski oraz Włoch - Gianluca Imperator, którzy tworzą duet fortepianowy, z powodzeniem oddając się współczesnej sztuce improwizacji.

Drugi z koncertów zdominuje twórczość młodej kompozytorki – Agnieszki Stulgińskiej, która jest stypendystką Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (na lata 2007-2011). Bierze ona udział w ogólnopolskim projekcie promującym najbardziej uzdolnionych młodych twórców - Młodzi kompozytorzy w hołdzie Chopinowi. Koncert jest próbą podsumowania pewnego etapu poszukiwań twórczych kompozytorki. Od minimalizmu, w którym powtarzanie jednego dźwięku na fortepianie wprowadzało w wielogodzinny trans i tworzyło dialog z Bogiem - Modlitwa i impresjonizmu - Piene do dokumentacji muzycznej – Impresje na kwartet smyczkowy i taśmę. Dokumentację muzyczną kompozytorka kształtuje przez wycinanie drobnych fragmentów rzeczywistości dźwiękowej i wierne odzwierciedlenie tego w kwartecie smyczkowym. Inspiracją dla niej są miejsca publiczne, np: dworce, hale sportowe, centra handlowe, place budowy, kościoły, szkoły, ulice. Ogromna masa dźwięków i szumów, w różnej akustyce, jest tak spójna, że tworzy jednolitą barwę i określoną wysokość. Kolejną fazą poszukiwań jest studium relacji międzyludzkich oraz procesów chemicznych i mentalnych zachodzących w jednostce ludzkiej pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych, pozbawiających człowieka wyboru - Sententia. Można tu zauważyć zabawę słowem, głoskami i naśladowanie mowy oraz niepodważalny odgórny głos sędziowski w trąbce a w taśmie m.in. przetwarzane teksty z różnych rozpraw sądowych.

PROGRAM koncertów