Polmic - FB


a to ciekawe

photos from the archives of the Polish Composers' Union

L

Galeria Pendereckiego

Archiwum

WJ Archiwa

WJ

WJ

websites about creators

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl

Bacewicz

Maciejewski

DROBA

Mural "malowany" muzyką Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki w ZabrzuW ramach przedtaktu i zapowiedzi III Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego w Zabrzu grupa NieTak weźmie udział w niezwykłym happeningu promującym to wydarzenie. Przy wylocie Sztolni Królowa Luiza w centrum Zabrza (ul. Miarki 8) powstanie wielkoformatowy mural inspirowany rękopisami i szkicami partytur patrona festiwalu. Na ostateczny wygląd dzieła wpływ będzie miała muzyka samego mistrza Pendereckiego wykonywana na żywo przez Sinfoniettę Cracovię pod dyrekcją Jurka Dybała.

Koncert towarzyszący pracy artystów malarzy odbędzie się w sobotę, 3 października 2015 roku o godz. 14.00, finał happeningu potrwa do godziny 16.00. Usłyszeć będzie można przekrój dzieł Krzysztofa Pendereckiego zwieńczony Sinfoniettą nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika" - utworem, którego premiera wersji kwintetowej otworzyła pierwszą edycję tego festiwalu w Zabrzu.

- Wierzę, że tego typu akcje, możliwe dzięki otwartości miasta, bardzo przyczyniają się do wzrostu zainteresowania tzw. "muzyką współczesną". Najlepszym tego potwierdzeniem jest ogromna i stale rosnąca popularność naszego wyjątkowego festiwalu w wyjątkowym miejscu - 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu. Już dziś zapraszam na jego 3. edycję! - mówi dyrektor Festiwalu i Sinfonietty Cracovii - Jurek Dybał.

Sinfonietta Cracovia specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Krzysztofa Pendereckiego, który jest jednym z jej założycieli i przewodniczącym honorowej rady artystycznej krakowskiego zespołu. Grupa NieTak to pierwsza profesjonalna agencja artystyczna powstała z myślą o rozpowszechnianiu sztuki ulicznej graffiti.

Chopin Music Spot na lotnisku w Warszawie

Chopin Music Spot1 października 2015 roku warszawskim Lotnisku Chopina (Terminal A) otworzony zostanie Chopin Music Spot. O godz. 10.00 na konferencji inaugurującej wydarzenie zagra Włodek Pawlik – zdobywca nagrody Grammy oraz Staś Makuracki – jedenastoletni pianista z Warszawy.

Chopin Music Spot to strefa promująca muzykę fortepianową na warszawskim Lotnisku Chopina. Jej otwarcie zbiega się w czasie z rozpoczęciem XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Instalacja, której głównym elementem jest koncertowy fortepian Boston Performance wyprodukowany przez legendarną firmę Steinway & Sons, będzie towarzyszyła pasażerom i gościom lotniska przez ponad rok. Dzięki niej każdy, kto poczuje w sobie artystyczną wenę, będzie mógł zasiąść za klawiszami prawdziwego koncertowego instrumentu najwyższej klasy – wartego kilkaset tysięcy zł Boston Performance Edition. Oczekiwanie na podróż umili także niewidzialny pianista, grający na fortepianie muzykę Chopina.

Z okazji inauguracji Chopin Music Spot przez cały dzień odbywać się będą recitale fortepianowe, wśród wykonawców znajdą się m.in. jazzmani Włodek Pawlik oraz Wojciech Majewski, pianiści klasyczni oraz utalentowani uczniowie warszawskich szkół muzycznych.

Jaka opera na Targu Węglowym w Gdańsku?

Jaka opera na Targu Węglowym w Gdańsku? Plenerowy pokaz Opery na Targu Węglowym w Gdańsku, komentowany na żywo przez Jerzego Snakowskiego, odbędzie się w sobotę 18 lipca 2015 roku. O tym, jaką operę zobaczymy zadecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl. Głosowanie potrwa tydzień, od 18 do 24 maja, a wybierać można wśród pięciu, zaproponowanych przez Snakowskiego, oper. Są to: Poławiacze pereł Bizeta, Cyganeria, Pucciniego, Aida Verdiego, Dydona i Eneasz Purcella i Rigoletto Verdiego. Wyniki zostaną ogłoszone 25 maja.

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta – Jerzego Snakowskiego oraz zaproszonego gościa specjalnego. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz szósty.

- Wybierając owe pięć tytułów kierowałem się kilkoma zasadami. Przede wszystkim musiały być to realizacje doskonałe teatralnie. To się musi dobrze oglądać! Dynamiczne, uwodzące pięknym obrazem. Starałem się sobie wyobrazić, że ktoś przypadkowo znajdzie się w czasie projekcji na Targu Węglowym. Przejście przez plac zajmie mu jakieś 2-3 minuty i siłą rzeczy rzuci okiem na to, co będzie się działo na ekranie. I te 2-3 minuty muszą spowodować, by pozostał do końca pokazu. - opowiada o swoim wyborze Jerzy Snakowski. - Po drugie musiały być to wykonania na wysokim poziomie muzycznym. Może nie wszyscy znają się na subtelnościach dotyczących śpiewu operowego, ale widz i słuchacz zawsze wyczuje, gdy coś jest nie tak. Po trzecie - zaproponowałem tytuły, których obecnie nie można obejrzeć w Trójmieście. Po czwarte - wybrałem po prostu to, co sam chciałbym zobaczyć jeszcze raz, co mnie zachwyciło i czym chciałbym wywołać zachwyt u innych. I jednego jestem pewien - jaki by tytuł nie został wybrany przez czytelników Trojmiasto.pl to zawsze będzie to dobry wybór – kończy Snakowski.

Zapraszamy do głosowania na portalu Trójmiasto.pl:
www.kultura.trojmiasto.pl/Wybierz-opere-pokazywana-na-Targu-Weglowym-n90623.html

Więcej o proponowanych spektaklach...

Sinfonietta Cracovia - Flash Mob do muzyki Krzesimira Dębskiego

Sinfonietta Cracovia - Flash MobSinfonietta Cracovia zaprezentowała prawdopodobnie jedyny w historii flash mob z polską muzyką w roli głównej. 29 listopada 2014 roku w galerii handlowej Bronowice w Krakowie muzycy w wyjątkowy sposób zaprezentowali Krakowiaczka w 20 taktach Krzesimira Dębskiego.

Sztuka wysoka w tak nietypowym dla niej miejscu zaskoczyła wielu. Część z osób, która po raz pierwszy usłyszała wówczas Sinfoniettę na żywo, zaczęła przychodzić na regularne koncerty zespołu.

Inicjatywa została wsparta przez RMF Classic.

OBEJRZYJ FLASH MOB – na kanale YOUTUBE: www.youtube.com/watch?v=LQ2TPtftz6s
 

Czytaj więcej: Sinfonietta Cracovia - Flash Mob do muzyki Krzesimira Dębskiego

Teledysk do Sinfonietty Pawła Łukaszewskiego

Teledysk do Sinfonietty Pawła Łukaszewskiego - Baltic Neopolis Orchestra Baltic Neopolis Orchestra stworzyła czteroczęściowy teledysk do znakomitego utworu Sinfonietta autorstwa Pawła Łukaszewskiego. Kompozycja pochodzi z pierwszej płyty zespołu.

Twórca klipu, Olek Różanek, tak opisał swój projekt: „Główna postać filmowej wersji Sinfonietty Pawła Łukaszewskiego to w dużej mierze ja sam. Arek Buszko wciela się w gościa, który dzień po dniu toczy walkę z rzeczywistością i z samym sobą. To opowieść o zmaganiach twórcy, zawarta w czterech częściach, którym swego czasu nadałem roboczy tytuł "cztery pory doby". Baltic Neopolis Orchestra jest muzycznym wykonawcą kompozycji, zaś w charakterze realizatorów klipu towarzyszyła mi nieoceniona ekipa Mstudio.”

W teledysku wystąpili: Arkadiusz Buszko i Michał Pawłowski. Scenariusz i reżyseria filmu - Olek Różanek, muzyka - Paweł Łukaszewski, realizacja – Mstudio.

OBEJRZYJ: teledysk - YOUTUBE

Utwór Piotra Jędrzejczyka na pokładach Eurolotu

Piotr JędrzejczykUtwór Flight of dreams skomponowany przez Piotra Jędrzejczyka (na zdjęciu), studenta II roku kompozycji w klasie prof. zw. Krzysztofa Olczaka w Akademii Muzycznej w Gdańsku, rozbrzmiewa od 21 lipca 2014 roku na pokładach Bombardierów Q400 Eurolotu. Nowa muzyka tzw. boardingowa (czyli odtwarzana w momentach, gdy pasażerowie wchodzą oraz opuszczają pokład samolotu) została wybrana w drodze konkursu zorganizowanego przez polskiego przewoźnika.

„Stwórz Boarding Music na pokłady samolotów eurolot.com!” – pod takim tytułem Eurolot zorganizował na początku tego roku konkurs skierowany do studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Spośród licznych zgłoszeń, do finału konkursu wybrano 5 utworów. Kompozycję laureata nagrał w profesjonalnym studio uznany pianista, pedagog gdańskiej Akademii - Maciej Gański.

- Jesteśmy pierwszą linią lotniczą w Polsce, która zorganizowała tego typu konkurs na muzykę boardingową. Jako nowoczesna i dynamiczna firma wspieramy młode talenty, a ten konkurs był właśnie szansą dla muzyków. Nawiązaliśmy współpracę z Akademią Muzyczną w Gdańsku, która wsparła nas w realizacji pomysłu. Pragniemy, aby wybrana przez nas muzyka wprowadzała pasażerów w dobry nastrój podczas rejsów na pokładach Eurolotu – powiedziała Joanna Bielińska, kierownik personelu pokładowego i produktu Eurolot SA.

- Inspiracją przy pisaniu utworu był sam program konkursu. Niemalże od razu po rozpoczęciu pracy nad kompozycją zrodziły się w mojej głowie główne pomysły utworu. Oczywistym zdawało się, że musi być on lekki, przyjemny dla ucha, lecz przy tym niezbyt monotonny. Chciałem za pomocą muzyki wnieść na pokłady samolotów pogodny nastrój i lekki powiew przygody – mówi Piotr Jędrzejczyk, autor nowej muzyki boardingowej Eurolotu.

Więcej informacji – na stronie: www.amuz.gda.pl