Polmic - FB


Aktualności

Warszawa | Nowy cykl koncertowy w Nowej Miodowej – „Lekcje Muzyki”

LekcjeMuzyki 13 2 24Fundacja Nowa Miodowa i ZPSM Nr 1 w Warszawie zapraszają na nowy cykl koncertowy w Nowej Miodowej – „Lekcje Muzyki”. Tytuł z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ nie do końca lekcje i nie tylko muzyki… Na pierwszych dwóch koncertach cyklu w 2024 roku - 13 lutego i 12 kwietnia - wystąpią znakomici muzycy, którzy jednocześnie są pedagogami Nowej Miodowej: skrzypek Janusz Wawrowski (z towarzyszeniem Tymoteusza Biesa przy fortepianie) i pianista Filip Wojciechowski (z Triem) oraz pianista Marek Bracha.

Najbliższy koncert to prawdziwe muzyczne spotkanie z utytułowanymi polskimi artystami, laureatami wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych. Janusz Wawrowski i Tymoteusz Bies wykonają Sonatę da Camera i Humoreskę Grażyny Bacewicz, Balladę g-moll op. 23 i Walc Es-dur op. 18 Fryderyka Chopina, oraz Preludium B-dur nr 21 BWV 886 Johanna Sebastiana Bacha.

Jazzowe interpretacje polskiej muzyki zabrzmią w wykonaniu znanego zespołu, który działa nieprzerwanie od 2000 roku. W drugiej części koncertu pianista i kompozytor Filip Wojciechowski, kontrabasista Paweł Pańta i perkusista Patryk Dobosz powrócą do twórczości Bacewicz i zaprezentują Oberek, Taniec Mazowiecki i Kołysankę w opracowaniu Wojciechowskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | Nowy cykl koncertowy w Nowej Miodowej – „Lekcje Muzyki”

Znamy laureatów 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

7. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa PendereckiegoJury, po zapoznaniu się z 14 partyturami, postanowiło przyznać w ramach 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego Nagrodę Główną i dwa wyróżnienia.

Na konkurs nadesłano 15 partytur z 9 krajów: Austria (1), Chiny (1), Francja (1), Hong Kong/W. Brytania (1), Kosowo (1), Polska (6), Szwecja (1), Ukraina (1), USA (2).

Jury obradowało w składzie: Marcel Chyrzyński (przewodniczący), Zbigniew Bargielski, Ivan Buffa (Słowacja), Federico Gardella (Włochy), Gośka Isphording (Polska/Niemcy) i Wojciech Widłak. Sekretarzem Konkursu była Aleksandra Patalas.

Nagrodę Główną w wysokości 1.000 USD przyznano utworowi Musical clicks, whistles and knocks (godło: Gwiazda).

Ponadto Jury postanowiło przyznać 2 honorowe wyróżnienia za utwory: October-abschied (godło: Nysewalk) i Breathings (godło: 211289).

Po otwarciu kopert okazało się, iż zdobywcą Nagrody Głównej jest Ylli Daklani z Kosowa.

Wyróżnionymi kompozytorami są Filip Gołdanowski z Polski (godło: Nysewalk) i Otto Wanke z Austrii (godło: 211289).

Czytaj więcej: Znamy laureatów 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

Białystok | Prawykonanie Koncertu na akordeon Wojciecha Chałupki: Klaudiusz Baran i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Chalupka 9 2 24Koncert na akordeon i orkiestrę Wojciecha Chałupki zostanie po raz pierwszy wykonany w Sali Koncertowej ZSM w Białymstoku 9 lutego 2024 roku o godz. 19.00. Wystąpi wybitny akordeonista – Klaudiusz Baran, któremu kompozytor zadedykował to dzieło. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Utwór Chałupki prezentuje różnorodne oblicza akordeonu oraz jego szerokie możliwości. Trzyczęściowa kompozycja jest pełna kontrastów, rozpoczynając od majestatycznej i pełnej energii pierwszej części, poprzez śpiewną i delikatną część drugą, aż do żywiołowego finału: klasyczna forma i nowatorskie brzmienia!

Podczas koncertu usłyszymy również Fuga y Misterio Astora Piazzolli, suitę orkiestrową z musicalu Evita Andrew Lloyda Webbera oraz Porgy and Bess – A symphonic Picture George’a Gershwina - zbiór najbardziej znanych utworów z opery Porgy and Bess w opracowaniu Roberta Russella Bennetta.

Informacja o biletach: https://www.oifp.eu/repertuar/koncert-na-zakonczenie-karnawalu 

Podziękowania dla Pani Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz

Szanowna Pani Małgorzato,

W związku z Pani rezygnacją ze stanowiska Dyrektora – Redaktora Naczelnego Programu 2 Polskiego Radia, złożoną w dramatycznych okolicznościach, chcemy złożyć Pani podziękowanie za wieloletnią współpracę ze Związkiem Kompozytorów Polskich. Miała ona różne koleje, ale jesteśmy przekonani, że ostatecznie przyniosła pozytywne efekty dla polskiej muzyki oraz życia muzycznego w Polsce i dla całej kultury polskiej. Życzymy wszystkiego dobrego w Pani dalszej pracy w dziedzinie muzyki i kultury, wyrażając nadzieję na niejedno jeszcze muzyczne spotkanie.

Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Nie żyje muzykolog Leon Markiewicz...

Leon Markiewicz

Związek Kompozytorów Polskich żegna zmarłego 4 lutego 2024 roku w Katowicach Profesora Leona Markiewicza, członka naszego stowarzyszenia w Sekcji Muzykologów od 1964 roku.

Zaczynał swoją działalność zawodową od Jana Sebastiana Bacha, pisząc pracę magisterską o Kunst der Fuge. Potem wracał jeszcze do Bacha, zajmował się klasykami wiedeńskimi, w szczególności Beethovenem, pisał o Szymanowskim i Lutosławskim, ale najbardziej charakterystyczny rys Jego twórczości muzykologicznej to zainteresowanie regionem, twórcami i muzyką powstałą na Śląsku, z rozszerzeniem – koniecznie – na Zagłębie Dąbrowskie.

Książki i artykuły o Grzegorzu Fitelbergu, Bolesławie Szabelskim, Karolu Stryji i Michale Spisaku, oczywiście o Wojciechu Kilarze i Henryku Mikołaju Góreckim, a do tego niezliczone publikacje o życiu muzycznym Górnego Śląska i działających tam placówkach muzycznych: Filharmonii Śląskiej, Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, o chórach. No i ogromna własna działalność w różnych śląskich instytucjach z muzyką związanych.

Profesor Markiewicz urodził się w polskim Wilnie, ale całe niemal życie poświęcił polskiemu Śląskowi.

Requiescat in Pace.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 10 lutego, o godz. 12.00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Kondolencje po śmierci Romualda Twardowskiego

Kondolencje TwardowskiSzanowni Państwo,

Narodowy Związek Kompozytorów Ukrainy przekazuje szczere wyrazy współczucia w związku ze śmiercią wybitnego polskiego kompozytora Pana Romualda Twardowskiego.

Pan Twardowski był wielkim przyjacielem Ukrainy, Jego utwory stale rozbrzmiewały w wykonaniu naszych zespołów i cieszyły się dużym powodzeniem u publiczności. Jakiś czas temu, na 2-3 lata przed wojną, odbył się wielki koncert symfoniczny z utworami Kompozytora i odniósł wielki sukces.

Składamy szczere kondolencje całej polskiej muzycznej społeczności, Jego krewnym, miłośnikom Jego wybitnego talentu, i sądzimy, że odejście kompozytora takiej rangi odbije się na światowej kulturze muzycznej.

Pogrążeni w smutku

Sekretarz Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, Artystka Ludowa Ukrainy, laureat Narodowej Nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki, członek korespondent Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy, profesor Łesia Dyczko

Prezes Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, Zasłużony Działacz Sztuk Ukrainy, laureat Narodowej Nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki, członek korespondent Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy, profesor Igor Szczerbakow

Nie żyje Michał Zieliński...

Michał Zieliński, kompozytor3 lutego w wieku 58 lat odszedł kompozytor, teoretyk muzyki i śpiewak dr hab. Michał Zieliński, profesor Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W macierzystej uczelni prowadził zajęcia z instrumentacji, solfeżu i harmonii modalnej. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych, poświęconych muzyce dawnej i współczesnej.

Michał Zieliński był współzałożycielem, wokalistą i kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz. Zespół w latach 1992-2017 dał ponad 300 koncertów w kraju i za granicą, nagrał kilka audycji radiowych i telewizyjnych oraz 12 studyjnych albumów CD. Za swoją debiutancką płytę Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita – Collegium Vocale (DUX) zespół otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii „Album Roku — Muzyka Dawna” (2001).

W twórczości kompozytorskiej Zielińskiego również przeważały utwory chóralne i na zespoły wokalne. Instrumenty dawne wykorzystywał w swoich dziełach kameralnych (np. Na fraszki Jana z Czarnolasu - suita na kwartet wokalny, flauto traverso, 3 viole da gamba i lutnię).

Otrzymał szereg nagród za swoją wszechstronną działalność: Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „za twórczą obecność, pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego Regionu” (2010), Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2012), Indywidualną Nagrodę II stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2012), Medal Starosty Bydgoskiego „Za zasługi dla powiatu” (2014) oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2017).

Cześć Jego pamięci!

Stephan Schulmeistrat nowym prezesem IAMIC

Schulmeistat StephanStephan Schulmeistrat, dyrektor Niemieckiego Centrum Informacji Muzycznej, został nowym prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Muzycznych (IAMIC). Funkcję wiceprezesa będzie pełniła Deborah Keyser (Walia, Wielka Brytania).

Stephan Schulmeistrat obejmie stanowisko po Dianie Marsh (Nowa Zelandia), która była prezesem od 2021 roku. Schulmeistrat jest członkiem Zarządu IAMIC od 2021, a od 2022 roku pełnił funkcję wiceprezesa. Właśnie w 2022 roku Deutsches Musikinformationszentrum, którym kieruje, zorganizowało coroczną konferencję Centrów Informacji Muzycznej w Hamburgu, Bonn i Kolonii.

„Postrzegam to jako wielki zaszczyt i przywilej, by działając na tym stanowisku pomagać w kształtowaniu naszej społeczności międzynarodowej, w której jednoczymy bogate i różnorodne życie muzyczne naszych krajów. Razem z Zarządem chciałbym dalej rozwijać naszą sieć poprzez innowacyjne podejścia, mające na celu promowanie kulturotwórczej roli muzyki na całym świecie” – powiedział Schulmeistrat.

Czytaj więcej: Stephan Schulmeistrat nowym prezesem IAMIC

Kraków | II Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”

Duettissimo 24Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na II Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8-14 kwietnia 2024 roku. SPROSTOWANIE: udział w konkursie należy zgłosić nie później niż 11 LUTEGO.

Celem Konkursu jest promocja duetu fortepianowego, muzyki polskiej, podnoszenie poziomu wykonawstwa muzyki na ten skład kameralny, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami Konkursu i pedagogami oraz upowszechnianie i popularyzowanie utworów na duet fortepianowy.

Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:

  1. suma wieku członków duetu nie może przekroczyć 42 lat (na dzień 8/04/2024)
  2. suma wieku członków duetu nie może przekroczyć 70 lat (na dzień 8/04/2024).

W programie obowiązkowym znajdą się dzieła polskich kompozytorów na duet fortepianowy (z wyłączeniem Wariacji na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego).

Czytaj więcej: Kraków | II Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych „Duettissimo”