Polmic - FB

from the world

Letni Kurs Kompozycji w Chorwacji - 11-21 lipca 2011

VIII Letni Kurs Kompozycji odbędzie się w ramach Letniej Szkoły Kompozycji „UPBEAT”, w miasteczku Milna, położonym na malowniczej adriatyckiej wyspie Brac w dniach 11-21 lipca 2011 roku.

Kurs składa się z serii spotkań z profesorem Joelem Hoffmanem, jak również obejmuje udział w wydarzeniach kulturalnych i zajęciach na świeżym powietrzu. Na zakończenie kursu odbywać się będą koncerty, podczas których wykonane zostaną utwory autorstwa uczestników kursu. W tym roku, uczestnicy komponować będą utwory przeznaczone do wykonania przez Milna Ensmble, tj. zespół składający się kompozytorów-wykonawców uczestniczących w kursie.

Termin zgłaszania: 1 kwietnia 2011 (liczy się data otrzymania przesyłki a nie data stempla pocztowego)

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.upbeat.hr 


OPIS KURSU

Ćwiczenia z kompozycji
Zajęcia praktyczne z kompozycji stanowią trzon kursu. Uczestnicy komponować będą utwory z przeznaczeniem na cały zespół Milna Ensemble lub na jego część. Odbywać się będą także próby utworów, a następnie kompozycje będą omawiane w grupie. Profesor Hoffman oraz inni wykładowcy kursu omawiać będą utwory pod kątem zastosowanych środków kompozytorskich i stylistycznych. Kompozycje wykonane zostaną w dniu 21 lipca w Milnie.

Warsztaty improwizacji
Prof. Hoffman poprowadzi kilka sesji poświęconych podstawom improwizacji. Ta część kursu jest otwarta dla osób biorących udział w Letniej Szkole Muzyki „UPBEAT”.

Zgłoszenie
Kompletne zgłoszenie należy przesłać do profesora Hoffmana do piątku, 1 kwietnia 2011 (liczy się data otrzymania przesyłki a nie data stempla pocztowego). W ramach aplikacji należy przesłać:
1. życiorys zawierający informacje o doświadczeniu kandydata w dziedzinie kompozycji, listę jego kompozycji z podaniem roku ich powstania, listę wykonań kompozycji, dane uniwersytetów/konserwatoriów, do których uczęszczał kandydat i w których uzyskał edukację w dziedzinie kompozycji, nazwiska nauczycieli kompozycji, poziom opanowania instrumentu (np. początkujący, średnio zaawansowany, zaawansowany). W życiorysie należy także uwzględnić repertuar wykonywany na danym instrumencie, listę występów oraz nagród uzyskanych w konkursach, nazwiska nauczycieli instrumentu/śpiewu, dane uniwersytetów/konserwatoriów w których uczestnik studiował grę na instrumencie/śpiew oraz informacje podstawowe: datę urodzenia, obywatelstwo, adres mailowy, adres pocztowy, numer telefonu.
2. partyturę utworu na niewielki zespół kameralny (kompozycja powinna składać się z 2-15 części). Zachęcamy do przysłania nagrania tej kompozycji (nagranie na żywo lub plik MIDI, na płycie CD), niemniej jednak nie jest to wymagane.
3. płytę CD z nagraniem dwóch kontrastujących utworów w wykonaniu kandydata. Mogą to być zarówno utwory solowe, jak i nagrane w zespole, ale w tym drugim przypadku musi to być nagranie, w którym łatwo będzie odróżnić grę kandydata od gry pozostałych wykonawców (jeśli kandydat jest skrzypkiem, prosimy o nie przesyłania utworów na troje skrzypiec!) Prosimy o dokładne opisanie płyt CD.

Informacja o przyjęciu na kurs zostanie przesłana mailem do dnia 11 kwietnia. Na tym etapie, kompozytorzy zostaną poinformowani o składzie zespołu, który dostępny będzie podczas kursu kompozycji i zostaną poproszeni o skomponowanie utworu na dowolną kombinację instrumentów/głos stanowiących dopuszczalny skład zespołu. Uczestnictwo w kursie należy potwierdzić poprzez zapłatę wpisowego w wysokości 20 Euro lub 30$ (zapłata w formie czeku wystawionego na Joela Hoffmana lub gotówki -przekaz pocztowy). Opłata za kurs wynosi 450 Euro.

Kompozycje uczestników, przeznaczone do wykonania przez Milna Ensemble, muszą zostać ukończone przed rozpoczęciem kursu, tak aby podczas kursu skupić się na ich korekcie i dopracowaniu. Partytury oraz partie poszczególnych instrumentów należy przesłać mailem do profesora Hoffmana nie później niż do dnia 20 czerwca, a nuty poszczególnych partii trzeba dostarczyć bezpośrednio do wykonawców, z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwalającym na przygotowanie utworów. Ponadto podczas kursu kompozytorzy będą pracować nad nowymi utworami, które z kolei zostaną wykonane podczas prób oraz zostaną omówione wraz z wcześniej ukończonym utworem.

Głównym językiem używanym podczas Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki „UPBEAT” będzie język angielski. Dodatkowo, prof. Hoffman może porozumiewać się z uczestnikami w języku francuskim i włoskim.

(tłum. Joanna Warywoda)

Joel Hoffman
Professor of Composition
Division Head: Composition, Musicology and Theory
College-Conservatory of Music /M.L. 0003
University of Cincinnati
Cincinnati, OH 45221
USA
tel.: +1 513 556 9504, 556 6046
fax: +1 513 556 0202
http://joelhoffman.net