Polmic - FB


Zespoły

Baltic Neopolis Virtuosi

Ulica: al. Wojska Polskiego 90, pok. 17
Kod i miasto: 70-482 Szczecin
Mail: biuro@balticneopolis.pl
Telefon: 504-716-740
Strona www: balticneopolis.pl/artist/baltic-neopolis-virtuosi/
Instytucje Tagi: Zespół instrumentalny

Dyrektor – Emilia Goch-Salvador

Baltic Neopolis Virtuosi to międzynarodowy zespół złożony z uznanych na całym świecie muzyków, którzy podzielają pasję do muzyki kameralnej. Zespół powstał w 2016 roku. Występował podczas takich prestiżowych festiwali, jak Usedomer Musikfestival (Niemcy), 13th Tallinn Chamber Music Festival (Estonia), O/Modernt New Generation (Szwecja), Baltic Neopolis Festival (Polska), Pažaislis Music Festival (Litwa), Grieg in Bergen (Norwegia), The XVII International Festival of chamber-orchestral music «Asia — Siberia — Europe» (Rosja), International Spring Orchestra Festival (Malta). W 2019 roku Baltic Neopolis Virtuosi odbył trasę po Indiach i Wietnamie, prezentując dzieła polskich kompozytorów w National Centre of Performing Arts (Mumbai, Indie), Ho Chi Minh City Conservatory of Music (Ho Chi Minh, Wietnam) oraz Vietnam National Academy of Music (Hanoi, Wietnam).

Główną misją zespołu jest promocja muzyki polskiej, a także rzadko wykonywanej muzyki kameralnej, głównie sekstetów i oktetów smyczkowych. Projekty zespołu współfinansowane były ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2016, 2017 i 2018, a w 2019 roku ze środków Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

aktualizacja: 2020 (wa)

Giardino di Delizie

Mail: ensembledelizie@gmail.com
Telefon: +39 346 314 6655
Instytucje Tagi: Zespół muzyki dawnej
  • Ewa Anna Augustynowicz – skrzypce
  • Katarzyna Solecka – skrzypce
  • Svetlana Fomina – skrzypce, altówka, viola d'amore
  • Cristina Vidoni – wiolonczela
  • Valeria Brunelli – wiolonczela
  • Silvia de Maria – viola da gamba
  • Paola Ventrella – teorba, lutnia
  • Elisabetta Ferri – klawesyn, organy, fortepian

Zespół „Giardino di Delizie” został założony przez skrzypaczkę̨ dr Ewę̨ Annę̨ Augustynowicz, która jest również dyrektorem artystycznym zespołu. Składa się̨ z artystek związanych z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi jak np.: Akademia Muzyczna w Bazylei, Akademia Muzyczna w Palermo, Akademia Muzyczna Santa Cecilia w Rzymie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Schola Cantorum Basiliensis czy Akademia Muzyczna w Aquila. Artystki pochodzą̨ głównie z Polski i Włoch i kształciły się̨ pod czujnym okiem artystów takiej renomy, jak Enrico Onofri, Marco Ceccato, Enrico Gatti, Andrea Coen czy Giovanni Togni. Brały również̇ udział w licznych kursach mistrzowskich wybitnych specjalistów muzyki dawnej takich jak: Biondi, Beyer, Coin, Vestidello, Sinkovsky, Testori, Gatti, Valli, Ogg, De Carlo, Holtslag, Brown, Tampieri, Florio, Bonizzoni, Rousset, Minasi. Członkinie zespołu współpracują̨ i koncertują̨ regularnie z następującymi zespołami: Les Eléments, Capella Cracoviensis, Accademia Montis Regalis, Divino Sospiro, Europa Galante, Arianna Art Ensemble, Collegium Pro Musica, Quatuor Mosaiques, Concerto Romano, Accordone i Pomo d'Oro.

Muzycy zespołu „Giardino di Delizie” grają̨ na instrumentach dawnych, kopiach znanych lutników.

Równolegle z działalnością̨ koncertową artystki zespołu Giardino di Delizie zajmują̨ się̨ badaniami w dziedzinie muzykologii i historii muzyki dotyczącymi muzyki rzymskiej, repertuaru polskiego, kompozycji kobiet muzyków i działalności kompozytorów włoskich w Polsce. Studia te mają na celu odkrywanie dzieł zapomnianych autorów i zgłębianie wzajemnych relacji kulturowych i muzycznych miedzy Polską i Włochami. Ze względu na międzynarodowy charakter, zespół kładzie wyjątkowy nacisk na badanie właściwości, cech i elementów jeżyków muzycznych bliskich członkiniom grupy, jak również̇ powiązanych z wyborem kompozytorów włoskich i polskich. Zainspirowane słowami Tartiniego artystki są̨ przekonane, że „aby dobrze grać́, trzeba umieć́ dobrze mówić́”, dlatego też ich badania zaczynają̨ się̨ od odpowiedniej analizy fonetycznej obecnej później w wykonaniu i interpretacji danego utworu muzycznego. Ich koncerty obfitują̨ w słodkie tony i pasaże włoskiej muzyki Corellego i mieszają̨ się̨ z energicznymi i pełnymi życia elementami polskich tańców i pieśni.

Koncerty zespołu są̨ rezultatem tych historycznych badań, w centrum których znajdują̨ się̨ włoscy kompozytorzy, tacy jak Alessandro Stradella, Arcangelo Corelli czy Carlo Ambrogio Lonati, oraz polscy i włoscy kompozytorzy na polskich dworach królewskich, jak na przykład Marcin Mielczewski, Adam Jarzębski, Tarquinio Merula czy Aldebrando Subissati.

Główna siedziba grupy znajduje się̨ w Rzymie i tutaj też działalność zespołu została zainaugurowana koncertem w kościele polskim. Zespół koncertował w wielu ważnych miejscach i instytucjach rzymskich, takich jak: Ministerstwo Obrony Narodowej w Rzymie, Kościół Polski Św. Stanisława, Stowarzyszenie Villa Carpegna, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Teatr Sala Umberto czy kościół Sacro Cuore del Suffragio. Zespół Giardino di Delizie występował podczas wielu ważnych festiwali we Włoszech i za granicą m. in.: Almisonis Melos Chivasso, Turyn; Musica Antica a San Rufo, Rieti; Sulle Ombre del Cusanino Filottrano, Marche; I Concerti di Campagna, Monte Compatri; La Festa della Musica, Rzym, the BRQ Vantaa Music Festival (Helsinki), Festiwal Muzyki Dawnej w Utrecht (Holandia), Festiwal Schola Cantorum w Kaliszu, Pałac w Wilanowie, Societa Dante Alighieri w Katowicach, Festiwal Barok na Spiszu (Krempachy), Pietà de’ Turchini w Neapolu, Música Antiga dels Pirineus. W 2018 Giardino di Delizie zagrał serię koncertów muzyki polskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na uniwersytecie w Turynie, w Società del Giardino w Mediolanie i w Muzeum Instrumentów w Rzymie.

W grudniu 2018 wyszła pierwsza płyta zespołu opublikowana przez renomowaną firmę płytową Brilliant Classics. Na płycie znajdują się Sinfonie a 3 C.A. Lonatiego, dotąd jeszcze nienagrane.

aktualizacja: 2019 (wa)

I, CULTURE Orchestra

Strona www: https://iam.pl/pl/programy/program-i-culture-orchestra
Instytucje Tagi: Orkiestra
I, CULTURE Orchestra to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków. Tworzą go instrumentaliści wybrani spośród setek kandydatów uczestniczących w organizowanych co roku przesłuchaniach. Jako projekt edukacyjny ICO umożliwia młodym talentom doskonalenie warsztatu pod okiem wybitnych dyrygentów i muzyków orkiestrowych z najlepszych zespołów świata. W projekcie uczestniczyło dotychczas ponad 700 młodych muzyków z Polski oraz Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Orkiestra powstała z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza, jako filarowy projekt Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w 2011 roku. W ciągu siedmiu lat swojego istnienia I, CULTURE Orchestra zagrała ponad 45 koncertów w 25 miastach, występując w najbardziej prestiżowych salach i na największych festiwalach muzycznych Europy, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, londyńskiej Royal Festival Hall, Teatro Real w Madrycie i Harpa Hall w Reykjaviku, a także w ramach Edinburgh International Festival, Santander Music Festival oraz Baltic Sea Festival. Wyjątkowym punktem piątej trasy koncertowej ICO w 2015 roku był koncert na Majdanie Nezałeżnosti, który podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy zgromadził ponad 50 tysięczną publiczność oraz milion odbiorców przed telewizorami. I, CULTURE Orchestra współpracowała z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Andrzej Boreyko czy Kirill Karabits oraz znakomitymi solistami takimi jak Julian Rachlin, Truls Mořrk, Lisa Batiashvili, Katia Buniatishvili, Nemanja Radulović, Alice Sara Ott, Simon Trpceski czy Arabella Steinbacher.

W roku 2018 I, CULTURE Orchestra uświetniła program zagranicznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dwiema trasami koncertowymi. ICO jako jedyna polska orkiestra wystąpiła w ciągu sezonu w najlepszych salach koncertowych Europy: Concertgebouw w Amsterdamie, BOZAR w Brukseli i Elbphilharmonie w Hamburgu oraz Opera Berlioz w ramach Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej publiczności.

Ãtma Quartet

Telefon: 48692666146
Strona www: www.atmaquartet.com
Instytucje Tagi: Kwartet smyczkowy
  • Katarzyna Gluza – skrzypce
  • Paulina Marcisz – skrzypce
  • Karalina Orsik-Sauter – altówka
  • Dominika Szczypka – wiolonczela

Kwartet smyczkowy powstał w 2016 roku i przez dwa lata działał pod nazwą New Music Quartet. Tworzą go absolwentki akademii muzycznych w Polsce. Zespół od początku prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie, a szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują dzieła kompozytorów polskich.

Zespół zdobył I nagrodę i trzy nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017), Förderpreis i Bärenreiter Urtext Preis podczas Internationaler Wettbewerb „Franz Schubert und die Musik der Moderne” w Grazu (2018) oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018). Dwukrotnie został wyróżniony stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Ãtma Quartet jest laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska" (2018), który umożliwił realizację płyty z dziełami kompozytorów polskich Penderecki, Szymanowski, Panufnik – String Quartets (CD Accord, 2019).

Kwartet współpracował, w ramach kursów mistrzowskich, z wieloma wybitnymi osobistościami świata kameralistyki. Byli to muzycy takich zespołów kameralnych, jak Alban Berg Quartet, Kuss Quartet, Jerusalem Quartet, Ysaÿe Quartet, Artemis Quartet, Quarteto Quiroga, Vogler Quartett, Emerson String Quartet, Kwartet Śląski, Zehetmair Quartet, Apollon Musagète Quartett, Meccore String Quartet, Vienna Brahms Trio, Penderecki Piano Trio, Herbert Piano Trio, jak również Alain Meunier, Avri Levitan i Marek Moś. Uczestniczył także w Jenuesses Musicales International Chamber Music Campus (Niemcy) i Chigiana International Festival & Summer Academy (Włochy).

Ãtma Quartet wystąpił na wielu znaczących festiwalach, takich jak m.in. Davos Festival (Szwajcaria), Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin (Francja), Zeist Music Days (Holandia), Musethica (Hiszpania), Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Emanacje w Lusławicach, Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Muzyka u Źródeł, Muzyka w willi Blumwego, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Spotkania „Oko nigdy nie śpi”, Fonomo Music & Film Festival, Sztuka w Gryfie, Bydgoski Festiwal Nauki (Polska).

Od 2018 roku zespół bierze udział w projekcie Le Dimore del Quartetto, w ramach którego popularyzuje muzykę polską we Włoszech. Uczestniczy również we francuskim programie ProQuartet, wspierającym muzykę kameralną na świecie.

aktualizacja: 2019 (wa)

MagDuś Duo

Kod i miasto: Katowice
Strona www: https://www.facebook.com/bartlomiej.dus
Instytucje Tagi: Duet
Zespół MagDuś został założony w 2012 roku w Katowicach przez utalentowanych polskich muzyków: pianistkę Magdę Duś i saksofonistę Bartłomieja Duś.

Do osiągnięć zespołu należą: II nagroda podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi (2013), nagroda publiczności XVIII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi (2014), II nagroda w konkursie kameralnym "Salieri-Zinetti" w Weronie we Włoszech (2014). 

W 2012 roku nakładem wydawnictwa Classic Clips ukazała się debiutancka płyta zespołu Malinconico, zawierająca utwory kompozytorów francuskich XX wieku.

MagDuś Duo w swym repertuarze ma utwory na fortepian i saksofon, a także autorskie aranżacje takich utworów, jak Le grand tango Astora Piazzolli, suita z Baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofieva czy też utworów fortepianowych Claude'a Debussy'ego.

W sezonie koncertowym 2017/2018 zespół wziąl udział w programie "Artysta-rezydent" realizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca, i występował podczas koncertów organizowanych przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

aktualizacja: 2019 (wa)