Polmic - FB


Zespoły

Goldberg Baroque Ensemble

Ulica: ul. Kolarska 8B
Kod i miasto: 80-180 Gdańsk
Mail: trinitasartis@wp.pl
Telefon: 48511998991
Strona www: www.goldbergensemble.eu
Instytucje Tagi: Zespół muzyki dawnej

Zespół Goldberg Baroque Ensemble, który powstał w 2008 roku z inicjatywy Andrzeja Szadejko, specjalizuje się w interpretacjach muzyki wokalno-instrumentalnej dawnego Gdańska i Pomorza. Repertuar barokowo-klasyczny zespołu wykonywany jest w oparciu o historyczną praktykę wykonawczą na odpowiednich instrumentach.

Orkiestrę tworzą polscy i zagraniczni muzycy, absolwenci renomowanych europejskich ośrodków muzyki dawnej (Schola Cantorum Basiliensis, Królewska Akademia Muzyczna w Londynie, Królewskie Konserwatorium w Hadze). Zespół wykonuje koncerty w Polsce i za granicą.

Pośród dokonań dominuje kilkadziesiąt premier barokowych utworów kompozytorów gdańskich, 15 nominowanych do nagród "Fryderyk" i "Opus Klassik" premierowych płyt CD i SACD z wykonaniami muzyki pomorskiej dla polskich i niemieckich wytwórni płytowych.

aktualizacja: 2022 (wa)

Minimus Zespół Wokalny

Mail: info@minimus.com.pl
Telefon: 48604603750
Strona www: www.minimus.com.pl
Instytucje Tagi: Zespół wokalny

Zespół Wokalny Minimus powstał w 2010 r. Skoncentrowany na śpiewie a cappella, ma w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku, odwołujące się do ducha dawnych epok. Minimus często bierze udział w projektach związanych z historycznie poinformowanym wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie kilka prawykonań chóralnych utworów a cappella. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów.

Zespół Wokalny Minimus nagrał trzy płyty CD:

  • wydaną w 2014 roku „Nie tylko kolędy” z nowatorskimi opracowaniami kolęd,
  • premierowe nagranie utworów kompozytora Marka Raczyńskiego na jego monograficznej płycie Media Vita z 2017 r.
  • Wacław reimagined (2020) zawierającą współczesne dzieła inspirowane twórczością Wacława z Szamotuł.

Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (I miejsce w kategorii, 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie (Złoty Dyplom 2018, 2014), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (Złoty Dyplom, 2016) czy Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Wacława z Szamotuł (I miejsce w kategorii, 2011), otrzymał również wyróżnienia za kulturę brzmienia i wykonania utworów muzyki dawnej.

W skład zespołu wchodzą doświadczeni śpiewacy, wywodzący się z najlepszych poznańskich chórów.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomira Raczyńska.

Minimus to również, a może przede wszystkim, grupa przyjaciół, których łączy pasja do wielogłosowego śpiewu. Różne charaktery i osobowości wzajemnie się uzupełniają we wspólnym dążeniu do piękna.

aktualizacja: wa (2022)

O'Bows Quartet

Instytucje Tagi: Inny kwartet

O'Bows Quartet tworzą oboistka Magdalena Maniewska, skrzypaczka Alisa Kopac, altowiolistka Joanna Kravchenko oraz wiolonczelistka Weronika Kulpa – artystki związane z Operą Bałtycką, Filharmonią Bałtycką i Akademią Muzyczną w Gdańsku.

Zespół powstał w 2018 roku ze wspólnej pasji do muzyki kameralnej, a także z potrzeby wszechstronnego rozwoju artystycznego. Od momentu założenia prowadzi ożywioną działalność koncertową i popularyzatorską, prezentując szeroki wachlarz repertuaru.

W centrum zainteresowań artystycznych O'Bows Quartet znajduje się literatura XX i XXI w. Zespół często wykonuje stanowiącą niezwykle bogate źródło repertuaru XX-wieczną twórczość kompozytorów brytyjskich, na gruncie której gatunek kwartetu obojowego zyskał szczególną popularność. W repertuarze zespołu znajdują się również utwory okresu klasycznego.

Istotnym aspektem działalności Kwartetu jest próba wskrzeszenia oraz upowszechnianie zapomnianych, rzadko wykonywanych XX-wiecznych dzieł autorstwa polskich kompozytorów. Poprzez współpracę zarówno z rodzimymi, jak i zagranicznymi kompozytorami O’Bows Quartet dąży również do wzbogacenia literatury na kwartet obojowy o nowe pozycje.

aktualizacja : 2021 (wa)

Novi Piano Duo

Mail: novipianoduo@gmail.com
Telefon: 48660898393
Strona www: https://www.facebook.com/NoviPianoDuo/?ref=page_internal
Instytucje Tagi: Duet

Novi Piano Duo zostało utworzone w 2018 roku przez Annę Wielgus oraz Grzegorza Nowaka, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej.

Anna Wielgus ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasach fortepianu Marioli Cieniawy-Puchały oraz kameralistyki Janiny Baster-Sors i Sławomira Cierpika. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, tak w zakresie kameralistyki, jak i gry solowej, które prowadzili między innymi: Andrzej Jasiński, Anna Malikova, Olga Łazarska, Paul Badura-Skoda, Jonathan Aner i Pascal Le Corre. Była dwukrotnie stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej. Obecnie jest doktorantką w swojej Alma Mater.

Grzegorz Nowak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasach fortepianu Stefana Wojtasa i Piotra Machnika oraz kameralistyki Danuty Mroczek-Szlezer, Sławomira Cierpika i Bartłomieja Kominka.W ramach kursów mistrzowskich współpracował z wybitnymi pedagogami, takimi jak Dina Yoffe, Wojciech Świtała, Ewa Bukojemska, Eugen Indjic, Jerzy Sterczyński i Tamas Ungár.

Novi Piano Duo koncertuje w Polsce i za granicą. Pianiści występowali wspólnie na estradach we Włoszech, w Monako, Niemczech, Izraelu i Kuwejcie. Są laureatami wielu prestiżowych nagród, m.in I nagrody oraz Grand Prix na 6th International Four Hands Piano Competition w Monako, I  nagrody oraz Grand Prix w kategorii fortepianu na cztery ręce, a także I nagrody w kategorii dwóch fortepianów na XXIX ‘Roma’ International Piano Competition, I nagrody oraz Grand Prix na 2nd ISCART International Music Competition w Lugano, I nagrody na 5th Manhattan International Music Competition, I nagrody oraz Grand Prix na 3rd ‘Wiener Klassiker’ Danubia Talents International Online Music Competition, I nagrody na International Moscow Music Competition oraz wyróżnienia i nagrody specjalnej dla najlepszego duetu fortepianowego na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Novi Piano Duo doskonaliło swoje umiejętności pod kierunkiem Bartłomieja Kominka w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz braci Hansa-Petera i Volkera Stenzlów w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku. Zespół brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitne duety fortepianowe, m.in. Duo Turgeon, Miroir Piano Duo, Kanazawa-Admony Piano Duo. W październiku 2020 roku, w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, firmą fonograficzną DUX oraz Agencją Artystyczną Presto duet zrealizował audiowizualne nagrania dzieł polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Romana Palestra oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

Duet Popko & Thieu-Quang

Kod i miasto: Warszawa
Mail: pawel.popko@icloud.com
Instytucje Tagi: Duet
  • Paweł Popko – fortepian
  • Piotr Thieu-Quang – klarnet

Fortepianowo-klarnetowy duet Popko & Thieu-Quang powstał w 2018 roku.

Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki muzycy otrzymali wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC). W 2022 roku artyści zdobyli także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XXI Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi, II nagrodę oraz nagrodę specjalną podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku, a także główną nagrodę na IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy w postaci nagrania promocyjnej płyty zespołu.

Pianista Paweł Popko regularnie bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą. Występował w filharmoniach w Białymstoku, Bydgoszczy, Wrocławiu i Tallinie. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Krystyny Borucińskiej oraz Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Ewy Pobłockiej. Jest również absolwentem Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej. Pianista uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak: Dina Yoffe, Anna Malikova, Alexey Orlovestky, Kevin Kenner, Andrzej Jasiński. Paweł Popko jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach, m. in.: I nagrody na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Mäntta w Finlandii, III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Rubinsteina w Petersburgu.

Piotr Thieu-Quang jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego, laureatem wielu konkursów solowych oraz kameralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych można zaliczyć Międzynarodowy Konkurs Klarnetowy w Warszawie (2016 – I nagroda w kategorii zespoły kameralne), VIII Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy (2018 – III nagroda), XVII Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach (2018 – II nagroda oraz trzy nagrody specjalne), XII Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych (2019 – I nagroda). Jako solista oraz kameralista koncertował w Polsce, Niemczech, Litwie, Belgii i Portugalii. W 2019 roku odbył tournée po RPA propagując muzykę kompozytorów polskich, w tym Pawła Mykietyna oraz Wojciecha Chałupki.

Wraz z wiolonczelistką Marią Leszczyńską muzycy współtworzą Warsaw Trio. Podczas XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza zdobyli nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego.

aktualizacja: 2021, 2022 (wa)