Polmic - FB


Czasopisma

Ruch Muzyczny

Ulica: ul. Fredry 8
Kod i miasto: 00-097 Warszawa
Mail: redakcja@ruchmuzyczny.pl
Telefon: 48885860332
Strona www: https://www.ruchmuzyczny.pl/

"Ruch Muzyczny" - polskie czasopismo muzyczne poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje relacje z koncertów i festiwali, recenzje płyt i książek, eseje, felietony oraz artykuły dotyczące wszelkich aspektów muzyki poważnej.

Ukazało się po raz pierwszy w XIX wieku (1857-1861) w Warszawie pod redakcją Józefa Sikorskiego, a po raz drugi w XX wieku, najpierw w Krakowie, a następnie w Warszawie. Tuż po wojenie, 1 października 1945 roku, pismo zaczęło wychodzić w Krakowie jako głos Związku Zawodowego Muzyków RP, a jego wydawcą było Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W zespole redakcji zasiadali wówczas: Bronisław Rutkowski (redaktor naczelny), Jerzy Broszkiewicz, Roman Haubenstock-Ramati, Stefania Łobaczewska i Zygmunt Mycielski. Pisali m.in.: Ludwik Erhardt, Nelly Gorska, Stefan Kisielewski, Lucjan Kydryński, Bohdan Pilarski, Adam Rieger, Bogusław Schaeffer, Mieczysław Tomaszewski i Janusz Wilczek. "Ruch Muzyczny" wychodził do roku 1949, a wznowiony został - ponownie w Krakowie, pod auspicjami PWM, 1 maja 1957 roku. Wydawany był do września 1959 roku. W 1960 roku pismo zostało reaktywowane w Warszawie. Jego współredaktorem był Mieczysław Tomaszewski - muzykolog i wydawca, związany z PWM. W latach 1959-1968 pismo prowadził Zygmunt Mycielski, w latach 1971-2008 redaktorem naczelnym był Ludwik Erhardt, następnie Olgierd Pisarenko (2008-2013), Tomasz Cyz (2013-2019). W 2019 roku stanowisko redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego” objął Piotr Matwiejczuk.

Wydawcą periodyku początkowo było Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Następnie (do marca 2010) "Ruch Muzyczny" wydawała Biblioteka Narodowa, później Instytut Książki. Od września 2018 roku wydawcą miesięcznika ponownie jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Tym samym „Ruch Muzyczny” powrócił do instytucji, w której tuż po wojnie się narodził. Do września 2013 roku "Ruch Muzyczny" wychodził jako dwutygodnik. W październiku 2013 roku zmieniono formułę pisma na miesięcznik, a od stycznia 2020 roku ponownie jest dwutygodnikiem.

Pismo ma charakter popularnonaukowy. Jest skierowane do osób zawodowo związanych z muzyką i melomanów.

Na stronie internetowej można znaleźć informacje o zawartości wydanych numerów, a także przeczytać wybrane artykuły.

aktualizacja: 2014 (ai), 2020 (wa)

Polish Culture

Ulica: ul. Daniłowiczowska 18/5a
Kod i miasto: 00-093 Warszawa
Mail: zakrbis@poczta.onet.pl
Telefon: (+ 48 22) 828 67 63
Pismo powstało w roku 1997. Jego wydawcąod początku jest Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Pismo ukazuje się jako kwartalnik. Wydawane jest dwujęzycznie: wszystkie teksty drukowane są w języku polskim i angielskim.
Informuje o ważnych wydarzeniach w życiu kulturalnym kraju: związanych z muzyką poważną i rozrywkową, teatrem, filmem, literaturą i sztukami plastycznymi. Opisuje przedsięwzięcia kulturalne, prezentuje sylwetki osób, omawia wybrane książki i płyty. Zamieszcza artykuły poruszające tematy ważkie dla kultury.

Muzyka. Kwartalnik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Ulica: Zakład Historii Muzyki Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk<br> ul. Długa 26/28
Kod i miasto: 00-238 Warszawa
Mail: muzyka.kwartalnik@ispan.pl
Telefon: (+48 22) 504 82 38
Strona www: www.ispan.pl/muzyka
Pismo powstało w roku 1956; pierwotnie wydawcą był Państwowy Instytut Sztuki. Obecnie tytuł jest wydawany przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, wychodzi jako kwartalnik, Głównym językiem pisma jest polski, ale niektóre artykuły zamieszczane są w wersjach obcojęzycznych; do tekstów polskich dołączane są streszczenia w języku angielskim.
Publikuje artykuły na temat historii i teorii muzyki; większość - to teksty polskich autorów na tematy związane z polską muzyką. Ponadto - informacje o badaniach źródłowych, relacje z konferencji, recenzje wydanych ostatnio prac muzykologicznych. Oprócz rozbudowanych artykułów obecne są tu znacznie krótsze komunikaty prezentujące zwięźle wybrany problem. Pismo zamieszcza też informacje praktyczne, np. o studiach w zakresie muzykologii i teorii muzyki (1/2001) czy kroniki wydarzeń. Każdy numer zawiera krótkie notki o autorach zamieszczonych w nim artykułów. Niektóre numery koncentrują się na wybranym temacie (od roku 1997 są to zawsze dwa numery w roku), i tak np. w 1995 r. ukazał się numer poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu, w 1996 r. - Józefowi Kofflerowi, w roku 1998 - Iannisowi Xenakisowi, w roku 1999 - Karolowi Rathausowi. Na stronie internetowej dostępny jest m.in. spis treści ostatnich roczników. Od roku 1998 „Muzyka" współpracuje z ”Polish Music Journal” - półrocznikiem internetowym redagowanym przez Marię Annę Harley w Polish Music Reference Center, przy University of Southern California w Los Angeles. Dzięki tej współpracy w ”Polish Music Journal” zamieszczane są - w języku angielskim - najciekawsze teksty publikowane wcześniej w „Muzyce”.

Opcje. Dwumiesięcznik Kulturalny

Ulica: Plac Sejmu Śląskiego 2, II piętro, pok. 207
Kod i miasto: 40-032 Katowice
Mail: opcje@gck.org.pl
Telefon: (+ 48 32) 255 38 06
Strona www: www.gck.org.pl/gck/opcje.htm
Pismo istnieje od roku 1993. Jego wydawcą była Górnośląska Macierz Kultury. Obecnie tytuł jest wydawany przez Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach. Ukazuje się jako dwumiesięcznik, w języku polskim.
Zawiera artykuły na temat literatury, filmu, mediów, teatru, sztuk plastycznych, muzyki poważnej i rozrywkowej, a także z zakresu filozofii i socjologii. Publikuje fragmenty tekstów literackich, recenzje książek, recenzje filmów i przedstawień teatralnych relacje z wydarzeń kulturalnych,. Pismo jest bogato ilustrowane reprodukcjami dzieł plastycznych, kadrami z filmów, zdjęciami z przedstawień teatralnych. Każdy numer zawiera teksty na temat muzyki: relacje z wydarzeń, recenzje, teksty o teorii i historii muzyki i o twórczości kompozytorskiej.

Muzyka21. Nowoczesny magazyn o muzyce

Ulica: skr. pocztowa 71
Kod i miasto: 02-800 Warszawa 93
Mail: muzyka21@gazeta.pl
Telefon: (+48 22) 648 88 38
Strona www: www.muzyka21.com
Pismo powstało w roku 2000. Jego wydawcą od początku jest Wydawnictwo Muzyczne Acte Préalable. Ukazuje się jako miesięcznik, w języku polskim. Relacjonuje życie muzyczne w kraju i za granicą. Prezentuje sylwetki muzyków, zamieszcza artykuły o historii muzyki, kompozytorach i utworach oraz artykuły na temat życia muzycznego. Sporo miejsca pod koniec numeru zajmują recenzje płyt i teksty na temat ryku płytowego. Na stronie internetowej można znaleźć m.in. informacje o zawartości wydanych numerów.