Polmic - FB


Zespoły

Crushed Sounds Big Band

Kod i miasto: Porąbka Uszewska
Mail: kontakt@muzykalni.org
Telefon: 48605268926
Strona www: www.csbigband.pl
Instytucje Tagi: Orkiestra

Orkiestra Crushed Sounds Big Band powstała w listopadzie 2015 roku w Porąbce Uszewskiej. W zespole gra ponad 40 uczniów i absolwentów szkół muzycznych – pasjonatów muzyki filmowej i rozrywkowej, a jej założycielem i dyrygentem jest Dariusz Swoszowski. Zadebiutowała oficjalnie pod nazwą Crushed Sounds Big Band 30 kwietnia 2016 roku podczas I Koncertu Muzyki Filmowej w Porąbce Uszewskiej, a od października 2017 roku działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni.

Orkiestra uczestniczy w różnych inicjatywach artystycznych w Polsce i za granicą. Głównym tematem jej występów jest muzyka filmowa, którą prezentowała m.in. w Porąbce Uszewskiej, Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, muzeum Zamek w Dębnie, Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, czy też w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W 2019 roku orkiestra zakwalifikowała do międzynarodowego programu Disney Performing Arts OnStage, biorąc udział w Koncercie Muzyki Filmowej w Videopolis Theatre w Disneyland Paris.

Ważne miejsce w działalności artystycznej orkiestry stanowią również koncerty patriotyczne prezentowane m.in. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz dla francuskiej Polonii w Aulnay sois Bois.

Repertuar orkiestry obejmuje ponadto utwory muzyki klasycznej, sakralnej, a także rozrywkowej.

aktualizacja: 2021 (wa)

Polish Violin Duo

Mail: polishviolinduo@wp.pl
Instytucje Tagi: Duet
  • Marta Gidaszewska - skrzypce
  • Robert Łaguniak - skrzypce

Zespół Polish Violin Duo, który powstał w 2014 roku pod okiem dr hab. Kariny Gidaszewskiej w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza, tworzą skrzypkowie Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Marta jest obecnie studentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły i dr hab. Kariny Gidaszewskiej, Robert natomiast studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Oboje muzycy od lat biorą udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych oraz kameralnych, niejednokrotnie zdobywając czołowe lokaty. Na swoim koncie mają ponad 180 nagród, m.in. na konkursach w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Serbii, Danii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Bośni i Hercegowinie, Niemczech i Polsce.

Niezwykle często koncertują w duecie, czego efektami były występy m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego czy w Pekinie podczas uroczystej, międzynarodowej gali otwarcia nowego połączenia lotniczego z Warszawy do Pekinu. Występowali również z towarzyszeniem orkiestr, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Orkiestrą „Poznańskie Smyczki”.

Do najważniejszych osiągnięć duetu należą: I nagroda i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Niemczech (2019).

Ponadto są zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Concert Tours to China” w Danii (2020), zdobywcami I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „OPUS 2020” w Krakowie, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „The Muse” w Grecji (2020), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie „ISCART” w Szwajcarii (2020), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Serbii (2015), Grand Prix na Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (2015), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi (2015), I nagrody na Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (2014).

Artyści mają w swoim repertuarze zarówno utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu, jak i XX wieku. Są laureatami projektu Scena dla Muzyki Polskiej organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Gościli w programach radiowych i telewizyjnych – m.in. „Scenie klasycznej” TVP Kultura oraz audycji w radiu Merkury Klasyka. Swoją pierwszą płytę nagrali we współpracy z firmą fonograficzną DUX, dokonując prawykonania duetów Joachima Kaczkowskiego na dwoje skrzypiec.

aktualizacja: 2021 (wa)

Karol Szymanowski Quartet

Kod i miasto: Warszawa
Mail: szymanowskiq@gmail.com
Strona www: https://www.szymanowskiquartet.com/
Instytucje Tagi: Kwartet smyczkowy
  • Agata Szymczewska
  • Robert Kowalski
  • Volodia Mykytka
  • Karol Marianowski

Od momentu założenia w Warszawie w 1995, zespół odznacza się ciągłym poszukiwaniem nowych inspiracji oraz otwartością na to co nieprzewidywalne. Członków kwartetu łączy wyjątkowe, wspólne rozumienie muzyki oraz fascynacja dorobkiem polskich kompozytorów — szczególnie Karola Szymanowskiego, którego muzyka, ze swą ogromną swobodą i ekspresją, wciąż jest czynnikiem identyfikującym brzmienie zespołu.

Członkowie kwartetu studiowali w Hochschule für Musik w Hanowerze u Hatto Beyerle. Kolejnymi mentorami kształtującymi muzyków byli Eberhard Feltz, Walter Levin, Izaak Stern, Bernard Greenhouse, Alfred Brendel, Seiji Ozawa, Friedemann Weigle oraz członkowie kwartetów Amadeus, Emerson, Juilliard i Guarneri.

KSQ zyskał wielkie uznanie za propagowanie muzyki Albana Berga m.in. poprzez wykonania dzieł dedykowanych specjalnie zespołowi. Jako ambasador muzyki Szymanowskiego oraz innych kompozytorów polskich i wschodnioeuropejskich (Lutosławskiego, Gubaiduliny, Weinberga, Pendereckiego), w ciągu kilku lat zespół zdołał uplasować się na szczycie międzynarodowej sceny muzycznej. W 2005 został uhonorowany nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego, zaś w 2007 — odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W poszukiwaniu powiązań między epokami i przekraczania granic, muzycy opracowują programy koncertowe, które spotykają się z wielką przychylnością krytyków i publiczności. Zaskakują nieoczekiwanymi kombinacjami tworząc nowe perspektywy. Podejście to znajduje również odzwierciedlenie w dyskografii KSQ, która oprócz dzieł Haydna, Dvořáka i Szostakowicza obejmuje także rzadko nagrywane utwory Bacewicz, Żeleńskiego, Zarębskiego, Friedmana, Weinberga i Różyckiego. Jednak bliski związek między zespołem a publicznością powstaje przede wszystkim podczas koncertów na żywo, granych na całym świecie.

Kwartet gościł w renomowanych salach koncertowych, takich jak: Carnegie Hall, Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Wiener Musikverein, Berlin Konzerthaus i Shanghai Symphony Hall. Brał też udział w międzynarodowych festiwalach w Rheingau, Szlezwiku-Holsztynie, BBC Proms, Schuberciadzie i Lockenhaus.

aktualizacja: 2020 (wa)

Apeiron Trio

Mail: trio.apeiron.trio@gmail.com
Telefon: (+48) 510 116 986
Strona www: https://www.facebook.com/ApeironTrio
Instytucje Tagi: Trio
  • Hanna Lizinkiewicz (fortepian)
  • Piotr Kosarga (skrzypce)
  • Jan Czaja (wiolonczela).

Apeiron Trio – utytułowany zespół złożony z młodych i pełnych pasji muzyków, którego jedną z najważniejszych dziedzin działalności artystycznej jest promowanie twórczości polskich kompozytorów.

Zespół powstał z inicjatywy przyjaciół – muzyków działających w Wielkopolsce i współpracujących ze sobą w ramach wielu projektów artystycznych. W skład zespołu wchodzą absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Űniversitat der Kunste w Berlinie.

Muzycy Apeiron Trio są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. W roku 2019 zostali finalistami i otrzymali wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, w kategorii „Zespoły kameralne”. Otrzymali również III nagrodę w International Classical Music Competition On Stage 2020 (Włochy); II nagrodę II "Sviatoslav Richter" International Piano Competition (2021), II nagrodę I International Instrumental Performance Competition (2021), I nagrodę International Moscow Music Online-Competition (2021), Grand Prix moskiewskiego konkursu International Grand Music Competition Online (2022).

Artyści prowadzą ożywioną działalność koncertową – zarówno solową jak i kameralną, występując w ramach czołowych europejskich festiwali muzycznych m.in.: „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal Kameralny „Q’arto Mondi” w Poznaniu, Festiwal im. Philippa i Xawera Scharwenków w Szamotułach, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Amber and Silk Festival, International Edinburgh Festival, Baltic Sea Festival, La folle journée, Cremona Pianoforte czy Aurora Chamber Music Festival w Szwecji. Jako soliści wystąpili z takimi z orkiestrami, jak: Filharmonia Łódzka, Filharmonia Opolska, Sinfonietta Polonia, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Lubelska. Dokonali nagrań dla wytwórni: DUX, Musicon, Acte Prealable, La Bottega Discantica.

Muzycy uczestniczą czynnie w organizacji wydarzeń kulturalnych w Polsce i za granicą poprzez działalność w takich organizacjach, jak: Stowarzyszenie im. Józefa Madei oraz Towarzystwo Muzyczne Schola Cantorum Posnaniensis.

Jednym z najważniejszych zakresów działalności zespołu jest promocja muzyki polskiej, również tworzonej współcześnie. Muzycy dokonali wielu prawykonań utworów takich kompozytorów, w tym Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej, Piotra Pawlika, Moniki Kędziora.

Muzycy są stypendystami: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Opolskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Wrocławia, Prezydenta Miasta Opola, Fundacji Pro Cello, Fundacji Agrafka Muzyczna, Fundacji Marta Stuhre Award oraz The Solti Foundation.

aktualizacja: 2020, 2022 (wa)

Trio Sopot

Kod i miasto: Sopot
Instytucje Tagi: Trio, Zespół instrumentalny
  • Małgorzata Skorupa – skrzypce
  • Anna Sawicka – wiolonczela
  • Elżbieta Rosińska – akordeon

Trio Sopot tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku związane z macierzystą uczelnią i instytucjami muzycznymi Gdańska. Zespół istnieje od 1991 roku. Wykonuje szeroki repertuar obejmujący utwory z różnych epok przeznaczone na trio bądź duety: skrzypce-akordeon, wiolonczela-akordeon czy skrzypce-wiolonczela.

Artystki koncertowały na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Dokonały prawykonań utworów im dedykowanych przez Mariana Gordiejuka, Krzysztofa Naklickiego, Kamila Cieślika, Piotra Słopeckiego, Krzysztofa Olczaka, Jerzego Mądrawskiego.

Ich nagrania ukazały się na płytach Duo Sopot (2007), Trigonos (2007), Nowe Konstelacje (2011), Koncert Gdański (2012), Akordeonowe Impresje (2014), Jerzy Mądrawski – Interferencje (2017), Krzysztof Olczak – MEA. Solo and Chamber Music for Accordion (2019).