Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

Andrzej Panufnik i jego wizja muzyki

Andrzej Panufnik i jego wizja muzykiZ okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika Katedra Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje w dniach 24-26 września 2014 roku Międzynarodową Konferencję Naukowo-Artystyczną Andrzej Panufnik i jego wizja muzyki.

W programie przewidziane są także koncerty pt. Andrzej Panufnik i jemu współcześni, panele dyskusyjne z udziałem wybitnych przedstawicieli nauki i sztuki, prezentacja filmu Tata zza żelaznej kurtyny oraz kolekcji ninateka.pl poświęconej Andrzejowi Panufnikowi, promocja książki Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej Panufnik. Architekt emocji, a także warsztaty pianistyczne, które poprowadzi dr Clare Hammond (Londyn).

ZOBACZ: program konferencji i koncertów

Nowa książka i internetowa kolekcja na stulecie Andrzeja Panufnika

Andrzej Panufnik Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Polskie Wydawnictwo Muzyczne w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika zapraszają na uroczystą inaugurację przygotowanej przez NInA internetowej kolekcji specjalnej poświęconej twórczości kompozytora i premierę książki Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej pt. Panufnik. Architekt emocji.

W spotkaniu udział wezmą: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Małgorzata Omilanowska, Lady Camilla Panufnik, dr Beata Bolesławska-Lewandowska, Michał Merczyński – Dyrektor NInA i dr Daniel Cichy – Redaktor naczelny PWM.

Książka Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej, ukazująca się w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, jest zbiorem wywiadów, które autorka przeprowadziła z osobami z otoczenia kompozytora. Wśród nich znaleźli się jego najbliżsi (żona, dzieci), a także przyjaciele oraz wybitni dyrygenci i artyści, z którymi współpracował. Całość poprzedzona została wstępem przygotowanym przez Adama Zagajewskiego.

Uroczystość odbędzie się w środę, 24 września 2014 roku o godz. 14.00 w Sali Bankowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (przy ul. Fredry 8).
R.S.V.P. do 22 września: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

100-lecie urodzin Andrzeja Panufnika na Okólniku

Andrzej Panufnik - 100. rocznica urodzinKoncert z okazji 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika odbędzie się 8 października 2014 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W wykonaniu znanego skrzypka Jakuba Jakowicza i Orkiestry Smyczkowej THE CREW usłyszymy cztery kompozycje Jubilata: Arbor cosmica na 12 instrumentów smyczkowych, Suitę staropolską na orkiestrę smyczkową, Song to the Virgin Mary w wersji na sekstet smyczkowy i Koncert skrzypcowy. Prelekcję wygłosi Lech Dzierżanowski.

Wykonanie utworów Andrzeja Panufnika odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Arbor Cosmica - w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika

Arbor CosmicaDokładnie w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, 24 września 2014 roku w CK Zamek w Poznaniu odbędzie się koncert-spektakl, podczas którego zostanie wykonane jego dzieło Arbor Cosmica – 12 ewokacji na 12 instrumentów smyczkowych.

Utwór jest wynikiem wieloletniej fascynacji kompozytora pięknem i potęgą drzew. Bogactwem ich kształtów i barw, różnorodnością i mistyczną tajemnicą ich szelestów. Prawykonanie kompozycji odbyło się jesienią 1984 roku w Nowym Jorku. Koncert w Poznaniu łączy oryginalne wykonania ewokacji z ich remiksami elektronicznymi, improwizacją instrumentalną, z wizualizacjami i tańcem. Wystąpią: Katarzyna Klebba (skrzypce/altówka), Michał Jacaszek (elektronika), Tadeusz Sudnik (elektronika), Panufnik Ensemble – zespół smyczkowy złożony z wybitnych solistów i kameralistów związanych z Poznańską Filharmonią i Akademią Muzyczną, stworzony specjalnie dla tego projektu oraz tancerze reprezentujący różne techniki taneczne. Choreografia – Andrzej Adamczak, wizualizacje – Olga Warabida, koncepcja całości – Teresa Nowak.

Gwiazdorska premiera na inaugurację "Muzyki na Szczytach"

Roxanna Panufnik podczas premiery Memories of my Father Koncertem legendarnego The Brodsky Quartet i polską premierą utworu Roxanny Panufnik rozpoczął się w sobotę, 13 września 2014 roku w Zakopanem 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach". Gwiazdorskie wykonanie Memories of my Father, utworu dedykowanego ojcu kompozytorki –Andrzejowi Panufnikowi, wzbudziło ogromny aplauz publiczności.

Utwór Roxanny Panufnik (na zdjęciu podczas koncertu w Zakopanem) powstał na specjalne zamówienie zespołu i organizatora Festiwalu – Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. Polska premiera odbyła się w Kościele św. Krzyża w Zakopanem, w obecności kompozytorki i wielu znamienitych gości.

- Muzyczny świat obchodzi w tym roku 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, naturalne było dla nas zamówienie utworu dedykowanego temu kompozytorowi u jego córki Roxanny, której twórczość jest niezwykle popularna na Wyspach Brytyjskich – powiedział Paul Cassidy, altowiolista The Brodsky Quartet.

Artyści, od 42 lat obecni na największych scenach świata, mający na koncie ponad 60 albumów oraz współpracę z tej klasy artystami, co Paul McCartney, Sting, Elvis Costello czy Björk – spotkali się z festiwalową publicznością w ramach „Klubu rozmów na szczytach“. Przed koncertem inauguracyjnym, w niepowtarzalnej scenerii Domu pod Jedlami, opowiedzieli o swojej karierze, jak też o premierowej kompozycji.

- To wyjątkowy utwór, w którym kompozytorka przywołuje muzykę ojca i wspomnienia z nim związane – podkreślili pozostali muzycy The Brodsky Quartet: skrzypkowie Daniel Rowland oraz Ian Belton i wiolonczelistka Jacqueline Thomas.
Czytaj więcej: Gwiazdorska premiera na inaugurację "Muzyki na Szczytach"

Muzyczne Przestrzenie Wielkopolski

Muzyczne Przestrzenie 2014W dniach 12-28 września 2014 roku kościoły, zamki i pałace w Wielkopolsce ożyją na nowo za sprawą IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”. W tegorocznym programie – w myśl obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika – znajdą się m. in. utwory tego kompozytora. Ponadto artyści zaprezentują dzieła Johannesa Brahmsa i Maxa Brücha. Usłyszymy również kompozycje polskich twórców: Józefa Nowakowskiego i Tomasza Opałki.

W tym roku Festiwal poszerza swoje działania i otwiera się na wszystkich mieszkańców Konina, pragnąc zaktywizować ich artystycznie i zachęcić ich w ramach projektu „Wielki hałas w małym mieście” do wspólnego muzykowania na Placu Wolności (14 września 2014). Każdy kto marzy o tym, by na trzy godziny stać się muzykiem (lub każdy kto nim jest), otrzyma możliwość gry na dowolnie wybranym instrumencie bądź przedmiocie. Akcją towarzyszącą wydarzeniu będą warsztaty plastyczne dla dzieci „Artystyczna Euforia”, prowadzone przez pracownię „Garaż Sztuk”. Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli również spektakle kukiełkowe Teatrzyku „LALEK” opowiadające historię Szewczyka Dratewki.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie wątków ludowych – muzycy wykonają „Etnofonie Kurpiowskie” – znakomity projekt, będący hołdem dla Karola Szymanowskiego. W ramach koncertu artyści zaprezentują pieśni kurpiowskie, które wyszły spod pióra tego kompozytora, a zostaną one wykonane zarówno przez muzyków klasycznych jak i tych reprezentujących tzw. śpiew biały, znamienny dla wykonań ludowych. Podczas tego samego koncertu zabrzmią pieśni Oskara Kolberga, znanego przede wszystkim jako etnografa, którego nieoceniona praca ocaliła od zapomnienia polski folkor.

W ramach Festiwalu odbędzie się również projekcja filmu dokumentalnego z roku 2013 o polskich kompozytorach młodego pokolenia pt. Kilka pytań o słyszenie świata (reż. Maja Baczyńska).

Wśród artystów, którzy wystąpią w tegorocznej edycji znajdą się m.in. wybitny angielski wiolonczelista Jacob Shaw oraz Janusz Wawrowski – wirtuoz skrzypiec, który na swoim koncie posiada m.in. płytę Aurora nagraną dla wytwórni EMI Classic, będący jednocześnie Dyrektorem Artystycznym Festiwalu.

Festiwal odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Konina – Pana Józefa Nowickiego. Jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Konina.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.muzyczneprzestrzenie.pl

Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika na początek sezonu w Łodzi

Ewa Kupiec„Podziwiam twórczość Panufnika, którego setna rocznica urodzin przeszła niemal niezauważona. Gdy dowiedziałem się, że wybitna pianistka Ewa Kupiec (na zdjęciu) nagrała Koncert fortepianowy tego kompozytora, postanowiłem zaprosić ją do naszej bardzo ›pianistycznej‹ filharmonii” – powiedział główny dyrygent Filharmonii Łódzkiej - Daniel Raiskin o tym, jak zrodził się pomysł na program koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2014/2015, który odbędzie się w piątek, 12 września 2014 roku.

W jego programie - oprócz muzyki Andrzeja Panufnika - znajdzie się rzadko wykonywana II Symfonia c-moll Piotra Czajkowskiego, zwana „Małorosyjską”, co nawiązuje do terytorium obecnych walk ukraińsko-rosyjskich. Wieczór rozpocznie się Uwerturą koncertową E-dur Karola Szymanowskiego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Daniel Raiskin.

Powrót Panufnika... do Gdyni

Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytoraW 2014 roku miłośnicy muzyki na całym świecie celebrują 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika – polskiego emigranta i jednego z czołowych kompozytorów. W obchody włącza się również Muzeum Emigracji w Gdyni, organizując w dniach 6-7 września 2014 roku niepowtarzalne spotkanie z twórczością „klasyka XX wieku”. Za sprawą koncertu symfonicznego pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, koncertu kameralnego, projekcji filmowych, wykładów i warsztatów dla osób w każdym wieku, Gdynia we wrześniu rozbrzmi muzyką najwyższych lotów. Czas na „Powrót Panufnika”!

W 1954 roku Andrzej Panufnik (1914-1991) uciekł z komunistycznej Polski do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał już do końca życia. Wybitny kompozytor i dyrygent, nazywany klasykiem XX wieku, mimo międzynarodowej sławy i odznaczenia tytułem szlacheckim Sir, w Polsce jest postacią mało znaną. Emigracja była dla Andrzeja Panufnika ucieczką ku artystycznej i osobistej wolności, jednak reakcją ówczesnych władz na opuszczenie kraju było umieszczenie nazwiska i muzyki kompozytora na indeksie cenzury. Efektem zakazu – obowiązującego do 1977 roku – było niemal całkowite wymazanie twórcy z pamięci polskich słuchaczy.

Muzeum Emigracji w Gdyni odkrywa na nowo znamienitego Polaka-emigranta i inspirującego artystę, który zbudował oryginalny świat dźwiękowy, zachowując tradycyjne wartości, takie jak melodia, harmonia i przede wszystkim piękno brzmienia. Zaprasza na spotkanie z bogatą, klasyczną w nowoczesny sposób muzyką Andrzeja Panufnika zarówno melomanów, jaki i osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z dziełami kompozytora. Koncert kameralny, który wykona młody zespół NeoQuartet, z towarzyszeniem wizualizacji multimedialnych, oferuje wzbogaconą formę obioru muzyki poważnej. Niewątpliwą atrakcją dla szerokiej publiczności będzie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem skrzypaczki, Patrycji Piekutowskiej. Wykłady i spotkania przybliżą sylwetkę artysty, jego bogate życie i sukcesy artystyczne. Wydarzenie uświetni swoją obecnością Lady Camilla Panufnik, żona kompozytora. Obrazu dopełnią pokazy filmów biograficznych, w tym emocjonujący dokument Tata zza żelaznej kurtyny, którego bohaterem jest syn Panufnika. Dla najmłodszych melomanów przygotowane zostały rodzinne warsztaty muzyczne, podczas których będą mogli samodzielnie spróbować swoich sił na polu muzyki współczesnej.

ZOBACZ: program

LETNIA FILHARMONIA aukso w Pieninach

XV LETNIA FILHARMONIA aukso – Pieniny 2014Pierwsza południowa odsłona XV LETNIIEJ FILHARMONII aukso odbędzie się w Pieninach w dniach od 8 do 10 sierpnia 2014 roku.

LETNIA FILHARMONIA aukso to organizowany co roku festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego głównym atutem jest wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Już od czternastu lat (do roku 2009 we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach) Festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków. W 2014 roku po raz pierwszy odbędzie się południowa odsłona wydarzenia.

Rozpocznie ją koncert 8 sierpnia o godz. 20.00 w niecodziennej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnych NIEDZICA. Równie oryginalnie zapowiada się program tego wieczoru. Wypełni go muzyka etniczna w autorskiej, nieco jazzowej aranżacji muzyków zespołu VOŁOSI, którym towarzyszyć będzie orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Formacja VOŁOSI w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa Tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Przez dwa następne dni festiwalowe (9 i 10 sierpnia) wydarzenia odbywać się będą w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Pierwsze z nich – to koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut (9 sierpnia o godz. 16.00). W programie znajdzie się impresjonistyczna muzyka Claude’a Debussego i Maurycego Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór Pulcinella Igora Strawińskiego. Po recitalu – o godz. 18.00 odbędzie się niezwykłe spotkanie z Lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku – arcyważnym kompozytorze polskim, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W czasie reżimu komunistycznego konsekwentnie i surowo pomijany w planach repertuarowych przez wszystkie instytucje państwowe, po wielu latach spędzonych na emigracji w Wielkiej Brytanii, Andrzej Panufnik w dowód uznania jego zasług dla kultury i sztuki otrzymał od angielskiej królowej szlachecki tytuł Sir. Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki Autobiografia (wyd. „Marginesy”) autorstwa samego kompozytora. Finałowy koncert orkiestrowy (10 sierpnia o godz. 18.00) wypełni już klasyczny program z udziałem orkiestry AUKSO, która na Dużej scenie Dworku Gościnnego towarzyszyć będzie dwóm skrzypkom – trzynastoletniemu Antoniemu Ingielewiczowi oraz czołowemu instrumentaliście średniego pokolenia - Januszowi Wawrowskiemu. Podczas tego wieczoru będzie można wysłuchać Suity staropolskiej Panufnika – utworu mocno archaizującego, cytującego m.in. muzykę zapisaną w szesnasto- i siedemnastowiecznych polskich tabulaturach. Dopełnieniem wątku repertuarowego dedykowanego wielkiemu kompozytorowi będzie z pewnością wykonanie Koncertu skrzypcowego Panufnika przez Janusza Wawrowskiego. Jego młodszy kolega natomiast wykona z AUKSO Koncert G-dur KV 216 W. A. Mozarta (który to Mozart miał niewiele więcej lat w chwili, kiedy pisał ów utwór…). Z pewnością na wyjątkowo uroczysty charakter zamknięcia Festiwalu wpłynie obecność podczas koncertu Lady Camilli Panufnik, która przybędzie do Szczawnicy specjalnie na wyłączne zaproszenie organizatorów „LETNIEJ FILHARMONII aukso”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów