Polmic - FB


Zespoły

Akademos - Kwartet

Mail: info@akademos.art.pl
Telefon: (+48 32) 282 46 81
Strona www: www.akademos.art.pl
Instytucje Tagi: Kwartet smyczkowy
  • Anna Rechlewicz - I skrzypce
  • Joanna Cogiel - II skrzypce
  • Aleksandra Batog - altówka
  • Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela


Kwartet „Akademos” został założony w 1997 roku przez absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach. W tym samym roku zespół zainaugurował trwający do dzisiaj, własny cykl koncertowy pod nazwą Bytomskie Poranki Kameralne, który stał się początkiem intensywnej działalności artystycznej.
W okresie dziesięciu lat działalności artystycznej „Akademos” wykonał blisko czterysta koncertów w kraju i za granicą, brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Koncertował w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.
Zespół jest laureatem I nagrody na 16. Concorso Internationale di Esecuzione Musicale "Provincia di Caltanisetta" Musica da Camera" we Włoszech, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Beethovena w Hradec (Czechy), nagrody Radia Katowice za najlepsze wykonanie utworu kompozytora śląskiego oraz nagrody PWM na Ogólnopolskim Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Katowicach. Otrzymał również stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury.
Kwartet „Akademos” brał udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych takich, jak: „Warszawska Jesień”, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Hudobna Jar w Presovie, Festival di Mezza Estate Provincia di Verona, Central European Festival Zilina, Bachfest w Lipsku, Osterfestival Bayreuth i inne.
Repertuar zespołu obejmuje ponad sto pozycji wśród których są arcydzieła kameralistyki XVIII i XIX, klasyka XX wieku oraz dzieła najnowsze. Kwartet ma swoim dorobku liczne prawykonania utworów współczesnych. Często bierze udział projektach interdyscyplinarnych stale współpracując m.in. ze Śląskim Teatrem Tańca i Orkiestrą Muzyki Nowej.
„Akademos” realizuje również własne projekty artystyczne. Od 1997 do 2005 roku był gospodarzem i głównym wykonawcą cyklu koncertów kameralnych w pałacu dawnego starostwa (filia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu). W 2006 roku cykl ten przekształcił się w imprezę regionalną pod nazwą „Salony muzyczne Śląska” i obecnie kwartet co miesiąc prezentuje arcydzieła kameralistyki w najpiękniejszych wnętrzach pałacowo-muzealnych Śląska (Będzin, Racibórz, Tarnowskie Góry, Pszczyna i inne). W sezonie 2006/2007 realizowany jest nowy projekt pt. Nie dla Elizy – obejmujący prezentację wszystkich kwartetów Beethovena w zestawieniu z wybitnymi dziełami XX wieku. W okresie letnim kwartet jest głównym wykonawcą monograficznych Festiwali arcydzieł kameralistyki. Edycja 2006 obejmowała prezentację arcydzieł kameralnych W.A. Mozarta, natomiast w roku 2007 zespół zaprezentuje najwybitniejsze tria i kwartety Ludwika van Beethovena.

LITERATURA WYBRANA:
Mówi Kwartet "Akademos", "Ruch Muzyczny" 2007 nr 12, s. 7.

Affabre Concinui - The Polish Chamber Singers

Ulica: Ignacewo 4
Kod i miasto: 62-025 Kostrzyn Wielkopolski
Mail: affa@affabreconcinui.com.pl
Telefon: (+48 61) 818 80 39
Strona www: www.affabreconcinui.com.pl
Instytucje Tagi: Zespół wokalny
Kierownik artystyczny: Piotr Lewandowski

Zespół „Affabre Concinui” został założony w 1983 roku w Poznaniu. Działa w następującym składzie: Robert Hylla – kontratenor, Leszek Marciniak – kontratenor, Przemysław Czekała – tenor, Piotr Lewandowski – baryton, Piotr Dziurla – bas, Artur Hoffmann – bas. Członkowie zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S. Stuligrosza i J. Kurczewskiego. Po trzech latach, w czasie których krystalizował się skład zespołu i powstawał szeroki repertuar, zespół zadebiutował koncertem kolędowym w Gdańsku. Od tego momentu koncertuje w największych ośrodkach kraju (m.in. Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także poza jego granicami (Algieria, Anglia, Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Płd., Liban, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Watykan, Włochy).
Zespół „Affabre Concinui” inaugurował Tarnowski Tydzień Talentów (1987), Poznańską Wiosnę Muzyczną (1989), Festiwal Muzyki w Łańcucie (1991), Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” (1996), występował na festiwalach muzycznych między innymi w Brnie, Bydgoszczy, Cieszynie, Lublinie. Był gościem Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
W 1988 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Gorycji (Włochy) w kategorii zespołów kameralnych, a w 1994 laureatem II nagrody XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Arezzo (Włochy). Ponadto w 1987 roku redakcja „Głosu Wielkopolskiego” przyznała zespołowi Medal Młodej Sztuki, a w marcu 1995 roku został uhonorowany Nagrodą Muzyczną Benedykty ’94 w kategorii Benedykt Publiczności.
Zespół reprezentował kraj na Wystawach Światowych EXPO w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w Aichi (2005), podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodniach Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.
„Affabre Concinui” zarejestrował wiele programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych. W 1991 roku nagrał pierwszą płytę kompaktową z muzyką polskiego renesansu dla Harmonia Mundi, wysoko ocenioną przez krytyków specjalistycznego miesięcznika "Diapason". Od tego momentu powstają kolejne płyty zawierające repertuar zespołu, który obejmuje ponad 300 utworów, począwszy od muzyki renesansu po muzykę współczesną, kolędy polskie i różnych narodów oraz żarty muzyczne i utwory orkiestrowe - z imitacją instrumentów muzycznych. Wśród kompozytorów tego repertuaru znajdują się m.in.: G.P.da Palestrina, B.Pękiel, Wacław z Szamotuł, T.Tallis, Orlando di Lasso, T. Morley, F. Schubert, R. Schumann, F. Chopin, St. Moniuszko, F. Poulenc, K. Penderecki, K. Dębski. Dużą część repertuaru Affabre Concinui stanowią przeboje rozrywkowe.
Nazwa „affabre concinui” wywodzi się z łaciny i oznacza ,,idealnie współbrzmiąc”, co jest artystycznym credo zespołu.