Polmic - FB


Związki - Stowarzyszenia - Towarzystwa

Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego

Ulica: ul. Piotrkowska 65
Kod i miasto: 90-422 Łódź
Mail: ltm@pnet.pl
Telefon: (+48 42) 6331627
Strona www: www.ltm.pnet.pl
Pomysł założenia w Łodzi towarzystwa muzycznego powstał już w 1885 roku. Został jednak zrealizowany dopiero trzynaście lat później, kiedy to powołano do życia Łódzkie Towarzystwo Muzyczne. Jego pierwszym prezesem był miejscowy przemysłowiec Henryk Grohman, a funkcję dyrektora artystycznego sprawował pianista Henryk Melcer. Towarzystwo zajmowało się m.in. urządzaniem odczytów i wieczorów muzycznych, prowadzeniem szkoły muzycznej, działalnością wydawniczą oraz organizowaniem konkursów. Posiadało również swoją bibliotekę muzyczną. Na początku 1904 roku ŁTM liczyło ponad 400 członków, miało własną orkiestrę symfoniczną i chór. Działalność Towarzystwa przerwała II wojna światowa. Zostało ono reaktywowane dopiero w 1958 roku na wniosek K. Dębskiego, Cz. Glubińskiego, A. Hundziaka i E. Dulskiego. Obecną nazwę – Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego przyjęło w roku 1968.
Obecnie organizacja ta zrzesza muzyków, pedagogów i miłośników muzyki. Kontynuuje dawne tradycje, organizując konkursy, festiwale pieśni, odczyty i wystawy. Od 1983 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymaowskiego, od 1988 roku – Festiwal „Muzyka w Starym Klasztorze” w Łagiewnikach, od 1992 – Międzynarodowy Festiwal Organowy „Muzyka u Świętej Teresy”, a od 1996 – Festiwal „Lato z muzyką” w Grotnikach. Zajmuje się także działalnością dydaktyczną (prowadzi przedszkole muzyczne).
Za swoje zasługi w promowaniu dzieł swojego patrona oraz za zasługi dla miasta Łodzi Towarzystwo im. Szymanowskiego dwukrotnie zostało nagrodzone medalem Ministra Kultury i Sztuki (1983 i 1997) oraz odznaką Rady Miasta Łodzi.

Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej Jeunesses Musicales

Ulica: Grojecka 40 lok. 40
Kod i miasto: 02-320 Warszawa
Mail: kontakt@jm.org.pl
Telefon: (+48) 607 93 83 57
Strona www: www.jm.org.pl
Jan Kaliszewski - prezes Jeunesses Musicales Polska

Jeunesses Musicales International (JMI) czyli afiliowana przy UNESCO Międzynarodowa Federacja Młodzieży Muzycznej jest największą organizacją międzynarodową działającą na rzecz młodzieży i muzyki. Powstała w 1945 roku z inicjatywy dwóch arystokratów: Belga Marcela de Cuvelier i Francuza René Nicoly - pragnących zbliżenia między narodami i otwarcia granic dzięki muzyce oraz przeciwstawiających ideały muzyki i młodości okrucieństwu i barbarzyństwu wojny. JMI wspiera około 600 tysięcy młodych muzyków na całym świecie poprzez organizację tysięcy imprez muzycznych, w tym koncertów, festiwali i konkursów; rocznie organizuje około 13 tysięcy koncertów dla młodej publiczności i 18 tysięcy warsztatów muzycznych; tworzy sieć setek orkiestr i chorów młodzieżowych. JMI posiada swoje sekcje ("national members") w ponad 40 krajach na 6 kontynentach.
Polska sekcja Jeunesses Musicales powstała w 1966 roku, a w roku 1968 została zarejestrowana jako Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej (SPMM). W okresie PRL stowarzyszenie, podobnie jak inne oficjalnie działające organizacje społeczne, było w znacznej mierze uzależnione od władz i w ogromnej mierze finansowane z państwowych środków. Dzięki solidnej bazie finansowej Zarząd Główny stowarzyszenia oraz jego oddziały i koła działające w różnych miejscach Polski, organizowały i wspierały wiele pożytecznych przedsięwzięć: cykle koncertów i festiwale dla młodej publiczności bądź z udziałem młodych muzyków, warsztaty i obozy muzyczne, młodzieżowe orkiestry i chóry, występy młodych polskich muzyków za granicą itp.
Po 1989 roku stowarzyszenie stało się zwykłą, a więc w pełni niezależną, a zarazem całkowicie zdaną na własny los, organizacją pozarządową. Nadal organizowało szereg wartościowych imprez muzycznych (by wspomnieć tylko Międzynarodowe Spotkania Gitarowe w Lublinie, Międzynarodowy Festiwal "Jeunesses Musicales" w Kielcach czy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej w Warszawie). Niestety w pewnym momencie zaczęło ulegać postępującej dezintegracji, w końcu zaś - mimo prób ratowania stowarzyszenia - wszelka jego działalność praktycznie ustała.

W czerwcu 2007 roku, z inicjatywy prezesa zarządu SPMM – Miłosza Bembinowa i wiceprezesa – Jana Kaliszewskiego, zawiązała się grupa młodych ludzi, gotowa podjąć zadanie reaktywacji polskiej sekcji Jeunesses Musicales. Postanowiono założyć nowe stowarzyszenie Jeunesses Musicales Polska, którego prezesem został Jan Kaliszewski. Zebranie założycielskie odbyło się 26 czerwca 2007 roku w Warszawie. Od tego czasu udało się już zrealizować pierwsze pomysły: cykl koncertów na warszawskich Bielanach, internetowe czasopismo muzyczne (dwumiesięcznik oddolnie tworzony przez młodzież muzyczną, a zarazem baza informacji o warsztatach i konkursach) oraz muzyczny DKF dla licealistów, studentów…
Do głównych celów działalności Jeunesses Musicales Polska należy rozwój i upowszechnianie kultury muzycznej oraz współzależnych z nią obszarów szeroko pojętej kultury, rozwój młodych ludzi poprzez muzykę, rozwój, wspieranie i promocja młodych muzyków: twórców i artystów-wykonawców, współtworzenie otwartego, solidarnego i społecznie twórczego środowiska muzyków oraz ludzi, dla których muzyka to coś więcej niż rozrywka lub tło – przyczyniającego się do powstawania i wzmacniania więzi zdolnych łączyć ludzi ponad wszelkimi granicami: społecznymi, pokoleniowymi, narodowymi, kulturowymi.