Polmic - FB

patronaty

Warszawa | 36. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKoncerty 36. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się w dniach 15–20 maja 2022 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Organizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski.

Odbywający się co roku jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową jest pierwszym, który przyjął taką formułę.

W roku 2022 usłyszymy 7 prawykonań, w tym utwór zamówiony i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

16 maja zabrzmi zapomniana muzyka przedwojennego warszawskiego kompozytora Juliusza Wertheima, a także Tadeusza Paciorkiewicza i Wandy Landowskiej. W programie koncertu 17 maja „Per musicam ad astra” prof. Leszka Lorenta z towarzyszeniem Jana Gralli znajdą się utwory zmarłego niespodziewanie w zeszłym roku Marcina Błażewicza, a także Pawła Buczyńskiego, Adama Sławińskiego i debiutującej na festiwalu Marty Śniady. 18 maja odbędzie się wyjątkowe przedsięwzięcie, łączące w sposób organiczny muzykę baroku i współczesną twórczość muzyczną i literacką: zespół muzyki dawnej Il Tempo pod kierunkiem prof. Agaty Sapiechy zaprezentuje Sonaty Misteryjne Heinricha Bibera oraz prawykona Pięć Tajemnic Chwalebnych Różańca Anny Ignatowicz-Glińskiej i Mysteria Luminosa Rafała Janiaka.

Z kolei premiery dzieł Iwony Kisiel, Marzeny Majcher, Krzysztofa Słowińskiego, Jana Oleszkowicza i Tomasza Radziwonowicza usłyszymy 19 maja w interpretacji muzyków orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.

Finałowy koncert multimedialny Festiwalu 20 maja pt. Archipelag Witkacy w wykonaniu grupy improwizujących kompozytorów „Kawalerowie Błotni” będzie polską premierą koncertu, zagranego dotychczas we Lwowie, Bukareszcie i Bratysławie.

Specjalnie z myślą o dzieciach wraz z rodzicami zaprezentowana zostanie instalacja dźwiękowa dla dzieci Którędy do dźwięku? z muzyką Jarosława Kordaczuka złożona z 16 obiektów generujących dźwięki pod wpływem czujników ruchu. Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona. Zapisać się można poprzez formularz google: https://forms.gle/3sTQejcCX4Jeh1r1A 

Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji na www.wsm.art.pl  i www.facebook.com/warspotmuz