Polmic - FB


Aktualności

Kraków | Prolog V Festiwalu "Szymanowski \ Polska \ Świat"

FK 5 4 24Filharmonia Krakowska organizuje od roku 2019 festiwal imienia swojego Patrona - jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych przełomu XIX/XX wieku. Prolog tegorocznej, piątej edycji Festiwalu "Szymanowski \ Polska \ Świat" odbędzie się 6 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00.

Okazją do spotkania z muzyką Karola Szymanowskiego w sali koncertowej przy Zwierzynieckiej 1 będzie koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Żeńskiego Filharmonii Krakowskiej, którzy wykonają cykl sześciu Pieśni muezina szalonego na głos i orkiestrę op. 42 do słów Jarosława Iwaszkiewicza. Partię solową w tym dziele zaprezentuje jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek, Urszula Kryger.

Koncert, w repertuarze którego znają się również słynne Planety op. 32 Gustava Holsta poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Martyn Brabbins.

Informacja o biletach: https://filharmoniakrakow.pl/public/program/festiwal-szymanowski--polska--wiat---prolog%20-8 

Odszedł Ryszard Mieczysław Klisowski...

Klisowski Ryszard30 marca we Wrocławiu w wieku 86 lat zmarł Ryszard Mieczysław Klisowski - kompozytor, poeta, skrzypek, dyrygent, teoretyk muzyki, redaktor i pedagog, człowiek o wielkiej erudycji, szlachetny i życzliwy... Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się Mszą Żałobną w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu 8 kwietnia o godz. 12.00. 

Został laureatem wielu najwyższych nagród konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą. Kompozycje Klisowskiego zostały nagrane dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Radia Austriackiego, Radia Francuskiego, Radia Niemieckiego i Radia Szwajcarskiego.

Wykładał w Alma Mater - Akademii Muzycznej we Wrocławiu (od 1990 roku pełnił funkcję profesora) - a także w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz w Hogeschool Enschede w Holandii. Przy wrocławskiej Akademii utworzył studio muzyki eksperymentalnej i Grupę Muzyki Eksperymentalnej GEMEL (1979), która dokonała licznych prawykonań - polskich i światowych - dzieł kompozytorów współczesnych z udziałem znanych polskich i zagranicznych solistów oraz zespołów.

Czytaj więcej: Odszedł Ryszard Mieczysław Klisowski...

Ożarów, Busko-Zdrój, Skarżysko-Kamienna | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Wawrowski i Aleksandra Świgut

Z klasyka 5 4 24W ramach programu „Z klasyką przez Polskę”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wystąpi duet światowej sławy polskich artystów - skrzypek Janusz Wawrowski, który gra na skrzypcach Antonia Stradivariego z 1685 roku, i pianistka Aleksandra Świgut. Ich koncerty odbędą się 4 kwietnia 2024 o 17.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie, 5 kwietnia o 19.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz 6 kwietnia o 15.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej.

Czytaj więcej: Ożarów, Busko-Zdrój, Skarżysko-Kamienna | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Wawrowski i Aleksandra...

Niemodlin, Toszek, Kędzierzyn-Koźle | „Z klasyką przez Polskę": Tymoteusz Bies i Andrzej Ciepliński

Niemodlin, Toszek, Kędzierzyn-Koźle | „Z klasyką przez Polskę"Duet młodych polskich wirtuozów - klarnecista Andrzej Ciepliński i pianista Tymoteusz Bies wystąpią w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę" 4 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury w Niemodlinie im. Agnieszki Osieckiej, 5 kwietnia o godz. 17.30 w Centrum Kultury „Zamek w Toszku" oraz 6 kwietnia o godz. 15.00 w Domu Kultury „Chemik" w Kędzierzynie-Koźlu.

Czytaj więcej: Niemodlin, Toszek, Kędzierzyn-Koźle | „Z klasyką przez Polskę": Tymoteusz Bies i Andrzej Ciepliński

Wielkanoc 2024

Kartka Wielkanocna

Koncert Koła Młodych ZKP w Poznaniu i Konkurs

logo Koło Młodych ZKP25 maja 2024 roku o godz. 17:30 w Sali Błękitnej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się koncert Koła Młodych ZKP, będący wydarzeniem towarzyszącym 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Do 7 kwietnia trwa nabór partytur. Konkurs skierowany jest do członków Koła Młodych ZKP.

Jest to druga edycja Festiwalu, w której Koło Młodych ZKP ma możliwość wzięcia udziału dzięki przychylności jego dyrektor – Moniki Kędziory. Zaproszonymi w tym roku do współpracy wykonawczyniami są Anna Mszanik (flet) i Natalia Górecka (fortepian) – instrumentalistki specjalizujące się w wykonawstwie muzyki nowej i związane z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Zgłaszane mogą być utwory wykorzystujące pełną obsadę, do tej pory niewykonywane, o czasie trwania od 4 do 8 minut.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Grzegorz Uran
Przewodniczący Koła Młodych ZKP

Monograficzny album Lucii Dlugoszewski wydany przez col legno

WWE2CD20560Nagrany w Austrii przez Klangforum Wien album Abyss and Caress (Otchłań i pieszczota) przybliża nam twórczość niesłusznie zapomnianej współtwórczyni amerykańskiej muzyki współczesnej drugiej połowy XX wieku.

Wieloaspektowa twórczość polsko-amerykańskiej kompozytorki Lucii Dlugoszewski (1925-2000) przeżywa renesans. W październiku 2023 wytwórnia col legno opublikowała podwójny album z utworami artystki (WWE 2CD 20560). Nagrania pierwszego wszechstronnego portretu dźwiękowego Długoszewskiej zostały dokonane przez zespół Klangforum Wien. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Z dorobkiem obejmującym ponad sto kompozycji, Lucia Dlugoszewski doczekała się tylko jednej monograficznej płyty z utworami kameralnymi i solowymi. Nowy podwójny album od Klangforum Wien stanowi pierwszy kompleksowy portret dźwiękowy kompozytorki, obejmujący jej wczesny oraz dojrzały okres artystyczny, w tym zarówno utwory kameralne, jak i orkiestrowe, kanoniczne arcydzieła i premiery fonograficzne. Wybrane utwory obejmują okres od lat 50. do 90. ubiegłego wieku. Kompozycje takie jak Abyss and Caress (1975), Each Time You Carry Me This Way (1993) i Avanti (1980) zostały nagrane po raz pierwszy.

Czytaj więcej: Monograficzny album Lucii Dlugoszewski wydany przez col legno

Alicja Wołyńczyk-Raniszewska „Współczesne techniki saksofonowe dla kompozytorów"

WolynczykRaniszewska WspolczesneAlicja Wołyńczyk-Raniszewska Współczesne techniki saksofonowe dla kompozytorów, Warszawa, AWR, 2023

ISBN: 978-83-969974-1-8

Książka dr Alicji Wołyńczyk-Raniszewskiej powstała na podstawie jej rozprawy doktorskiej, obronionej po ukończeniu studiów doktorskich w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr.hab. Pawła Gusnara.

Jest to pierwsze polskojęzyczne opracowanie, poświęcone współczesnym technikom saksofonowym, w tym bardzo rzadko wykorzystywanym. Powstało więc z myślą o kompozytorach, którzy chcieliby zastosować w swoich utworach tego rodzaju techniki.

Aneksem do książki są na dysku nagrania, prezentujące ich brzmienie, możliwe oraz niemożliwe łączenia. Dostęp do dysku uzyskuje się po skanowaniu kodu QR, zamieszczonemu na końcu książki.

 

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”53. Konferencja Muzykologiczna ZKP poświęcona „Muzyce nie-absolutnej” odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w dniach 3–5 października 2024 roku. Przewidywane są wystąpienia indywidualne w postaci referatów do 20 minut, szersze panele z udziałem co najmniej 3 prelegentów do 60 minut oraz wystąpienia o charakterze krótkich komunikatów do 10 minut. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 kwietnia 2024 roku.

Czytaj więcej: 53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”