Polmic - FB


Aktualności

Najnowszy album Filharmonii Narodowej „Szymanowski Reimagined"

FN08 ACD330Album Szymanowski Reimagined, wydany przez Filharmonię Narodową w styczniu 2024 roku, zabiera słuchaczy w fascynującą podróż przez muzyczne pejzaże Karola Szymanowskiego, zaprezentowane w nowym, orkiestrowym wydaniu. Znakomity skrzypek Bartłomiej Nizioł i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki prezentują transkrypcje wybranych utworów polskiego kompozytora.

Na płycie zarejestrowano jedne z najbardziej interesujących kompozycji Karola Szymanowskiego, reprezentujące – jak pisze w eseju wstępnym Danuta Gwizdalanka – „trzy fascynujące, a przy tym różnorodne światy muzyczne Karola Szymanowskiego: młodzieńczy, pełen ekstazy, oraz dwa bardziej powściągliwe emocjonalnie, za to bogatsze brzmieniowo, stworzone prawie dwie dekady później. Jeden – utkany z subtelnych brzmień, drugi – wypełniony zagadkowymi opowieściami”. Utwory te zostały nagrane w postaci „przekładu” muzyki tworzonej z myślą o fortepianie na kilkadziesiąt instrumentów orkiestry symfonicznej. Na krążku znalazły się Etiuda b-moll op. 4 nr 3 w opracowaniu Grzegorza Fitelberga z 1942 roku, Mity op. 30 w ujęciu Willema Strietmana z 1991 roku oraz Maski op. 34 w wersji symfonicznej autorstwa Jana Krenza z roku 1985.

Reżyseria nagrań, montaż i mastering: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko.

Album dostępny jest w serwisach streamingowych: https://found.ee/ACD330 

Tekst wydawcy

https://filharmonia.pl/aktualnosci/szymanowski-reimagined 

Warszawa | POLIN Music Festival 2024

PolinMusicF 24Cztery koncertowe wieczory wypełnione światowymi i polskimi premierami. Pieśni, muzyka symfoniczna, perkusiści i tancerze uliczni, opera. Od Bernsteina po Braxtona, od Glassa po Weisera, od Mołodowskiej po Schulza. W dniach 22-25 lutego 2024 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystąpią renomowane polskie zespoły, artyści młodego pokolenia oraz międzynarodowe gwiazdy, jak zdobywcy Grammy, Third Coast Percussion. Czym jest dziś muzyka żydowska? Jaka historia kryje się między dźwiękami? Tego dowiemy się podczas tegorocznej edycji POLIN Music Festivalu.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal klarnecista Andrzej Ciepliński wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy prawykona Koncert klarnetowy "Tfiles" amerykańskiego kompozytora Alexa Weisera, zamówiony przez POLIN. Jako pierwsi w Polsce uczestnicy POLIN Music Festivalu usłyszą ponadto III Koncert fortepianowy izraelskiego dyrygenta i kompozytora Avnera Dormana, a solistą w tym utworze będzie amerykański pianista Mackenzie Melemed.

W ostatnim dniu festiwalu zobaczymy nową inscenizację opery Zbigniewa Rudzińskiego Manekiny, opartej na prozie Brunona Schulza. Jest to koprodukcja Muzeum POLIN i Opery Wrocławskiej.

Czytaj więcej: Warszawa | POLIN Music Festival 2024

Nowe władze Koła Młodych ZKP!

logotyp ZKPW drodze wyborów uzupełniających skład zarządu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich na lata 2022-24 zyskał dwie nowe osoby - Alinę Dzięcioł i Monikę Sroczyńską. Pracę w zarządzie zakończyła Sylwia Nowastowska i Szymon Borys. Obowiązki przewodniczącego Koła Młodych pełnić będzie dotychczasowy członek zarządu Grzegorz Uran. Gratulujemy!

Działające przy Związku Koło Młodych ZKP powołane zostało do życia już w 1949 roku. Jego głównym celem jest szkolenie, przygotowywanie młodych kompozytorów, teoretyków i muzykologów do członkostwa w organizacji i do twórczego uczestnictwa w życiu muzycznym. Promocji młodych twórców służy wiele imprez, m.in. corocznie od 1969 r. Zarząd Koła Młodych organizuje Koncert w ramach imprez towarzyszących "Warszawskiej Jesieni".

Requiescat in pace...

Kondolencje z powodu śmierci Mamy Pani Małgorzaty Pliwki

Gdańsk | „Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Scena Muzyki PolskiejNarodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na koncert Jakuba Kuszlika, laureata IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Pianista wystąpi w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej" 18 lutego 2024 roku o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Jakub Kuszlik zdobył także II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) i Hilton Head International Piano Competition w USA (2019). Jest laureatem III nagrody w Top of the World International Piano Competition w Tromso w Norwegii (2019). W 2022 roku ukazał się jego pierwszy solowy album Brahms, Chopin, wydany przez Polskie Radio. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. katarzyny Popowej-Zydroń.

Podczas gdańskiego recitalu zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.

Czytaj więcej: Gdańsk | „Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Wyniki I etapu 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Baird Tadeusz - portretDnia 13 lutego 2024 został rozstrzygnięty I etap 65. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Jury, które obradowało w składzie: Grażyna Pstrokońska-Nawratil (przewodnicząca), Alicja Gronau, Rafał Kłoczko, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Edward Sielicki, po zapoznaniu się z 17 nadesłanymi na Konkurs utworami, do II etapu wybrało następujące utwory:

  • Mazurki wody, ognia i ziemi (godło AIRDAR)
  • Folk Story (godło MKBEWE)
  • Ritorno (godło X205)
  • Brzask (godło VOLEREEPOTERE)
  • Muzyka gestów (godło METHONE)
Czytaj więcej: Wyniki I etapu 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Kielce | Prawykonanie Suity Joanny Wnuk-Nazarowej

FSw 2 24Joanna Wnuk-Nazarowa rozpoczyna w tym roku świętowanie jubileuszu 75-lecia urodzin prawykonaniem utworu w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach. Siedem grzechów głównych. Suita tragikomiczna na wielką orkiestrę symfoniczną po raz pierwszy zabrzmi 16 lutego 2024 roku o godz. 19:00 w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod batutą Jacka Rogali.

Suita zawiera ironiczno-sarkastyczną interpretację kardynalnych przywar ludzkich, ułożonych kolejno w siedmiu częściach: Pycha, Zazdrość, Rozpusta, Chciwość, Gniew, Obżarstwo i Lenistwo. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

W programie koncertu znalazły się również kompozycje Maurice'a Ravela i Roberta Molinelliego. W roli solisty wystąpi fenomenalny saksofonista Paweł Gusnar.

Czytaj więcej: Kielce | Prawykonanie Suity Joanny Wnuk-Nazarowej

Warszawa | 15. Festiwal Nowe Epifanie

NoweEpifanie 2415. edycja Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca 2024. Program podzielony został na trzy bloki: koncerty, pokazy teatralne oraz filmy. Wydarzeniom towarzyszyć będą kameralne spotkania z artystami, na które wstęp jest wolny. Hasło jubileuszowej edycji brzmi: „Czemu jesteście zmieszani?”

W Ewangelii św. Łukasza to pytanie Jezus stawia swoim uczniom zaraz po swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Tegoroczna tematyka ogniskuje się więc wokół choroby, bólu, cierpienia, śmierci, sytuacji trudnych, które wprawiają ludzi w stan konsternacji, zmieszania.

Podczas koncertu „Piosenki zmieszane” (21 II) zabrzmią pieśni Adama Struga do wierszy Mickiewicza, Zacharasiewicza, Leśmiana, Tuwima, Lechonia, Grochowiaka i Rymkiewicza w wykonaniu autora i zespołu instrumentalnego. Repertuar koncertu „Golgotha” (9 III) zespołu Jerycho składa się z dawnych religijnych pieśni ludowych o Misterium Męki Pańskiej. Natomiast zespół Dziczka wykona pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), zaczerpnięte z nagrań autentycznych wykonawców z obszaru Ukrainy Wschodniej, Polesia, a także Północnego Podlasia (22 III). W programie teatralnym znajdą się spektakle Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z muzyką Jacka Sotomskiego i Gusła w reż.Grzegorza Brala z muzyką Macieja Rychłego.

Czytaj więcej: Warszawa | 15. Festiwal Nowe Epifanie

Startuje nabór do 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

KonkursLutoslawskiego 24Po kilkuletniej przerwie Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego powraca do kalendarza najważniejszych, europejskich wydarzeń muzycznych. Organizatorem nadchodzącej edycji konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem jego wieloletni twórcy, Fundacja Na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Konkurs skierowany jest do wiolonczelistów, którzy w dniu 1 maja 2024 roku nie ukończyli 30 lat. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 lutego 2024 roku.

Tegoroczna edycja konkursu będzie szczególnie atrakcyjna zarówno pod względem programu, jak i nagród regulaminowych, których pula wynosi 41 500 EUR. Dla laureatów przewidziane są również pozaregulaminowe nagrody specjalne w formie koncertów na scenach polskich i zagranicznych instytucji muzycznych. Wartym podkreślenia jest także fakt, że Konkurs po raz pierwszy będzie transmitowany online.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 1-11 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zwieńczy je uroczysta gala wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów, zaplanowana na 12 maja 2024 roku.

Czytaj więcej: Startuje nabór do 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego