Polmic - FB

nasze projekty

Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina

Gorski 26.4.23Wątki polskie, litewskie, ukraińskie i białoruskie w jednej operze! Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zapraszają 26 kwietnia 2023 o godz. 17.00 na spotkanie muzyczno-artystyczne „Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina”. Przedsięwzięcie z udziałem maestra, prezesa ZKP Mieczysława Kominka, Grzegorza Seroczyńskiego – prezesa nowopowstałego Towarzystwa Muzycznego im. K. Gorskiego – oraz artystów, którzy zaprezentują fragmenty dzieła, będzie miało miejsce w warszawskiej siedzibie PWM w centrum stolicy (ul. Fredry 8). Wstęp wolny!

KIM BYŁ AUTOR OPERY „MARGIER”?

Ten niezwykły artysta, aktywny i znaczący na mapie kultury muzycznej swoich czasów, wiódł żywot „wiecznego” migranta i prawdopodobnie właśnie dlatego obecnie jest w Polsce niemal całkiem zapomniany. Kompozytor, skrzypek i pedagog Konstanty Gorski urodził się w roku 1859 na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego (w Lidzie, obecnie miasto na Białorusi), zmarł w roku 1924 w Poznaniu, uczył się w Grodnie, Wilnie, Warszawie i Petersburgu, działał w Gruzji, na Ukrainie i w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Jego piękna muzyka, prezentująca otwartość polskiej kultury na tradycje innych narodów, zasługuje na popularyzację wśród szerokiego kręgu odbiorców, tym bardziej, że w przyszłym roku przypada 165. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Konstantego Gorskiego.

PIERWSZA REKONSTRUKCJA PARTYTURY „MARGIERA”

Treść trzyaktowej opery „Margier” Gorskiego wg poematu Władysława Syrokomli przywołuje przykłady dramatycznego, ofiarnego patriotyzmu. Akcja toczy się w XIV wieku nad Niemnem i na zamku w Malborku: legenda głosi, iż książę litewski Margier (Marger) wraz z załogą swojego zamku w Puniach i okoliczną ludnością stawił bohaterski opór wyprawie krzyżackiej. Gorski stworzył swoją pierwszą operę jeszcze w okresie charkowskim, czego świadectwem jest wydany w 1905 roku wyciąg fortepianowy, przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Rękopiśmienna partytura dzieła, wystawionego w 1927 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu (już po śmierci kompozytora), spłonęła podczas II wojny światowej.

Dopiero w tym roku, w ramach projektu InBelKult 2.0 dyrygent i chórmistrz Ivan Kostyakhin jako pierwszy zrekonstruował partyturę – obsada jest imponująca: wielka orkiestra symfoniczna, chór i soliści.

Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu i dyskusji poświęconej prezentacji zrekonstruowanej partytury! Gratką dla melomanów będzie również wykonanie fragmentów opery przez młodych utalentowanych artystów, którym przy fortepianie towarzyszyć będzie sam maestro!

ZOBACZ: wydarzenie na FB