Polmic - FB


Hasła osobowe

Milosz Anthony Oscar

Kompozycje:

Utwory do słów Czesława Miłosza:
Rzeki
Ty silna noc
Oda do ptaka
Droga
Tak mało
Wieść
I świeciło to miasto
Rzeki maleją
Podziw
Rozmowy na Wielkanoc 1620 roku (2011)

Frater, polsko-litewska suita multimedialna na konsort 4 viol da gamba, saksofon, komputer, syntezator (lub fortepian) i głos [we współautorstwie z V. Germanavičiusem, A. Malcysem, Z. Koniecznym, B. Kutavičiusem] (2013)

Osoby Tagi: Kompozytor

programista, tłumacz, kompozytor; ur. w 1947 roku w Waszyngtonie. Studiował lingwistykę, antropologię, chemię, neurofizjologię i neurofarmakologię we Francji oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Choć kompozycja nie stanowi głównego obszaru jego działalności, zajmuje się muzyką elektroakustyczną, co wiąże się z jego aktywnością jako programisty. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. W swoich utworach nawiązuje do brzmień pierwotnych, archaicznych oraz wykorzystuje odgłosy natury. Jest tłumaczem wierszy swojego ojca, Czesława Miłosza, i tworzy również do nich muzykę, która ukazała się w 2011 na płycie Rzeki. Album składa się z dwóch części: pierwsza – niemal w pełni śpiewana przez Czesława Miłosza z towarzyszeniem fortepianu, druga utrzymana w stylu reggae/gospel, gdzie poecie wtóruje chór. Czesław Miłosz czyta swe utwory po polsku, natomiast syn czyta dwa wiersze w swoim tłumaczeniu po angielsku.

Jako kompozytor i autor tekstu wziął udział w powstaniu polsko-litewskiej suity multimedialnej Frater w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Utwór jest pracą zbiorową kompozytorów polskich (Zygmunta Koniecznego, Anthony'egp Milosza i Cezarego Duchnowskiego) oraz litewskich (Broniusa Kutaviciusa, Arvydasa Malcysa i Vytautasa Germanaviciusa), poświęconą setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego.

Obecnie Anthony Milosz jest wykładowcą, konsultantem i projektantem hardware'u i software'u w Dolinie Krzemowej. Mieszka i pracuje w Oakland w Kalifornii. Jest członkiem Komitetu Honorowego Festiwalu Miłosza, który odbywa się co roku w Krakowie.

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)

Stachurska Anna

Kompozycje:

isolated - disintegrated na flet i live electronics (2014)

Zolpidem na kwartet smyczkowy (2014)

Osoby Tagi: Kompozytor

kompozytorka, ur. w 1987. Ukończyła studia licencjackie pod okiem Zbigniewa Bujarskiego i Krzysztofa Meyera w Akademii Muzycznej w Krakowie. Następnie w 2011 otrzymała stypendium Williama Bergsmy za Doskonałość w Kompozycji Muzycznej i przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. W roku 2016 została absolwentką klasy kompozycji Juan Pampina Uniwersytetu w Waszyngtonie. Swoją technikę kompozytorską doskonaliła podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem Marty Ptaszyńskiej, Rytis Mažulis, Martina Smolki oraz Uroš Rojko.

Zainteresowania artystki oscylują zarówno wokół utworów na tradycyjne instrumentarium, jak i kompozycji elektronicznych. Szczególne miejsce w dorobku kompozytorki zajmuje flet, ukazywany za każdym razem w nowym, współczesnym kontekście. Utwory Stachurskiej były wykonywane w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka. Jej kompozycja isolated - disintegrated na flet i live electronics (2014) została zamówiona przez Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)

Hawrylec (Havrylets') Anna

Osoby Tagi: Kompozytor

Ukraińska kompozytorka i pedagog, która wzięła udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Ur. 11 kwietnia 1958, Wydyniw (Ukraina); zm. 27 lutego 2022, Kijow (Ukraina). Była absolwentką klasy kompozycji Włodzimierza Flisa we Lwowskim Państwowym Konserwatorium Muzycznym im. M. Łysenki w Lwowie. Studia doktoranckie odbyła w Konserwatorium Kijowskim im. P. Czajkowskiego pod kierunkiem Mirosława Skoryka (wnuka znakomitej Salomei Kruszelnickiej).

Działalność pedagogiczna prowadziła od 1992 roku. Pełniłą funkcje dziekana fakultetu kompozycji i teorii muzyki oraz profesora katedry kompozycji w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie. W 2010 objęła stanowisko przewodniczącej Kijowskiego Oddziału Związku Kompozytorów Ukrainy, członkiem którego była od 1985 roku.

W jej dorobku kompozytorskim przeważały utwory na orkiestrę symfoniczną, składy kameralne i chór. Skomponowała m. in. dwa kwartety smyczkowe, Koncert fortepianowy, Koncert altówkowy, Poemat symfoniczny, kantatę Spojrzenie w dzieciństwo, trzy Symfonie kameralne, widowisko muzyczno-sceniczne Zasiejemy złoty kamień. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” powstał jej utwór Signa na orkiestrę symfoniczną (2013) zamówiony przez Fundację Pro Musica Viva. Utwory kompozytorki wykonywane były nie tylko na Ukrainie, lecz także w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, na Słowacji.

Anna Hawrylec otrzymała wiele nagród, była laureatką Ogólnoukraińskiego Festiwalu Pieśni „Czerwona ruta” (1989), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Ivanny i Mariana Kots (1995), otrzymała również Nagrodę im. Tarasa Szewczenki (1999), Grand Prix konkursu „Duchowne psalmy III tysiąclecia” odbywającego w ramach Festiwalu Chóralnego „Złote Kopuły Kijowa” (2001), Artystyczną Nagrodę „Kijów” im. Artem Wedela (2005), a także otrzymała tytuł „Zasłużony działacz sztuki Ukrainy” (2005). Została odznaczona Kawalerskim Orderem Księżny Olgi III stopnia (2008), a także Orderem Św. Włodzimierza Wielkiego (2005).

 

Wiktoria Antonczyk (2016, 2022)