Polmic - FB


Zespoły

Lege Artis Chór Kameralny

Kod i miasto: Kraków
Mail: agnieszka.trela@gmail.com
Telefon: (+48) 503 741 012
Strona www: http://legeartis.art.pl/
Instytucje Tagi: Chór

Chór kameralny Lege Artis powstał w Krakowie w 2005 roku, z inicjatywy Agnieszki Treli-Jochymek, dyrygentki chóru od początku jego istnienia. Lege Artis jest zespołem wszechstronnym, wykonującym z powodzeniem zarówno muzykę sakralną, jak i chóralne aranżacje utworów rozrywkowych, sięgającym po utwory dawne oraz najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych.

O jakości chóru świadczą zdobyte przez lata nagrody i wyróżnienia na licznych konkursach, w których zespół brał udział. W szczególności Lege Artis jest laureatem Złotego Dyplomu oraz dwóch nagród specjalnych na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra, odbywającym się w grudniu 2016 roku w Cieszynie. Ponadto zespół jest zdobywcą I miejsca w kategorii chórów kameralnych oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu sakralnego podczas VII Rybnickiej Jesieni Chóralnej w 2011 roku, I miejsca w kategorii chórów kameralnych na XXI, XXIII i XXV Tyskich Wieczorach Kolędowych, a także I miejsca w kategorii chórów kameralnych na XIII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek oraz wielu innych nagród, w tym wielokrotnie zdobywcą Złotej Struny na Małopolskich Konkursach Chórów w Niepołomicach. Udział zespołu w 2014 r. i 2016 r. w najbardziej prestiżowym polskim konkursie chóralnym „Legnica Cantat” daje mu pozycję wśród najlepszych chórów w Polsce.

Od 2011 roku Lege Artis działa jako chór kameralny przy Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, biorąc czynny udział w życiu kulturalnym wydziału, oprawiając muzycznie ważne uroczystości. Dzięki wsparciu JM Rektora AGH chór Lege Artis wydał dotąd dwie płyty.

aktualizacja: styczeń 2017 (wa)

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Ulica: ul. Św. Marcin 87
Kod i miasto: 61-808 Poznań
Strona www: www.amuz.edu.pl
Instytucje Tagi: Orkiestra

Zespół istnieje od początku działalności uczelni. W tym czasie dyrygowała nim czołówka polskich oraz zagranicznych dyrygentów, m.in. Zdzisław Jahnke, Stefan Stuligrosz, Renard Czajkowski, Jerzy Maksymiuk, Grzegorz Nowak, Lutz Koehler, Jerzy Salwarowski. W latach 1995-2013 kierownictwo artystyczne sprawował prof. Marcin Sompoliński. Obecnie Orkiestra pracuje pod dyrekcją prof. Warcisława Kunca.

Repertuar zespołu obejmuje utwory od baroku do współczesności. Orkiestra występuje regularnie na koncertach, m.in. występowała w ramach cyklu „Studenci – Studentom”, który cieszył się żywym zainteresowaniem środowiska akademickiego i muzycznego Poznania, oraz na takich festiwalach, jak: „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Nostalgia Festival”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA, Festiwal „Made in Chicago”. W roku 2015, kiedy uczelnia obchodziła jubileusz 95-lecia, Orkiestra zaprezentowała Galę operową pod batutą Warcisława Kunca, Via Mariana. Renard Czajkowski in memoriam pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego oraz Koncert finałowy pod kierunkiem Jerzego Koska.

W ramach współpracy międzyuczelnianej zespół symfoniczny poznańskiej uczelni wystąpił gościnnie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na dorobek artystyczny Orkiestry składają się ponadto nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe.

Orkiestra Vita Activa

Ulica: ul. Aksamitna 4a
Kod i miasto: 80-858 Gdańsk
Mail: orkiestra@psoni.gda.pl
Telefon: 48606409160
Strona www: orkiestra-vita-activa.pl
Instytucje Tagi: Orkiestra

Orkiestra Vita Activa działa w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Gdańsku od 1995 roku. Wśród 35 członków orkiestry są wyłącznie osoby dorosłe (pełnoletnie), w tym większość to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, rodzice osób z niepełnosprawnością, wolontariusze. W niektórych koncertach z OVA występują zawodowi artyści. Orkiestra ma w swym dorobku ponad 250 koncertów w Polsce i za granicą. Prezentowała muzykę w 60 miastach. Od 1995 roku z zespołem związanych było ponad 80 wykonawców.

Dyrygentką Orkiestry Vita Activa i kierownikiem artystycznym jest Mirosława Lipińska, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Organizacją koncertów zajmuje się dr Ryszard Popowski.

Orkiestra wykonuje muzykę z różnych epok i o różnorodnej stylistyce, od barokowej do współczesnej muzyki sonorystycznej. Oryginalne aranżacje na instrumenty perkusyjne (których autorką jest Mirosława Lipińska) i ekspresyjne wykonanie utworów, składają się na niezapomniane przeżycie artystyczne.

Działalność Orkiestry jest dla jej członków formą nieustającej edukacji i zarazem spełnieniem dorosłości w działaniach społecznie ważnych, znajdujących uznanie i szacunek. Udział w działalności zespołu sprzyja odkrywaniu nowych obszarów aktywności, w których kształtują się lub usprawniają nowe umiejętności. Próbom i koncertom towarzyszą liczne zadania pozamuzyczne, którym członkowie orkiestry muszą podołać, o ile to tylko możliwe, o własnych siłach. Istotę działalności wyraża motto programu: przez sztukę do samodzielności. Poza celami artystycznymi i osobowymi celem programu jest integracja środowiska osób wychowujących dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Kształtowanie poprzez występy opinii społecznej, upowszechnianie postawy otwarcia na problemy rodzin, których członkami są osoby z niepełnosprawnością oraz pełnego rozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jednym z celów działalności OVA jest popularyzacja postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością, a szczególnie artykułu 30 tej konwencji, stanowiącego o dostępie do kultury osób z tego środowiska.

Orkiestra gra na instrumentach perkusyjnych, melodycznych i niemelodycznych. Grupę instrumentów melodycznych stanowią: grupa dzwonków (sopranowe, altowe), grupa metalofonów (altowe, basowe), grupa ksylofonów (sopranowe, altowe, basowe), oraz sztabki kontrabasowe. Dopełnienie brzmienia dają strojone kotły. Orkiestra używa około 50 instrumentów niemelodycznych: różnej wielkości bębny, talerze, różne odmiany instrumentów kolorystycznych (guiro, kabasa, tempelbloki, china bars, crotale, klawesy, i wiele innych) często egzotycznego pochodzenia. Instrumentarium perkusyjne dopełniane jest instrumentami klasycznymi: używane są kontrabasy, trąbki, sakshorny, tuba, harfa, cytra i instrumenty elektroniczne. Rozpiętość brzmienia porównywalna jest do skali orkiestry symfonicznej a dynamika brzmienia i możliwość jej znacznego różnicowania, pozwala grać w stosunkowo dużych salach koncertowych, z zachowaniem cech interpretacyjnych wykonywanych utworów. Orkiestra wymienia instrumenty orffowskie, które umożliwiły powstanie zespołu, na instrumenty profesjonalne. Ostatnio w składzie zespołu pojawiły się kotły koncertowe, ksylofon, dzwonki koncertowe, wibrafon i marimba.

Na dorobek artystyczny Orkiestry składają się dwa programy koncertowe: uniwersalny i świąteczny – zimowy. Razem ponad dwie godziny muzyki. Repertuar obejmuje utwory ze światowej literatury muzycznej od baroku po współczesność.

Na podstawie doświadczeń OVA powstał ośrodek edukacji kulturalnej na osnowie muzycznej: Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych – ECEKON. Do szkoły tej uczęszcza około 70 uczniów (dzieci, młodzież i osoby dorosłe z niepełnosprawnościami). Ich przygotowaniem do czynnego uczestnictwa w amatorskim ruchu muzycznym, w tym do działalności w Orkiestrze Vita Activa zajmuje się 16 nauczycieli. W ciągu ośmiu lat działalności ECEKON zorganizował 240 wydarzeń.

 

aktualizacja: listopad 2016 (wa)

Pueri Cantores Olivenses - Chór Chłopięco-Męski

Ulica: ul. Opata Jacka Rybińskiego 24
Kod i miasto: 80-320 Gdańsk
Mail: pueri@pueri.pl
Telefon: + 48 58 552 41 73
Strona www: www.pueri.pl
Instytucje Tagi: Chór

Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses jest jedynym na Pomorzu Gdańskim chórem chłopięco-męskim i jednym z nielicznych w Polsce. Oliwski zespół śpiewa od ponad czterdziestu lat. Chór założono w 1972 roku z inicjatywy braci Bogdana i Jana Łukaszewskich. Początkowo działalność chóru, gorąco wspierana przez ówczesnego proboszcza Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie - Prałata Leona Kossak-Główczewskiego oraz pedagoga i kompozytora Leona Łukaszewskiego, skupiała się głównie na oprawie uroczystości kościelnych. Zespół uświetniał śpiewem między innymi wizytę Kardynała Karola Wojtyły, Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz msze święte i inne uroczystości, odbywające się w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie oraz wielu innych świątyniach Diecezji Gdańskiej. Zespół uświetniał także śpiewem dwie msze święte podczas wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - na gdańskiej Zaspie i Sopockim hipodromie. Wkrótce chór podjął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym, biorąc udział w niektórych spektaklach (między innymi w Uciechach staropolskich), oraz z Filharmonią Bałtycką, wykonując muzykę oratoryjną (miedzy innymi Requiem Mozarta z okazji 10 rocznicy Grudnia'70).

Równocześnie zespół zaczął koncertować poza granicami Polski. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, występował niemal we wszystkich krajach Europy, w USA i w Kanadzie.

Pierwszym wyjazdem zagranicznym był udział w międzynarodowym festiwalu w Loreto (Włochy - 1979 rok), zakończony audiencją u Ojca Świętego Jana Pawła II. Kolejne zaproszenia zawiodły zespół do Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii.

Obecnie Chór prowadzony jest przez Jana Łukaszewskiego, dyrygenta, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który jest uznawany za jednego z czołowych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. W chórze chłopcy otrzymują zarówno wykształcenie ogólnomuzyczne, jak i wokalne. Korepetycji wokalnych młodym chórzystom udzielają również śpiewacy Polskiego Chóru Kameralnego.

Międzynarodowe koncerty szczelnie wypełniają czas Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses. W 1995 roku zespół został zaproszony na trzy poważne tournée: w okresie Wielkiej Nocy Chór śpiewał w Niemczech, Austrii i Włoszech, latem odwiedził Stany Zjednoczone i Kanadę, by na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia znów zagościć we Włoszech. W 1998 roku zespół wystąpił z serią koncertów na Wyspach Kanaryjskich, w 2000 roku został zaproszony na festiwal w Reggio di Calabria, w 2001 do Luksemburga (występy zostały zakończone kilkoma koncertami w Niemczech, w tym w Berlinie jako gość Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej), w 2004 do Kanady i USA, gdzie dał kilkanaście koncertów, a w 2005 roku odwiedził Niemcy i Francję. Latem 2007 roku zespół odbył tournée koncertowe po Japonii, dając kilkanaście koncertów, w tym także jako jedyny reprezentant Polski podczas festiwali w Hamamatsu i Tokio. W roku 2011 Chór dał szereg koncertów na Wyspach Kanaryjskich. W maju 2013 roku pojechał na trzytygodniowy objazd po południowo-wschodniej części Chin, a w październiku 2014 roku podróżował pod Europie środkowej, koncertując w Niemczech i we Włoszech. W 2016 roku chór występował na Majorce.

Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses jest laureatem nagród wielu międzynarodowych festiwali, m. in. w Neerpelt (Belgia) zajął 1 miejsce, w Nantes (Francja) - 2 miejsce.

Zespół wielokrotnie występował z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, uczestnicząc między innymi w wykonaniu Die Matthäus-Passion J. S. Bacha, Requiem G. Fauré, Oratorium Gdańskiego M. Kuczyńskiego oraz w nagraniu telewizyjnym multimedialnego utworu J. Skrzeka. Pueri Cantores Olivenses miał także możliwość wykonania uroczystego oratorium Omnia tempus habent, napisanego na zamówienie przez kompozytorkę Elżbietę Sikorę i wykonanego w 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska.

Różnorodność poszukiwań twórczych Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses najpełniej oddają liczne nagrania radiowe, telewizyjne, kasetowe i płytowe. Ich album Pueri Cantores Olivenses - Japanese Tour 2007 był nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” 2009.

 

aktualizacja: grudzień 2016 (wa)

Avista - kwartet smyczkowy

Kod i miasto: Olsztyn
Mail: kontakt@avista-kwartet.pl
Telefon: 48536232470
Strona www: http://avista-kwartet.pl
Instytucje Tagi: Kwartet smyczkowy
  • Olga Kłosowska – I skrzypce
  • Marta Rusiniak – II skrzypce
  • Katarzyna Lorek – altówka
  • Ewa Gawrońska – wiolonczela

 

Kwartet powstał w 2006 roku z inicjatywy instrumentalistek związanych z Warmińsko-Mazurską Filharmonią. Zespół tworzą absolwentki Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Podczas dekady istnienia Kwartet smyczkowy Avista stał się rozpoznawalną muzyczną wizytówką regionu Warmii i Mazur. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w kraju i granicą (Szwecja, Niemcy, Belgia, Węgry, Hiszpania, Macedonia, Rosja, Litwa). Na swoim koncie ma również występy z towarzyszeniem orkiestry. Kwartet był wielokrotnie nagradzany otrzymując za swoją działalność m.in. trzykrotnie stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Olsztyna, a w 2016 roku uhonorowany został Doroczną Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie Kultury.

Członkinie Kwartetu podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych artystów muzyków takich jak: Robert Szreder, Wolfgang Marschner, Paweł Puczek, Henryk Keszkowski, Stefan Popov, Kwartet Camerata, Roman Jabłoński, Tomasz Strahl, Agata Jarecka, Krzysztof Sperski, Krystyna Jurecka, Konstanty Andrzej Kulka.

Oprócz licznych koncertów z muzyką klasyczną Avista ma swoim koncie również występy ze znanymi zespołami i solistami. (m.in. z. „Czerwonym Tulipanem”, Basią Raduszkiewicz, Pawłem Lucewiczem, Miłoszem Wośko, Markiem Bałatą). Artystki brały udział w realizacji wielu projektów artystycznych, a były nimi m.in. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. Z ich udziałem zarejestrowano audycje dla Polskiego Radia Olsztyn. Kwartet współtworzył ścieżki dźwiękowe dla Edyty Górniak, Tomasza Kamińskiego, Grzecha Piotrowskiego, Czerwonego Tulipana.

Avista wydała dotychczas dwie płyty CD: Dziesiąta Muza z motywami filmowymi i Album Zimowy z muzyką świąteczną.

aktualizacja: listopad 2016 (wa)