Polmic - FB


Płyty

Krzysztof Penderecki, Boreyko / Douglass / Orkiestra Filharmonii Narodowej (FN 03 / ACD 299)

Stopka:

Krzysztof Penderecki, Koncert fortepianowy

Krzysztof Penderecki, II Symfonia ego

Wyk.: Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko (dyrygent, Barry Douglas (fortepian)

*FN 03 / ACD 299 (2022)

Płyta została zarejestrowana podczas sezonu artystycznego 2021/2022 i wydana przez Filharmonię Narodową. Orkiestra Filharmonii i jej szef Andrzej Boreyko wybrali dwa dzieła Krzysztofa Pendereckiego, będące z perspektywy czasu świadectwem jego powrotu w procesie twórczym do tradycji.

II Symfonia „Wigilijna” została napisana na przełomie 1979 i 1980 roku na zamówienie Zubina Mehty i prowadzonej przez niego Orkiestry Filharmoników Nowojorskich. Dzieło stylistycznie nawiązuje do muzyki Antona Brucknera i trudno już doszukać się w nim awangardowych środków wyrazu typowych dla Anaklasis czy Trenu – Ofiarom Hiroszimy. Jej refleksyjny i smutny charakter jest raczej odbiciem nastrojów panujących w ówczesnej Polsce, niż sugerowanej przez tytuł atmosfery Bożego Narodzenia.

Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” zrodził się – by użyć słów samego kompozytora – „w duchu neoromantycznym”. Po 20 latach od nowojorskiego prawykonania (Emanuel Ax, Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Wolfganga Sawalischa) utwór wpisał się na stałe do repertuaru sal koncertowych, ciesząc się uznaniem publiczności, jak i wykonawców. W grudniu 2007 roku irlandzki pianista Barry Douglas z Cincinnati Symphony Orchestra pod batutą Krzysztofa Pendereckiego zaprezentował go w nowej wersji. W tej postaci i z tym samym solistą Koncert został utrwalony podczas koncertów w Sali Filharmonii Narodowej.

Płyta powstała we współpracy z firmą CD Accord Music Edition, a reżyserami nagrania są znani polscy specjaliści, laureaci nagrody Grammy – Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko.

Tekst wydawcy

Jerzy Fitelberg. String Quartets nos. 4 & 5 (AP0543)

Stopka:

Jerzy Fitelberg, String Quartets no. 4

Jerzy Fitelberg, String Quartets no. 4

Wyk.: Fitelberg Quartet

DDD – TT: 61’40”

*Acte Préalable AP0543 (2022)

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Album Jerzy Fitelberg. String Quartets nos. 4 & 5 to wspólny projekt Polskiego Towarzystwa Altowiolowego, Fitelberg Quartet oraz wydawnictwa Acte Préalable. Płyta zawiera pierwsze w historii fonografii nagrania dwóch ostatnich kwartetów smyczkowych Jerzego Fitelberga, którego twórczość po śmierci pozostawała praktycznie zapomniana.

Kwartety smyczkowe nr 4 (1936) oraz nr 5 (1945) po zrekonstruowaniu na podstawie zachowanych rękopisów nagrał zespół Fitelberg Quartet, który swoją nazwą pragnie oddać hołd bogatej i zróżnicowanej twórczości swojego patrona. Prezentowana na płycie muzyka kameralna Jerzego Fitelberga to owoc jego poszukiwań i eksperymentów muzycznych na kanwie doświadczeń zebranych podczas pobytu w różnych ośrodkach Europy i Ameryki Północnej.

Oba kwartety smyczkowe, uhonorowane prestiżowymi nagrodami, ukazują nieznane dotąd oblicze kameralistyki polskiego neoklasycyzmu.

Nagrania dokonano w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji na stronie wydawcy - https://acteprealable.com/produkt/ap0543/ 

Pod skrzydłem sokoła / A sólyom szárnya alatt (Equinum 004)

Stopka:
  1. Karol Szymanowski 6 pieśni kurpiowskich
  2. Franz Liszt Ave Verum
  3. Franz Liszt Salve Regina
  4. Krzysztof Penderecki O gloriosa virginum
  5. Kodály Zoltán Norvég leányok
  6. Kodály Zoltán Szép könyörgés
  7. Kodály Zoltán An Ode for Music
  8. Levente Márton Horváth O vos omnes
  9. Henryk Mikołaj Górecki Totus tuus op. 60
  10. Levente Gyöngyösi O Maria, noli flere

Wyk.: Cracow Singers, Zoltán Pad (dyrygent)

* Equinum 004 (2022)

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Płyta chóru kameralnego Cracow Singers o symbolicznym tytule Pod skrzydłem sokoła / A sólyom szárnya alatt zarejestrowana została w równie symbolicznym czasie – dokładnie w 140. rocznicę urodzin dwóch wybitnych kompozytorów – polskiego i węgierskiego – Karola Szymanowskiego i Zoltána Kodály'a. Najnowszy album to bardzo szczególny muzyczny ślad. Sama koncepcja wydawnictwa powstała po wspólnym polsko-węgierskim projekcie koncertowym Cracow Singers pod kierunkiem znakomitego chórmistrza – szefa Chóru Radia Węgierskiego – Zoltána Pada.

Jak pisze w eseju do płyty, Mateusz Borkowski „znaczenie obu kompozytorów dla narodowej kultury muzycznej jest ogromne (…) Zarówno Karola Szymanowskiego, jak i Zoltána Kodály’a fascynowała rodzima muzyka ludowa z krajów, z których pochodzili. Obaj utrwalili też największe walory dziedzictwa muzycznego Polski i Węgier, szczególnie obecne w ich twórczości chóralnej – odrębnej i oryginalnej. Tym samym tworzą oni dwa solidne muzyczne filary, i to właśnie tej dwójce poświęcone jest niniejsze wydawnictwo, które spaja dodatkowo udział polskich i węgierskich artystów – Cracow Singers i Zoltána Pada”.

Na płycie obok cyklu Sześciu pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz trzech kompozycji Zoltána Kodály'a, znalazły się bodaj najpiękniejsze kompozycje chóralne współczesnych kompozytorów polskich i węgierskich: Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Franza Liszta, Levente Gyöngyösiego czy Mártona Levente Horvátha.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Instytutu Współpracy Polsko Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Organizator i producent: Fundacja Equinum

Sponsor: Waclaw Felczak Alapítvány

Partnerzy: Instytut Polski w Budapeszcie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców STOART, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

Więcej informacji - na stronie www.cracowsingers.pl 

Pośród wojen – śpiew! (Instytut Rozwoju Sztuki 2201)

Stopka:

1. Wiechowicz Stanisław - Veni creator

Padlewski Roman - Dwa motety

2. O anielska Pani

3. Radości Wam powiedam

4.Wallek-Walewski Bolesław - Krajobraz muzyczny

5. Nowowiejski Feliks - Lot Idzikowskiego

Nowowiejski Feliks - Teka Białowieska

6. Ryś w borze

7. Dąb rażony piorunem

8. Taniec na uroczysku

9. Szeligowski Tadeusz - Pieśń żeglarzy

10. Szeligowski Tadeusz - Regina coeli laetare

11. Szeligowski Tadeusz - Angeli słodko śpiewali

12. Tadeusz Zygfryd Kassern - Cztery motety kopernikowskie - I motet

13. Tadeusz Zygfryd Kassern - Cztery motety kopernikowskie - II motet

14.Tadeusz Zygfryd Kassern - Cztery motety kopernikowskie - III motet

15. Tadeusz Zygfryd Kassern - Cztery motety kopernikowskie - IV motet

Wyk.: Collegium Cantorum, Janusz Siadlak (dyrygent)

Total time: 1 godz. 6 min.

*Instytut Rozwoju Sztuki 2201 (2022)

Patronat medialny nad wydawnictwem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pośród wojen – śpiew! to nowa płyta dr. Janusza Siadlaka i Chóru Filharmonii Częstochowskiej wchodząca w cykl wydawniczy „Antologia polskiej twórczości a cappella”. Bardzo zróżnicowany tematycznie repertuar albumu ukazuje wielopłaszczyznowość muzycznych zainteresowań kompozytorów w okresie burzliwego dwudziestolecia międzywojennego. Płyta dostępna jest na najpopularniejszych portalach streamingowych, w tym: Spotify, Deezer, Apple Music, Amazon Music.

Gatunki muzyki sakralnej, świeckiej, sięganie do tradycji i historii Polski, do skarbów narodowej kultury, a także pieśni pisane i wykonywane jakby na przekór wszystkiemu, gdy naokoło wojna siała śmierć i zniszczenie – ta różnorodna tematyka znalazła swój wyraz w utworach Stanisława Wiechowicza (1893-1963), Romana Padlewskiego (1915-1944), Bolesława Wallka-Walewskiego (1885-1944), Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), Tadeusza Szeligowskiego (1896-1963), Tadeusza Zygfryda Kasserna (1904-1957).


„Ale jest jeszcze jeden rodzaj pieśni” - pisze w książeczce płytowej Maciej Negrey – „Pieśni artystycznej, powstałej, czy też śpiewanej, Zawsze zresztą jest gdzieś jakaś wojna, czasem bardzo blisko. Mowa więc o muzyce z wewnętrznej potrzeby po prostu. Kto wie, ile było tych pieśni, a ile spłonęło, pozostało w skrzyniach, czy walizkach zakopanych gdzieś głęboko, nie do odnalezienia. Lecz część z nich przetrwała zawieruchy, a niektóre spotkał los lepszy, niż los ich twórców, którzy polegli. Trochę tych pieśni, tych przypadkowych dzieci i świadków wojny, zawiera niniejsza płyta”.

Płyta dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Tekst wydawcy

Płyta dostępna jest do zakupu na stronie internetowej wydawcy www.instytutsztuki.com 

Marzena Majcher. Muzyka z filmu „Amatorzy” (LYDIAN 25 | 2022)

Stopka: Array

Film Amatorzy w reż. Iwony Siekierzyńskiej jest poruszającą opowieścią o przełamywaniu barier i byciu artystą. W związku z tym występują w nim nie tylko znani artyści - Roma Gąsiorowska, Wojciech Solarz, Anna Dymna - lecz także niepełnosprawni intelektualnie aktorzy z Teatru Biuro Rzeczy Osobistych (BRO). Film ten otrzymał prestiżowe nagrody, w tym Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu „Mastercard Off Camera” w Krakowie (2021), Nagrodę "Hollywood Eagle Award" na Polish Film Festival, Los Angeles (2021).

Ścieżka dźwiękowa Marzeny Majcher do filmu Amatorzy została uhonorowana Nagrodą na Festiwalu Filmowym 10. Grand Prix Komeda (2021). Muzykę wykonali, a następnie nagrali czołowi muzycy z Trójmiejskiej sceny jazzowej, jak również sama kompozytorka. Udział w nagraniu wziął ponadto Zespół Remont Pomp, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Tworzy go grupa niepełnosprawnych intelektualnie muzyków. Natomiast piosenkę Jesteś częścią wszechświata do słów Anety Badziąg zaśpiewała z akompaniamentem kompozytorki Natalia Olszewska - niepełnosprawna intelektualnie aktorka z Grupy Teatralnej Przebudzeni.

Mecenasem albumu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

trailer płyty „Muzyka z filmu Amatorzy”: https://www.youtube.com/watch?v=jaMp2-NgbM0 

Dodatkowe informacje: https://opus-series.com/pl/sklep/amatorzy 

                                      www.marzenamajcher.manifo.com 

Wiktoria Antonczyk