Polmic - FB


patronaty

Stawisko | II Festiwal "Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur": W stronę Ukrainy

Patronat medialny nad Fetiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycnej POLMIC.

POLMICII Festiwal "Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur", który odbędzie się w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w dniach 9 - 23 października 2022, to cykl wydarzeń prezentujących tradycje Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako miejsca symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury. Festiwal 2022 będzie dotyczyć łączności Stawiska z kulturą ukraińską. Współorganizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich.

Oczywistym impulsem podjęcia takiego tematu jest sam Jarosław Iwaszkiewicz, pisarz wywodzący się z Kresów, którego twórczość ma głębokie zakorzenienie w kulturze tej części Europy. Związki jego pisarstwa z kulturą ukraińską należą do najsilniejszych i najbardziej zróżnicowanych. Festiwal jest zarazem próbą zwrócenia się w stronę Ukrainy, przeżywającej w ostatnim czasie – mimo tragicznych wydarzeń – wielkie odrodzenie duchowe, zaprezentowania najbardziej charakterystycznych dla muzyki i literatury ukraińskiej kierunków i stylów.

Czytaj więcej: Stawisko | II Festiwal "Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur": W stronę Ukrainy

Szczecin | Schaeffer elektronicznie, czyli… komponowanie czasu

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodczas koncertu „Schaeffer elektronicznie” 5 października 2022 o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie usłyszymy wybrane fragmenty Wstępu do kompozycji oraz inne teksty Bogusława Schaeffera w aktorskiej interpretacji. Muzykę zainspirowaną Schaefferowską myślą i utworami wykonają Bernard Maseli, Marcin Wyrostek, Andy Ninvalle, Piotr Zaufal, Daniel Popiałkiewicz, Mateusz Adamczyk, Krzysztof Nowakowski, zaś w roli konferansjerów wystąpią Monika Cieciora i Piotr Kramer, aktor Teatru Narodowego.

Wydany w 1976 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Wstęp do kompozycji Bogusława Schaeffera to chyba jeden z najdziwniejszych podręczników kompozytorskich na świecie, dziś już trudno dostępny, biały kruk. „Automatyka kompozycji”, „Komponowanie czasu”, „Dźwięk przenośny”, „Zgęszczanie pionu”, „Deformacje”, „Muzyka wieloznaczna”… to ledwie kilka z pośród dziesiątek zagadkowych i nieoczywistych zadań kompozytorskich, które z charakterystyczną dla siebie swadą opisuje we wspomnianym Wstępie do kompozycji Schaeffer. A gdyby tak wybrać kilka zadań z Schaefferowskiego podręcznika i spróbować wcielić je w życie?

Czytaj więcej: Szczecin | Schaeffer elektronicznie, czyli… komponowanie czasu

Zielona Góra | Koncert symfoniczny w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”

POLMICPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

7 października 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej będzie miało miejsce prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej Suita na kwartet puzonowy i orkiestrę symfoniczną, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kompozytorka nadała Suicie podtytuł Kazimierz Serocki in memoriam: utwór stanowić będzie hołd dla Kazimierza Serockiego. Suita zawiera szereg interesując technik wykonawczych, których celem jest wyeksponowanie równorzędnego znaczenia partii solowych i orkiestrowych. W czteroczęściowej kompozycji znajdą się także nawiązania do muzyki rozrywkowej, która niejednokrotnie stanowiła dużą inspirację dla Serockiego.

Utwór prawykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i kwartet puzonowy TrombQuartet pod batutą Henry’ego Kennedy’ego. Usłyszymy ponadto dzieła Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Koncert symfoniczny w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”

Kraków | Muzyka, pamięć i europejskie obywatelstwo

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICForum Voix Étouffées oraz Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” zapraszają na wydarzenie „Muzyka, pamięć i europejskie obywatelstwo”. 9 października 2022 w Auli Florianka w Krakowie odbędą się wykład warsztatowy, który poprowadzi pochodzący z Francji dyrygent Amaury du Closel oraz koncert o godz. 16.30 w wykonaniu artystów z Polski i z Austrii.

Organizacja Forum Voix Étouffées, dzięki wsparciu otrzymanemu z unijnego programu CERV (Obywatele, Równość, Prawa i Wartości), stworzyła w roku 2022 sieć 21 organizacji partnerskich z 12 państw członkowskich Unii Europejskiej (Belgia, Niemcy, Francja, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Hiszpania i Republika Czeska), które pracują wspólnie, organizując dziewięć wyjątkowych wydarzeń artystycznych w Europie.

Podczas koncertu w Krakowie Jan Kalinowski (wiolonczela), Marek Szlezer (fortepian) i kwartet solistek 1. Austriackiej kobiecej Orkiestry Kameralnej zaprezentują dzieła Aleksandra Tansmana, Szymona Laksa oraz Ruth Schönthal, Ericha Zeisla i Maurice’a Ravela.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Dodatkowe informacje – na stronie: https://www.portamusicae.art.pl/ 

Katowice | „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji”

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC8 października 2022 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR będzie miał miejsce kolejny koncert Kwartetu Śląskiego z cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca).

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu. W tym sezonie będziemy mieli wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Najbliższy koncert wypełnią kameralne perełki z początkowego etapu twórczości kompozytora – oddające jej złożony, naznaczony piętnem wojennej zawieruchy charakter i przywołujące ważne dla młodego Wajnberga kwartety nr I, II i III.

Czytaj więcej: Katowice | „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji”

VI Rzeszowska Jesień Muzyczna nie tylko w Rzeszowie

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na VI Rzeszowską Jesień Muzyczną, która potrwa od 7 do 30 października 2022. VI edycja festiwalu obejmować będzie 7 różnorodnych koncertów w Rzeszowie, a także 3 koncerty w regionie.

Projekt stał się nie tylko ważnym wydarzeniem regionu, umożliwiającym zaproszenie na koncerty do Rzeszowa znanych muzyków z całego kraju, jak również konsekwentne i przemyślane wplatanie nieznanej polskiej muzyki w programy wydarzeń. Kolejna edycja właśnie tę linię programową będzie kontynuować.

Podczas Koncertu Nadzwyczajnego z udziałem Jakuba Jakowicza (skrzypce), Katarzyny Budnik (altówka), Marcina Zdunika (wiolonczela) i Grzegorza Mania (fortepian) prawykonana zostanie nowa kompozycja samego Zdunika. Prawykonanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: VI Rzeszowska Jesień Muzyczna nie tylko w Rzeszowie

Premiera filmu „Chopin. Nie boję się ciemności”

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPremiera polsko-koreańskiego filmu dokumentalnego Chopin. Nie boję się ciemności w reżyserii Joanny Kaczmarek, splatającego historie trzech pianistów, których łączy zamiłowanie do muzyki Fryderyka Chopina oraz doświadczenia historyczne znamienne dla krajów z których pochodzą, odbędzie się 14 października 2022. Won Jae-Yeon, Fares Marek Basmadji oraz pianista i kompozytor Leszek Możdżer zabiorą nas we wzruszającą i mistyczną podróż, aby w końcu stawić czoła mrocznemu wyzwaniu.

Obraz uhonorowano nagrodą czeskiej telewizji na Golden Prague International Television Festival.

Częścią filmu są wyjątkowe koncerty, wykonane w miejscach związanych z koszmarnymi konfliktami ludzkości: przy byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau, przy granicy z dyktatorską Koreą Północną na moście Seung-il-gyo i w centrum Bejrutu, tuż po wybuchu w tamtejszym porcie. Są to miejsca, które potrzebują muzyki. Muzyki, która przywraca marzenia i wyzwala emocje.

Czy kompozycje Chopina i twórczość Możdżera będą w stanie zatrzymać czas choć na chwilę i zainspirować do refleksji?...

Już 14 października film Chopin. Nie boję się ciemności będzie można obejrzeć w kinach w całej Polsce!

Czytaj więcej: Premiera filmu „Chopin. Nie boję się ciemności”

Opole | Inauguracja 71. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC30 września 2022 o godz. 19:00 odbędzie się koncert inaugurujący 71. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera. Filharmonicy Opolscy i znany skrzypek Bartłomiej Nizioł pod batutą Przemysława Neumanna wykonają dzieła Patrona instytucji, a także Feliksa Janiewicza i Johannesa Brahmsa.

Uwertura do opery Król Łokietek, czyli Wiśliczanki Józefa Elsnera obrazuje walkę króla Łokietka z wojskami czeskimi oraz płynące w rytmie narodowych tańców życie mieszkańców Wiślicy. Następnie zabrzmi V Koncert skrzypcowy Feliksa Janiewicza, którego 260. rocznica urodzin przypada w 2022 roku. Koncert inaugurujący zamknie IV Symfonia e-moll op. 98 Johannesa Brahmsa.

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/inauguracja-71-sezonu-artystycznego/ 

Czechowice-Dziedzice | XXVI Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XXVI Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 27–30 września 2022 roku.

Festiwal „Alkagran”, odbywający się od 1991 roku, związany jest z osobą Andrzeja Krzanowskiego. Znaczną część programu wypełni polska muzyka XX i XXI wieku. W Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach będą miały miejsce koncerty prezentujące muzykę akordeonową, elektroakustyczną, światowe premiery niektórych kompozycji, a także rozmowy kompozytorów, wykonawców i działaczy muzycznych o roli muzyki we współczesnym świecie.

Głównym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie XII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. W Jury Konkursu zasiądą cenieni pedagodzy i artyści: Klaudiusz Baran, Vladimir Blagojević, Marcin Bortnowski, Bogdan Dowlasz, Grażyna Krzanowska (członek honorowy), Raimondas Sviackevicius i Janusz Pater (sekretarz).

Informacje o Festiwalu znajdują się na stronie www.alkagran.pl 

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: „Wokół miasta”

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowy sezon Orkiestra Muzyki Nowej w NOSPR zaczyna koncertem multimedialnym „Wokół miasta”, który odbędzie się 2 października 2022 o godz. 18.00.

Zaskakujące zestawienie ludzi i maszyn. Złudzenie czy znużenie? A może pomoże spojrzenie z lotu ptaka? Muzyczne odpowiedzi na te pytania usłyszymy w sali kameralnej NOSPR, gdzie Orkiestra Muzyki Nowej wystąpi pod batutą swojego szefa Szymona Bywalca.

W programie: Rituals – Men & Machines Davida Hudry’ego na 11 instrumentów, elektronikę i wideo, kompozycje graficzne Ewy Synowiec, Muzyka złudzeń Adama Porębskiego na orkiestrę kameralną i elektronikę oraz Tired with all these for restful death I cry Artura Zagajewskiego (wideo: Grzegorz Mart).

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-muzyki-nowej-joanna-freszel-wokol-miasta 

Kraków | VI Krakowski Festiwal Akordeonowy

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 9–16 października 2022 odbędzie się VI edycja Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego. Koncerty i towarzyszące im wydarzenia będą miały miejsce na terenie Krakowa oraz Miasteczka Galicyjskiego i Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Każdy dzień festiwalu zaprezentuje inne oblicze akordeonu.

VI Krakowski Festiwal Akordeonowy jest międzynarodowym świętem muzyki akordeonowej w jej wszystkich przejawach. Prócz koncertów wykonawców i kompozytorów z różnych pokoleń w różnych gatunkach muzycznych, w ramach festiwalu przewidziano wiele wydarzeń towarzyszących z akordeonem „w roli głównej”: warsztaty, wykłady, wystawa, konkurs filmowy i gala przyznania nagród czy Akordeonowy Dzień w Miasteczku Galicyjskim.

Będziemy świadkami premier utworów Macieja Zimki, Aliny Dzięcioł, Volodymyra Runchaka, Pawła Janasa, Pawła Zagańczyka, Thomasa Corneliusa, Wojciecha Widłaka, Marty Śniady,Wojciecha Blecharza i Marcina Bortnowskiego.

Czytaj więcej: Kraków | VI Krakowski Festiwal Akordeonowy

Katowice | NOSPR: Pamięci Wojciecha Kilara

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowy sezon artystyczny NOSPR zainauguruje 1 października 2022 o godz. 19:30 koncertem pod dyrekcją legendarnego Antoniego Wita. Tak właśnie świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Muzyki i 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara. W programie koncertu znajdą się również utwory Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego. W roli solisty – pianista Krzysztof Książek.

Spotkanie z Wojciechem Kilarem w wydaniu symfoniczno-koncertowym: usłyszymy bodaj najpopularniejsze dzieło tego wybitnego twórcy muzyki filmowej – Krzesanego – i II Koncert fortepianowy.

Jak podkreśla Adam Suprynowicz „Na granicy prostoty i wyrafinowania balansował nie raz, także w powstałym po katastrofie smoleńskiej, mrocznym II Koncercie fortepianowym. Towarzystwo mistrzów polskiego romantyzmu podkreśli jeszcze inne echa w jego muzyce, do której warto wracać i o której warto myśleć”.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-antoni-wit-krzysztof-ksiazek-pamieci-wojciecha-kilara 

Międzylesie, Domaszków | Inauguracja warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" 2022 / 2023

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci i ich rodziców na kolejną edycję warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. Pierwsze zajęcia będą miały miejsce na Dolnym Śląsku: 29–30 września 2022 w Miejskim Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu oraz 1 października o godz. 11:00 w Filii Ośrodka w Domaszkowie.

Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Dzieci podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji, poznają różnorodne instrumentarium, techniki wydobywania dźwięku, grają na perkusjonaliach, bawią się pięknie ilustrowanymi książkami i w ten sposób łagodnie wchodzą w świat muzyki współczesnej.

Zajęcia poprowadzą znakomici artyści: multiinstrumentalista Bartosz Smorągiewicz, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Czytaj więcej: Międzylesie, Domaszków | Inauguracja warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" 2022 /...

Warszawa | VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury wspierana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Yamaha Music Europe oddział w Polsce zapraszają na VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych w dniach 2–4 października 2022 do Starego Młyna w warszawskim Hotelu BOSS (przy ul. Żwanowiecka 20).

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie przyjazd popularnej w Polsce Lwowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Igora Pylatyuka, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie.

Wśród solistów usłyszymy wirtuoza skrzypiec młodego pokolenia Nazara Pylatyuka oraz laureata kilku prestiżowych konkursów pianistycznych, wychowanka prof. Jarosława Drzewieckiego i stypendysty Mery Pnefal - Ivana Shemchuka. Gwiazdą Festiwalu będzie znany saksofonista litewski Petras Vyšniauskas. Wielką atrakcją będzie mistrzowski występ Konstantego Wileńskiego, który połączy klasykę z jazzem. Warto zwrócić uwagę na duety fortepianowe: Alina i Ivan Shemchuk oraz Luba Saladukhina i Kirył Keduk.

Czytaj więcej: Warszawa | VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych

Piła, Ostrów Wielkopolski | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum.

polmicW dniach 6–13 października 2022 w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna”: w programie znajdą się koncerty, warsztaty i spotkania z artystami w Pile i Ostrowie Wielkopolskim.

Mała Poznańska Wiosna Muzyczna to szereg wydarzeń kierowanych do młodszych adeptów sztuki muzycznej – młodzieży ze szkół muzycznych. Sam festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbywa się w sercu Wielkopolski i młodszym słuchaczom, zwłaszcza tym z mniejszych ośrodków, spoza Poznania trudniej wziąć udział w koncertach i spotkaniach organizowanych w ramach Festiwalu – dlatego „Poznańska Wiosna Muzyczna” nie tyle zaprasza, ile sama staje się gościem swoich słuchaczy...

W 51. edycji odbędą się wydarzenia, w ramach których uczniowie szkół muzycznych z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcinskiego w Ostrowie Wielkopolskim będą mogli wziąć udział w koncertach, warsztatach i spotkaniach z artystami.

Czytaj więcej: Piła, Ostrów Wielkopolski | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"