Polmic - FB


Aktualności

Laureaci 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

FZ 26 4 2426 kwietnia 2024 po raz pierwszy w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda odbył się koncert finałowy 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Przyznano 3 nagrody i 1 wyróżnienie.

Jury w składzie: Grażyna Pstrokońska-Nawratil (przewodnicząca), Alicja Gronau, Rafał Kłoczko, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Edward Sielicki, po wysłuchaniu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu, postanowiło podzielić Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda, a po otwarciu kopert ujawniło nazwiska laureatów.

I nagrodę zdobył Jakub Jung za utwór Muzyka gestów (godło METHONE), II nagrodę - Jakub Borodziuk za kompozycję Brzask (godło VOLEREEPOTERE), III nagrodę - Bartosz Jawor za utwór Folk Story (godło MKBEWE).

Wyróżnienie przyznano Magdalenie Bobowik, autorce kompozycji Ritorno (godło X205).

Czytaj więcej: Laureaci 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

Katowice | Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej "Fryderyk 2024"

Data wydarzenia: 28-04-24

Fryderyk Gala 2430. Gala Muzyki Poważnej w ramach tegorocznego Fryderyk Festiwalu będzie miała miejsce 28 kwietnia 2024 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ceremonii wręczenia Fryderyków będą towarzyszyły występy wybitnych polskich solistów i NOSPR pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Nie zabraknie również muzyki polskiej, akcentu operowego i tanecznych rytmów.

Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, tworzący wspólnie uznane na świecie Polish Violin Duo, wykonają Two contrasts for a duo Anny Rocławskiej-Musiałczyk, która w zeszłym roku podczas Gali Muzyki Poważnej otrzymała Nagrodę ZAiKS-u dla kompozytorki młodego pokolenia.

Czytaj więcej: Katowice | Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej "Fryderyk 2024"

Rezydencja im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej

Mycielski ZygmuntStrzyżowskie Towarzystwo Muzyczne, Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej zapraszają muzyków wykonawców, kompozytorów, muzykologów, naukowców, pisarzy, poetów, krytyków i publicystów muzycznych do udziału w nowym projekcie - Rezydencji im. Zygmunta Mycielskiego. Rezydencja ma na celu przywracanie pamięci o pochodzącym z Wiśniowej twórcy, poprzez sięganie do jego muzyki oraz pism muzycznych i literackich. Termin składania wniosków upływa 15 czerwca 2024 roku.

Pobyt rezydencyjny ma służyć ich popularyzacji, nowym odczytaniom, a także rozwijaniu twórczych pomysłów do nich nawiązujących. Celem projektu jest wsparcie muzyków wykonawców, kompozytorów, muzykologów i krytyków muzycznych, a także pisarzy i poetów oraz naukowców różnych dziedzin, dla których postać Zygmunta Mycielskiego oraz bliskich mu twórców (muzyków i pisarzy) stanowić będzie punkt odniesienia oraz źródło własnych inspiracji twórczych lub naukowych.

Czytaj więcej: Rezydencja im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej

Kraków | Filharmonia Krakowska: Koncert z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

FK 26 4 24Piękno, wzniosłość i przesłanie: dwa arcydzieła Ludwiga van Beethovena i Henryka Mikołaja Góreckiego, które zapisały się w wysokiej kulturze muzycznej jako utwory-symbole, zabrzmią 26 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej podczas koncertu z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Beatus Vir op. 38 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz IX Symfonię Ludwiga van Beethovena wykonają Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. W roli solistów wystąpią Mariusz Godlewski - baryton, Iwona Sobotka - sopran, Anne-Lise Polchlopek - mezzosopran, Benjamin Bruns - tenor i Yuriy Yurchuk - baryton.

Czytaj więcej: Kraków | Filharmonia Krakowska: Koncert z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii...

Warszawa | Premiera nowego baletu „Pinokio” z muzyką Mieczysława Wajnberga

Pinokio 21 4 24Polski Balet Narodowy dedykuje dzieciom oraz ich rodzicom specjalne przedstawienie. Choreograf Anna Hop stworzyła nową wersję „Pinokia” wg Carlo Collodiego, bazując na muzyce Mieczysława Wajnberga z jego baletu „Złoty kluczyk”. Opracowała własne libretto i wraz z dyrygentką Martą Kluczyńską na nowo zredagowała partyturę. Premiera odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej 21 kwietnia 2024 o godz. 18.00.

Balet Wajnberga opiera się na przetworzeniu oryginalnej powieści – książce pt. „Buratino" napisanej przez Aleksieja Tołstoja, który korzystał obficie z Collodiego, pozwolił sobie jednak na dość dalekie odstępstwa fabularne.

Balet Wajnberga inspirowany jest tradycją commedia dell’arte – burattino oznacza po włosku marionetkę, ale jest to także imię jednej z postaci znanych z improwizowanych komedii. Na początku XX wieku po bohatera z tego kręgu sięgnął także Igor Strawiński w Pietruszce. O ile jednak ten balet przeznaczony był dla dorosłych, Wajnberg stworzył dzieło dla młodego widza, choć można w nim także odnaleźć, zrozumiałą jedynie dla dorosłych, aluzję do opresyjnej rzeczywistości radzieckiej.

Czytaj więcej: Warszawa | Premiera nowego baletu „Pinokio” z muzyką Mieczysława Wajnberga

Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych i Aleksandra Świgut w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

DyrygentRezydent 19 4 24Trwa rezydencja dyrygencka Martyny Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w sezonie 2023/24 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. 19 kwietnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii w ramach rezydencji odbędzie się koncert, na którym zabrzmi muzyka czeska i polska. W roli solistki wystąpi znakomita pianistka, wykładowczyni UMFC Aleksandra Świgut.

W wykonaniu artystów usłyszymy nieśmiertelny I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. O tym dziele napisano już naprawdę wiele – choćby z uwagi na fakt, że jest to jeden z niewielu utworów, które nasz narodowy poeta fortepianu skomponował na orkiestrę symfoniczną.

Zabrzmią ponadto 3 tańce z opery Sprzedana narzeczona Bedřicha Smetany - elegancka i delikatna Polka, radosny Furiant i żywiołowa a jednocześnie zaskakująca Skočna - oraz Sinfonietta Leoša Janáčka, którą on sam nazwał „militarną”.

Czytaj więcej: Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych i Aleksandra Świgut w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Z klasyka 19 4 24W dniach 19-21 kwietnia 2024 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet (Aleksandra Kupczyk, Katarzyna Denkiewicz, Karalina Orsik, Andrzej Bauer) wystąpi w województwie świętokrzyskim: w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w Domu Ariańskim – Muzeum Regionalnym w Pińczowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii.

Słowo "Ãtma" w sanskrycie i filozofii hinduskiej oznacza duszę, jaźń, psyche. Nazwa zespołu nawiązuje też do willi Atma Karola Szymanowskiego, którego utwory są ważną pozycją w repertuarze kwartetu. Ãtma Quartet powstał w 2016 roku. Od początku istnienia prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną, w tym polską w kraju i na świecie.

Czytaj więcej: Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Nadanie tytułu doktora honoris causa AMFN w Bydgoszczy prof. dr hab. Irenie Poniatowskiej

Irena PoniatowskaRektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa AMFN w Bydgoszczy prof. dr hab. Irenie Poniatowskiej. Ceremonia będzie miała miejsce 12 kwietnia 2024 roku w sali koncertowej (ul. Gdańska 20) o godz. 15.00.

Irena Poniatowska, uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami państwowymi, przez blisko 50 lat związana była z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1998–2006 przewodniczyła Międzynarodowym Kongresom Muzykologicznym „Musica Antiqua Europae Orientalis” organizowanym przez Filharmonię Pomorską oraz sprawowała pieczę nad wydawnictwami naukowymi „Acta Musicologica”.

Wstęp na uroczystość jest wolny!

Tego samego dnia w Filharmonii Pomorskiej o godz. 19.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie portretu, a także koncert symfoniczny. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej oraz studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod batutą Mykoły Diadiury wykonają Koncert potrójny C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena i IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka. Bilety można nabyć w kasie Filharmonii Pomorskiej.

Czytaj więcej: Nadanie tytułu doktora honoris causa AMFN w Bydgoszczy prof. dr hab. Irenie Poniatowskiej

Muzeum Sztuki w Łodzi dokonało zakupu wszystkich rękopisów dzieł Zygmunta Krauze

Muzeum Sztuki w Łodzi zakupiło ponad sto partytur i szkiców, zaczynając od szkolnych zeszytów, na najnowszych utworach kończąc, oraz najwartościowszą część korespondencji kompozytora, czyli około 350 listów, m.in. od Nadii Boulanger, Johna Cage’a, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Michaela Nymana, Bogusława Schaeffera i Tomasza Sikorskiego.

Archiwum kompozytora znalazło się w Muzeum Sztuki w Łodzi nieprzypadkowo. W ciągu ostatnich czterech dekad kompozytor, jako przedstawiciel awangardy w muzyce polskiej, współpracował i uczestniczył w znaczących wydarzeniach dla Muzeum Sztuki w Łodzi.

Czytaj więcej: Muzeum Sztuki w Łodzi dokonało zakupu wszystkich rękopisów dzieł Zygmunta Krauze