Polmic - FB


Związki - Stowarzyszenia - Towarzystwa

Polskie Towarzystwo Harfowe

Ulica: Rynek 12
Kod i miasto: 43-400 Cieszyn
Mail: biuro@harfa.pl
Strona www: www.harfa.pl

Polskie Towarzystwo Analizy Muzycznej

Kod i miasto: Warszawa
Mail: analizamuzycznapl@gmail.com
Strona www: http://ptam.zkp.org.pl/

Celem PTAM jest integracja środowiska muzykologów, teoretyków, kompozytorów i wykonawców wokół szeroko pojętego rozumienia i naukowej interpretacji muzyki. Prezesem organizacji, założonej w 2015 roku, jest prof. dr hab. Sławomira Żerańska-Kominek. Jego siedziba znajduje się w Kamionce.

Członkowie Towarzystwa wywodzą się zarówno z Akademii Muzycznych, jak i z Instytutów Muzykologii z całej Polski. W swoich działaniach PTAM ukazuje historyczne i aktualne dokonania polskich badaczy w zakresie analizy muzycznej, m.in. sonologię, teorie formy muzycznej, struktur muzycznych, harmonii, stosowanie metod informatycznych. Osiągnięcia te przedstawiane są w trakcie organizowanych przez Towarzystwo prezentacji, szkoleń, warsztatów analitycznych, sympozjów i konferencji.

aktualizacja: 2021 (wa)

Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej (PSEiAM)

Mail: biuro@pseiam.pl
Telefon: (+48) 660 368 106
Strona www: www.pseiam.pl

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne

Ulica: ul. Szosa Chełmińska 224/226
Kod i miasto: 87-100 Toruń
Mail: mcynkm@gimakad.torun.pl
Strona www: www.ptm.info.pl
Prezes: Magdalena Cynk-Mikołajewska


Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zostało powołane18 marca w 1921 roku na wniosek Konfraterni Artystów. Zawsze zajmowało się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, poszerzaniem oferty muzycznej w regionie oraz edukacją. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wtedy było to wydarzeniem na miarę krajową - dzięki utworzeniu Konserwatorium Toruń urósł do roli ważnego ośrodka kultury muzycznej w kraju. PTM organizowało koncerty w Toruniu i w innych miastach Pomorza, na których wykonawcami byli wybitni muzycy. Przez wiele lat działała symfoniczna i kameralna orkiestra PTM, którą dyrygowali Adam Kuryłło, założyciel Towarzystwa i jego członek honorowy. Tradycją były koncerty uczniów i nauczycieli. Pierwszy taki koncert miał miejsce 8 maja 1921 roku. Po wojnie kontynuowano tradycje koncertowe, zwłaszcza międzyszkolne popisy. Towarzystwo jednak zawiesiło swoją działalność w 1998 roku.

Po 15-letniej przerwie w listopadzie 2012 roku powróciło do tradycji organizowania koncertów i działalności edukacyjnej. W Ośrodku UMK w Bachotku organizuje co roku warsztaty instrumentalne w ramach "Muzycznych Wakacji z Pasją" dla dzieci i młodzieży z regionu kujawsko-pomorskiego. Zaproponowało też stały cykl "Koncertów Towarzyskich", których istotą i głównym celem jest kształtowanie muzycznej tożsamości melomanów i muzyków w oparciu o związek z regionem, tradycją i twórczością współczesną. Towarzystwo jest ponadto organizatorem letniego festiwalu "Tour de Carillon", z udziałem mobilnego carillonu, dzięki któremu promuje kulturę wysoką zwłaszcza w małych miastach i gminach regionu. Współorganizuje wiele innych wydarzeń kulturalnych oraz konkursów m. in. Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Toruń – 2016.

aktualizacja: lipiec 2015 (ai)

Stowarzyszenie im. Profesora Marka Jasińskiego

Ulica: ul. Klonowa 12
Kod i miasto: 70-895 Załom
Mail: stowjasinski@onet.pl
Telefon: (+48) 723 960 580
Strona www: www.marekjasinski.org.pl
  • Prezes – Iwona Charkiewicz
  • Wiceprezes – Alina Jasińska
  • Sekretarz – Kamilla Szydłowska-Kępińska