Polmic - FB


Aktualności

„Polish Impressions" - najnowsza płyta łomżyńskich filharmoników

DUX2023Najnowsza płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zatytułowana Polish Impressions jest już 18. krążkiem w dorobku orkiestry i zawiera trzy premiery fonograficzne. Została nagrana wspólnie zw znanymi polskimi solistami: akordeonistą Klaudiuszem Baranem, flecistką Jadwigą Kotnowską, klarnecistą Arturem Pachlewskim, wiolonczelistką Karoliną Jaroszewską oraz skrzypkiem i kompozytorem Mateuszem Smoczyńskim. Album ukazał się nakładem firmy fonograficznej DUX, a dzięki nawiązanej współpracy z NAXOS będzie dostępny na całym świecie.

Wszystkie kompozycje powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, natomiast dwie pierwsze - na zamówienie filharmonii łomżyńskiej.

Czytaj więcej: „Polish Impressions" - najnowsza płyta łomżyńskich filharmoników

Nie żyje Romuald Twardowski...

Romuald Twardowski 13 stycznia w Warszawie w wieku 93 lat zmarł nestor kompozytorów polskich Romuald Twardowski (1930-2024), członek Związku Kompozytorów Polskich od 1960 roku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 stycznia o godz. 13.00 mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Prawosławny przy ul. Wolskiej 138/140...

Urodzony w Wilnie, w latach 1952-57 studiował fortepian i kompozycję w wileńskim konserwatorium w klasie Juliusa Juzeliunasa. Studia kompozytorskie kontynuował w latach 1957-60 w  Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie  u  Bolesława Woytowicza . W latach sześćdziesiątych studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu.

Czytaj więcej: Nie żyje Romuald Twardowski...

Nie żyje Ewa Podleś...

Ewa PodleśW wieku 71 lat 19 stycznia 2024 roku zmarła światowej sławy polska śpiewaczka Ewa Podleś... Pożegnanie Artystki odbędzie się 25 stycznia o 11:30 w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych (Warszawa, plac Teatralny 18).

Jej piękny kontralt o rzadko spotykanej barwie, znakomity warsztat, wirtuozeria, wszechstronność pozwalały artystce na wykonywanie repertuaru od baroku do współczesności, na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Grupa międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a Operaarts.com do ekskluzywnego grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.

Ewa Podleś koncertowała również ze swoim mężem, pianistą Jerzym Marchwińskim, oraz występowała z towarzyszeniem tak słynnych orkiestr, jak m.in. San Francisco Symphony, NHK Tokyo, Berliner Philharmoniker.

Czytaj więcej: Nie żyje Ewa Podleś...

Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej dla Jerzego Stankiewicza

OrderLegiiHonorowejMuzykologowi Jerzemu Stankiewiczowi, wiceprezesowi Oddziału Krakowskiego ZKP,  został przyznany Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej za „wyjątkowy wkład w kultywowanie pamięci o dziele Oliviera Messiaena oraz powiązań, jakie utworzył pomiędzy Francją i Polską na polu kulturalnym i historycznym". Uroczystość wręczenia Orderu będzie miała miejsce 22 stycznia w Ambasadzie Republiki Francji w Warszawie.

Muzykolog Jerzy Stankiewicz jest wybitnym badaczem życia i twórczości Oliviera Messiaena, jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Szczególną zasługą Jerzego Stankiewicza dla kultury jest udokumentowanie i upamiętnienie losów tego twórcy, więzionego w niemieckim obozie jenieckim Görlitz / Zgorzelec, gdzie powstało jego wielkie dzieło – Kwartet na koniec czasu, będące symbolem nieśmiertelności sztuki w okrutnych czasach. Jerzy Stankiewicz odkrył także, że w okolicy miasta Toul we Francji znajdował się krótko obóz przejściowy, w którym Olivier Messiaen został osadzony, zanim znalazł się w Görlitz. Co więcej, dokładnie określił miejsce, w którym ten obóz przejściowy się znajdował. O tym nie wiedziano w mieście Toul, a za to odkrycie władze tego miasta przyznały Jerzemu Stankiewiczowi honorowe obywatelstwo.

Po ceremonii odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu znanych polskich wirtuozów: skrzypaczki Marii Sławek i pianisty Piotra Sałajczyka.

Czytaj więcej: Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej dla Jerzego Stankiewicza

"Musicology Today" 2023: Muzyka „drugiego obiegu” na ulicach Warszawy

Musicology TodayNajnowszy tom anglojęzycznego czasopisma "Musicology Today”, wydawanego przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i Związek Kompozytorów Polskich, w całości poświęcony jest tematowi Muzyka „drugiego obiegu” na ulicach europejskich miast.

Muzykologia, jako dyscyplina akademicka od chwili powstania w XIX wieku, była skupiona na kulturze wysokiej, reprezentowanej przez zapisywaną twórczość największych i uznanych mistrzów. A jednak muzyka funkcjonująca poza przeznaczonymi dla elity salami filharmonicznymi, w tym także wykonywana na ulicach miast, cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem publiczności. Muzyka „drugiego obiegu” w plenerach europejskich miast jest przedmiotem najnowszego rocznika "Musicology Today” (2023).

SPIS TREŚCI

Czytaj więcej: "Musicology Today" 2023: Muzyka „drugiego obiegu” na ulicach Warszawy

Warszawa | Koncert specjalny: Marian Borkowski: 90-lecie urodzin i 70-lecie pracy twórczej

UMFC 15 1 24W ramach cyklu "UMFC Kameralnie" w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina 15 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 będzie miał miejsce koncert z okazji 90-lecia urodzin i 70-lecia pracy twórczej Mariana Borkowskiego. Recital w wykonaniu dr hab. Marcina Tadeusza Łukaszewskiego będzie promował płytę Marian Borkowski: Complete Works for Solo Piano (Marcin T. Łukaszewski), wydaną przez Chopin University Press.

Album zawiera wszystkie utwory prof. dr. hab. Mariana Borkowskiego, laureata Nagrody Honorowej ZKP (2008), przeznaczone na fortepian solo w interpretacji prof. dr. hab. Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. Płyta wpisuje się w świętowanie potrójnego jubileuszu prof. Borkowskiego: dziewięćdziesięciolecia urodzin, siedemdziesięciolecia pracy twórczej i pięćdziesięciopięciolecia pracy pedagogicznej.

W programie recitalu znajdą się takie utwory Jubilata, jak Toccata, Cztery mazurki, Siedem preludiów, Dwa mazurki, Interludia romantyczne, Fragmenti oraz Nokturny prof. dr. hab. Pawła Łukaszewskiego.

Obowiązują bezpłatne bilety!

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert specjalny: Marian Borkowski: 90-lecie urodzin i 70-lecie pracy twórczej

Częstochowa | Prawykonanie "Musica per archi" Edwarda Bogusławskiego

KoncertKatedry 12 1 2412 stycznia 2024 roku, podczas koncertu Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie o godz. 19.00 odbędzie się światowe prawykonanie utworu Edwarda Bogusławskiego (1940-2003) Musica per archi, którego partytura przez ponad ćwierć wieku pozostawała w archiwum rodziny Kompozytora. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody.

W programie koncertu znajdzie się także II Koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego z Maciejem Zagórskim w roli solisty, a w drugiej części wieczoru pianistki Barbara Karaśkiewicz i Agata Hołdyk z zespołem oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Marka Kudry zaprezentują przeboje duetu Marek & Vacek w opracowaniach Michała Groteckiego.

Informacje o biletach:: https://www.filharmonia.com.pl/repertuar/2230-Koncert-Katedry-Muzyki-UJD 

Wrocław | Otwarcie Galerii Toy Piano

logo GaleriaToyPianoKoncerty Małych Instrumentów z okazji otwarcia nowo powstałej galerii Toy Piano we Wrocławiu - jedynej na świecie galerii małych pianin i fortepianów - odbędą się 14 stycznia 2024 o godz. 17.00 i godz. 19.00 (z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc). Publiczność będzie miała możliwość zobaczyć unikatowy zbiór instrumentów Pawła Romańczuka i usłyszeż ich brzmienie.

Przestrzeń w centrum Wrocławia przy ul. Ruskiej 46A/101 w pełni poświęcona jest szczególnej muzyce. Ponad 300 małych pianin i fortepianów pochodzących z całego świata to część wieloletniej działalności Pawła Romańczuka i Małych Instrumentów. Poza ich wykorzystaniem na scenie i w studiu Romańczuk bada i opisuje historię tych niecodziennych obiektów: w 2010 roku napisał pierwszą książkę poświęconą toy piano.

Wszystkie eksponaty - zbudowane z drewna, plastiku, a nawet z papieru - są w pełni akustyczne. W ekspozycji znalazły się dzielne małe instrumenty, które próbowały ścigać się z najwspanialszymi fortepianami świata.

Zapisy na Koncerty odbywają się poprzez stronę www.toypiano.pl/zapisy 

Piotr Moss: jubileusz 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej w roku 2024

Znamy już daty i programy większości koncertów, w programie których znajdą się dzieła, również najnowsze, tegorocznego jubilata - kompozytora Piotra Mossa, który będzie obchodził 75. urodziny i 55-lecie pracy artystycznej. Należy do szeregu znanych polskich artystów aktywnych w dużej mierze poza granicami kraju, a więc najbliższe koncerty są okazją, by usłyszeć w Polsce reprezentatywny wybór jego kompozycji.

17 lutego odbędzie się koncert monograficzny, podczas którego Sinfonia Iuventus wykona suitę na orkiestrę „Zoo”, „Masques” – koncert na flet i orkiestrę - oraz V Symfonię „La Bizarre”.

12 kwietnia Filharmonia Kaliska zaprogramowała wykonanie koncertu na dwie harfy „Voyage”.

A w Szczecinie, 11 maja, w Willi Lentza, odbędzie się koncert muzyki kameralnej w wykonaniu muzyków z berlińskiej Deutsche Oper. W programie m.in. IV Kwartet smyczkowy „Chagall”, „Dialogi” na skrzypce i fortepian, „Polonaise dramatique” na wiolonczelę i fortepian, a także prawykonanie napisanego specjalnie na tę okazję utworu „Willa Lentza” na fortepian i kwartet smyczkowy. 24 i 25 maja Orkiestra Filharmonii Narodowej prawykona napisany na jej zamówienie utwór „Mademoiselle – hommage à Nadia Boulanger”. Z kolei Sinfonia Varsovia, 28 maja, dokona polskiego prawykonania „Incontri” na orkiestrę.

Czytaj więcej: Piotr Moss: jubileusz 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej w roku 2024