Polmic - FB

aktualności

Antologia mazurka 2.0 – biblioteka mazurków mniej znanych kompozytorów polskich dostępna online

Antologia MazurkaRejestracje blisko 60 mazurków polskich kompozytorów XIX i XX wieku zasiliły zasoby projektu „Antologia mazurka", prowadzonego od 2020 roku przez pianistę Łukasza Chrzęszczyka www.antologiamazurka.pl. Zrealizowane w ramach stypendium twórczego MKiDN nagrania prezentują szeroką perspektywę na rozwój gatunku mazurka w muzyce polskiej, od czasów Elsnera i Kurpińskiego, przez Fontanę, Żeleńskiego, Noskowskiego, Leszetyckiego, Paderewskiego, Stojowskiego, Michałowskiego po Friedmana i Tansmana.

Mazurek jest w polskiej kulturze muzycznej pojęciem wyjątkowym. Argumentów za zajęciem się mazurkami polskich kompozytorów, szczególnie mniej znanych, jest niemało, a wszystkim im wyjść naprzeciw usiłuje niniejsza Antologia. Projekt miał swój początek w 2020 roku, kiedy to pod pandemicznymi auspicjami „Kultury w Sieci” powstała witryna www.antologiamazurka.pl, w której znalazły się nagrania przeszło 20 mazurków kompozytorów polskich wieków XIX, XX i XXI.

Obecna odsłona Antologii, sprowokowana niezwykłą wielobarwnością muzycznego języka przełomu wieków XIX i XX i kilku następujących po nim dekad, szczególnie dużo uwagi poświęca twórcom tego właśnie okresu. Kolejnych przeszło 60 nagrań zarejestrowano w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Stronę odwiedzić można z wielu powodów. Melomanem pokierować może chęć poznania bliżej mazurka jako gatunku muzycznego lub ciekawość wobec mniej znanej muzyki polskiej. Dla wykonawcy witryna może być niemałym zasobem repertuarowych. Pedagog znajdzie tu całą listę znakomitych pozycji dydaktycznych, przez które przewijają się dziesiątki najrozmaitszych problemów wykonawczych, a zarazem przewietrzenia kanonu szkolnej literatury. Powodów może zapewne być więcej – niezależnie od ich natury można mieć nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łukasz Chrzęszczyk