Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w Gorzowie Wielkopolskim

Ewa PobłockaZ okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika – jednego z najoryginalniejszych i wciąż jeszcze na nowo odkrywanych kompozytorów współczesnych ubiegłego stulecia Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej przypomni 12 grudnia 2014 roku dwie Jego kompozycje.

Usłyszymy oryginalną, utkaną z pentatoniki i ćwierćtonów, przy tym nadzwyczajnie subtelną Kołysankę na smyczki i dwie harfy oraz z ducha klasyczny, a współczesny w brzmieniu Koncert fortepianowy, zaliczany do najważniejszych kompozycji XX wieku w tym gatunku. Wspomnienie to ma zarazem wyraźny kontekst historyczny, bowiem Ewa Pobłocka (na zdjęciu), w interpretacji której usłyszymy partię solową koncertu, dokonała również polskiego prawykonania utworu (wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją kompozytora) – na „Warszawskiej Jesieni” w 1990 roku.

Ostatnią pozycją programu będzie VI Symfonia Antona Brucknera, powszechnie uznawana za najbardziej osobliwą w całej symfonice tego kompozytora.

Gościem specjalnym koncertu w Filharmonii Gorzowskiej będzie Lady Camilla Panufnik, wdowa po kompozytorze Andrzeju Panufniku, wielka propagatorka jego twórczości na całym świecie.

Panufnik 100: A Family Celebration - w Londynie

Panufnik 100: A Family Celebration30 listopada 2014 roku zespół Brodsky Quartet wraz z rodziną Andrzeja Panufnika zaprasza na festiwal muzyki kameralnej z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Festiwal odbędzie się w prestiżowym londyńskim centrum kulturalnym Kings Place.

W ramach obchodów publiczność będzie miała okazję usłyszeć wykonania znanych i lubianych utworów Panufnika, a także uczestniczyć w londyńskiej premierze kwartetu napisanego przez jego córkę Roxannę Panufnik, dedykowanego kompozytorowi. Uczestnicy festiwalu zobaczą także brytyjską premierę dokumentu Tata zza żelaznej kurtyny w reżyserii Krzysztofa Rączyńskiego, w narracji syna kompozytora - Jema Panufnika, a także wystawę fotografii odsłaniającą kulisy życia i kariery Andrzeja Panufnika. Festiwal zakończy wieczór kabaretowy wzorowany na warszawskich koncertach variétés okresu II wojny światowej.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.kingsplace.co.uk

Sinfonia sacra - w Bydgoszczy

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika odbędzie się w piątek, 21 listopada 2014 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W programie znajdą się cztery kompozycje: Uczeń czarnoksiężnika P. Dukasa, II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 C. Saint-Saënsa, Sinfonia sacra Andrzeja Panufnika i Krzesany Wojciecha Kilara. Wystąpią: Beata Bilińska – fortepian i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.

Pociąg myśli Andrzeja Panufnika - w Łodzi

Andrzej PanufnikChoć w PRL-u Andrzej Panufnik cieszył się uznaniem władz, dotkliwie odczuwał brak swobody twórczej krępowanej doktryną socrealizmu. Zdecydował się w końcu na podróż w jedną stronę: emigrację. W 1954 roku opuścił Polskę i osiadł na stałe w Anglii. Na podróż w drugą stronę: do Polski, musiał czekać aż 36 lat – ojczyznę odwiedził w 1990 roku na zaproszenie festiwalu „Warszawska Jesień”. Być może te doświadczenia sprawiły, że jeden z jego utworów kameralnych ma związek z podróżą - inspiracją dla sekstetu Train of Thought (Pociąg myśli) stała się droga pociągiem. „Hipnotyczna powtarzalność rytmu kół wyzwala we mnie ciągłość myśli” – przyznawał kompozytor. By oddać to wrażenie, zastosował jednostajny rytm, nasuwający na myśl stukot wagonów.

Kompozycję Trains of Thought Andrzeja Panufnika usłyszymy w wykonaniu sekstetu smyczkowego „Studio” we wtorek, 25 listopada 2014 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Zespół wystąpi w składzie: Tomasz Bartosiak – skrzypce, Izabela Ceglińska – skrzypce, Jolanta Kukuła-Kopczyńska – altówka, Dorota Stanisławska – altówka, Tomasz Starek - wiolonczela i Maciej Baran – wiolonczela. W programie koncertu znajdzie się także Sekstet smyczkowy Es-dur op. 3 Jerzego Lefelda (1898-1980), który należał do czołowych pianistów-kameralistów swoich czasów, oraz I Sekstet smyczkowy op. 18 Johannesa Brahmsa.

Wykonanie utworów Andrzeja Panufnika odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Muzyka Andrzeja Panufnika i Aleksandra Lasonia w Nowym Jorku

Andrzej Panufnik i American Contemporary Music Ensemble(Le) Poisson Rouge i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają 17 listopada 2014 roku na koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w wykonaniu zespołu American Contemporary Music Ensemble (ACME).

W programie koncertu znajdą się dwa utwory Jubilata – Kwartet smyczkowy nr 2 Messages (1980) i Song to the Virgin Mary (1964, opr. 1987) - utwór oryginalnie przeznaczony na głosy a cappella, a w obecnej wersji prezentowany w opracowaniu na sekstet smyczkowy, a także dwie kompozycje Aleksandra LasoniaKwartet smyczkowy nr 4 Tarnogórski (2000) i Deciso e affetuoso na wiolonczelę solo (2008).

Koncert odbędzie się w sali klubu (Le) Poisson Rouge (158 Bleecker Street, New York, NY). Początek o godz. 19.30.

Więcej o koncercie – na stronie: http://polishculture-nyc.org/?eventId=2307

Kwartet Śląski z Messages - w Krakowie

Kwartet Śląski w Filharmonii KrakowskiejW niedzielę, 16 listopada o godz. 18.00, w Filharmonii Krakowskiej gościć będzie jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych – Kwartet Śląski.

Cieszący się międzynarodową sławą i koncertujący na estradach większości krajów Europy, obu Ameryk i Azji zespół, wystąpi przed krakowską publicznością w bardzo interesującym repertuarze. Wieczór otworzy II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego – jedna z pierwszych jego kompozycji, do których przeniknęły elementy folkloru podhalańskiego, m.in. rozpoznawalne fragmenty melodii Hej idem w las, piórko mi się migoce czy Pocies chłopcy, pocies zbijać; utwór zajmujący wysokie miejsce w kameralistyce europejskiej XX stulecia. Dalej Andrzej Panufnik, którego przez wiele dziesięcioleci nie grywana z przyczyn politycznych twórczość w tym roku doczekała się niezwykłej częstotliwości wykonań (a to za przyczyna obchodzonej przez muzyczny świat setnej rocznicy urodzin kompozytora). Kwartet Śląski wykona II Kwartet smyczkowy Messages Andrzeja Panufnika – utwór powstały w 1980 roku na zamówienie Festiwalu Muzycznego Północnej Walii; oraz Song to the Virgin Mary na sekstet smyczkowy, do którego wykonania zespół zaprosił zaprzyjaźnionych artystów: Piotra Reicherta (altówka) i Arkadiusza Dobrowolskiego (wiolonczela). Wieczór kameralny z Kwartetem Śląskim zamknie słynne Grande sestetto concertante Es-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, w wersji Christophera Hogwooda, czyli transkrybowana na zespół kameralny Symfonia koncertująca na skrzypce, altówkę i orkiestrę (KV 364).

Zarówno arcyciekawy dobór repertuaru, jak i renoma śląskich kameralistów, których liczne nagrody (w tym trzykrotny Fryderyk; nagroda Orfeusz czy Gloria Artis) świadczą o powszechnym uznaniu ich maestrii, stanowią znakomita rekomendację dla niedzielnego wieczoru spędzonego w Filharmonii Krakowskiej.

Kwartet Śląski i jego goście - po raz 22. w Katowicach

Kwartet Śląski i jego goście22. Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście" odbędzie się w dniach 22-30 listopada 2014 roku w Sali kameralnej nowej siedziby NOSPR (prolog festiwalu - 22 listopada) oraz w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (koncerty 23, 26, 29 i 30 listopada). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Andrzej Panufnik i jego muzyczny świat w stulecie urodzin.

Kwartet Śląski od dawna już posiada w swoim dorobku nagrania płytowe wszystkich utworów kameralnych tegorocznego Jubilata z udziałem kwartetu smyczkowego. Program festiwalu obejmie większość z nich: II i III Kwartet smyczkowy, obydwa Sekstety - Trains of Thaught i Song to the Virgin Mary, Trio fortepianowe op. 1, a ponadto Sinfonię concertante na flet, harfę i orkiestrę kameralną oraz Tryptyk Jagielloński na orkiestrę kameralną.

Towarzyszyć im będą utwory kameralne Beli Bartoka, Antona Weberna i Richarda Straussa, a także na każdym z koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Te ostatnie zaprezentowane zostaną w nieoryginalnych wersjach, jak choćby słynne Requiem w transkrypcji na kwartet smyczkowy Petera Lichtentala, Grande Sestetto concertante czyli transkrypcja Sinfonii concertante Es-dur KV 364 na sekstet smyczkowy z 1808 roku, Koncert fortepianowy C-dur KV 415 w opracowaniu na fortepian i kwartet smyczkowy i Sinfonia concertante KV 279b w oryginale na obój, klarnet, fagot i waltornię w aranżacji Nathana Stutcha na kwartet smyczkowy i orkiestrę.

Z muzykami Kwartetu Śląskiego (Szymonem Krzeszowcem, Arkadiuszem Kubicą, Łukaszem Syrnickim i Piotrem Janosikiem wystąpią: altowiolista Piotr Reichert, wiolonczeliści Arkadiusz Dobrowolski i Adam Krzeszowiec, flecista Łukasz Zimnik, klarnecista Bartosz Pacan, harfistka Aneta Janiszewska oraz pianiści Piotr Banasik i Anna Krzeszowiec.

Inaugurację festiwalu zaszczyci swoją obecnością Lady Camilla Panufnik.

Na koncerty w Akademii Muzycznej wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, do sali NOSPR wstęp za biletami.

Projekt tego wydarzenia zyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Przedsiębiorstwa Usług Naukowo-Technicznych PRO NOVUM Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Organizatorem festiwalu są muzycy Kwartetu Śląskiego, Fundacja "Młoda Muzyka Śląska", zaś współorganizatorami katowicka Akademia Muzyczna oraz NOSPR.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: program Festiwalu

Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika - w Krakowie

Panufnik, Britten, Haydn - angielskie wieczory symfoniczne w Krakowie Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa wieczory w stylu angielskim. W repertuarze programów symfonicznych 14 listopada 2014 roku o godz. 19.30 oraz 15 listopada 2014 roku o godz. 18.00 znalazły się bowiem perły muzycznej kultury anglosaskiej.

Koncert otworzą Wariacje na temat Franka Bridge’a op. 10 na orkiestrę smyczkową Benjamina Brittena, a zwieńczy Symfonia D-dur zwana Londyńską Josepha Haydna. Punktem kulminacyjnym będzie jednak wykonanie Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika – w setną rocznicę urodzin tego znakomitego polskiego kompozytora, który z przyczyn politycznych związał swoje życie z Anglią.

Wśród wykonawców, obok Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej szefa artystycznego Michała Dworzyńskiego, godna uwagi osoba solisty – Krzysztofa Śmietany. Artysta ten jest krakowianinem, w Krakowie studiował także pod kierunkiem Zbigniewa Szlezera, by następnie przenieść się do Londynu i rozpocząć studia u Yfraha Neamana w Guildhall School of Music and Drama. Jeszcze w kraju zdobył wiele nagród na ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, jest również laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, w tym zdobywcą II nagrody na londyńskim Konkursie Carla Flesha, która utorowała mu drogę na estrady koncertowe Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Płyta z Koncertem skrzypcowym Panufnika, nagrana przez Krzysztofa Śmietanę z towarzyszeniem London Musici (dla wytwórni Conifer) otrzymała tytuł płyty miesiąca magazynu „CD Review”.

Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika - we Wrocławiu

„Pisząc na skrzypce, ulegałem, jak sądzę, oddziaływaniu mych dziecięcych wspomnień – zapachu drewna, z którego ojciec budował swe instrumenty, i nieustannego grania mojej matki – tak że utwór ten stał się jakąś pielgrzymką w przeszłość i nieuchronnie wypełnił się polską atmosferą”. Tak Andrzej Panufnik, syn lutnisty i skrzypaczki wspominał pracę nad Koncertem skrzypcowym. Niewątpliwie zainspirowała go znakomita sztuka wykonawcza legendy skrzypiec, Yehudi Menuhina, który poprosił go stworzenie tego utworu. Dzieło jest tak pełne osobistych uczuć, że skończywszy pracę, Panufnik uznał, iż może je dedykować wyłącznie swojej żonie, Camilli Panufnik. Menuhin nie tylko na to przystał, ale zadedykował jej również prawykonanie.

Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika z Christianem Danowiczem w roli solisty usłyszymy w sobotę, 22 listopada 2014 roku o godz. 18.00 we wrocławskim Oratorium Marianum. Orkiestrę Leopoldinum poprowadzi Günter Pichler - założyciel i pierwszy skrzypek słynnego Alban Berg Quartett.

W programie koncertu znajdą się także kompozycje Josepha Haydna i Beli Bartóka.