Polmic - FB


from the world

Weekend z muzyką Andrzeja Panufnika - w Szkocji

Andrzej PanufnikW dniach 20-21 czerwca 2015 roku w Glasgow odbędzie się weekend z twórczością Andrzeja Panufnika.

W City Hall zaplanowano dwa duże koncerty symfoniczne oraz recital fortepianowy, podczas których zaprezentowana zostanie znacząca część dorobku Panufnika. W Galsgow zabrzmią trzy symfonie kompozytora, począwszy od wczesnej Sinfonia Rustica, poprzez jedną z najbardziej popularnych Sinfonia Sacra, aż po ostatnią, X Symfonię. Wykonane zostaną także koncerty: skrzypcowy z Alexandrem Sitkovetskym oraz fortepianowy z Ewą Kupiec w roli solistki. Program koncertów symfonicznych dopełnią Kołysanka, suita Polonia oraz Divertimento na smyczki. Podczas recitalu fortepianowego Ewa Kupiec przedstawi utwory Andrzeja Panufnika oraz Witolda Lutosławskiego.

Wyboru repertuaru do projektu „Panufnik: a celebration” dokonał Łukasz Borowicz, który poprowadzi BBC Scottish Symphony Orchestra podczas obydwu koncertów.

Więcej informacji – na stronie: www.bbc.co.uk/events/r9nc6q/series

(źródło: www.pwm.com.pl)

Chopin au Jardin du Luxembourg

„Chopin au Jardin du Luxembourg” 201514 czerwca 2015 roku pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się inauguracja szóstej edycji festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”, którą Warszawa rozpoczyna swą kulturalną letnią prezentację w Paryżu. Przez pięć niedziel w stolicy Francji, w ogrodzie otaczającym Senat Republiki Francuskiej, rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych artystów. Nie zabraknie też młodych talentów.

Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. W przypadku koncertów w Ogrodzie Luksemburskim inspiracją były letnie recitale pianistyczne, które od 55 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie (w tym roku już po raz 56.). Pomysł na przeniesienie koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora spotkał się w Paryżu z ogromnym zainteresowaniem. Ubiegłe lata były okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony – w 2010, Roku Chopina - okazały się być wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły corocznie dziesiątki tysięcy paryżan i turystów.

W tegorocznej edycji „Chopin au Jardin du Luxembourg” zaprezentują się między innymi tak znakomici wykonawcy, jak: Ewa Pobłocka, Marc Laforêt czy Magdalena Lisak.

W tym roku kulturalna prezentacja Warszawy w Paryżu zostanie dodatkowo rozbudowana, a całość wydarzeń odbędzie się pod wspólną nazwą „Varsovie s’invite Paris”. Miasto st. Warszawa zaprasza od połowy czerwca do obejrzenia dwóch wystaw na wybranych stacjach linii 14 paryskiego metra (Gare de Lyon, Madeleine i Pyramides), które przygotowane zostały we współpracy paryskim metrem (RATP), warszawską Akademią Sztuk Pięknych i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Przygotowana została także wystawa warszawskiego plakatu kulturalnego, a w ramach festiwalu teatralnego „Chantiers d’Europe” zostaną wystawione polskie spektakle, w tym przedstawienie Komuny Warszawa pn. Paradise now? RE// MIX Living Theatre.
 

Read more: Chopin au Jardin du Luxembourg

Agata Zubel w Nowym Jorku

Agata Zubel Agata Zubel, znana polska kompozytorka i śpiewaczka, będzie gościem FERUS Festival 2015 w Nowym Jorku.

29 maja o godz. 19.00 wykona po raz pierwszy przed nowojorską publicznością swoją kompozycję – Parlando na głos i elektronikę. Artystce towarzyszyć będą: kompozytor i saksofonista Hafez Modirzadeh oraz wiolonczelista Jeffrey Zeigler.

Ferus Festival, organizowany przez VisionIntoArt (VIA), prezentuje najbardziej wyróżniających się obecnie twórców muzyki i teatru. W programie dwudniowego festiwalu zaplanowano spektakle łączące nową muzykę, teatr, dźwięk i sztuki wizualne.

Więcej informacji o projekcie – na stronie:
www.polishculture-nyc.org/index.cfm?eventId=2419

Polska muzyka w Berlinie

Kwartet ŚląskiPolska muzyka ostatnich lat zabrzmi w Berlinie, 30 czerwca 2015 roku w wykonaniu Kwartetu Śląskiego.

W programie koncertu, współorganizowanego przez Instytut Polski w Berlinie, znajdzie się prawykonanie Kwartetu smyczkowego nr 3 Jacka Domagały (2014) i pierwsze niemieckie wykonanie Kwartetu smyczkowego nr 1 Aleksandra Nowaka (2009). Usłyszymy także Pięć utworów na kwartet smyczkowy Pawła Szymańskiego (1992) i Kwartet smyczkowy nr 5 Hanny Kulenty (2011).

Koncert odbędzie się w Werner-Otto-Saal w Konzerthaus Berlin. Początek o godz. 20.00.

Więcej informacji - na stronie: www.konzerthaus.de

Halka/Haiti. 18°48’05” N 72°23’01” W – na La Biennale di Venezia

C.T. Jasper & Joanna Malinowska, Halka/Haiti 18°48'05"N 72°23'01"WW Pawilonie Polskim na 56. Biennale Sztuki w Wenecji zostanie w 2015 roku zaprezentowana monumentalna panoramiczna projekcja filmowa z dokumentacją przedstawienia opery Halka Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego w miejscowości Cazale położonej w górach Haiti na północ od stolicy kraju. Inauguracja wystawy Halka/Haiti odbędzie się 9 maja.

Zwycięzcy konkursu na tegoroczną reprezentację Polski w Wenecji, artyści C.T. Jasper i Joanna Malinowska oraz kuratorka Magdalena Moskalewicz, postanowili wystawić Halkę na Haiti zainspirowani graniczącym z obłędem planem bohatera filmu Wernera Herzoga Fitzcarraldo, który pragnął wznieść operę w amazońskiej dżungli. Zafascynowani wiarą Fitzcarralda w uniwersalną moc opery, ale i świadomi nadmiernej filmowej neutralizacji jego postawy ufundowanej na kolonialnej relacji sił, autorzy zdecydowali się podważyć mit romantycznego bohatera poprzez zmierzenie się z realizacją jego szalonego planu w konkretnych społeczno-politycznych realiach.

Wybór padł na Cazale, gdzie do dzisiaj mieszkają potomkowie polskich żołnierzy z legionów napoleońskich. Wysłani w 1802 i 1803 roku przez Napoleona, by pomóc zdusić bunt czarnych niewolników na ówczesnym kolonialnym San Domingo, Polacy – którzy najczęściej wstępowali do legionów napoleońskich, aby walczyć o niepodległość swojej własnej okupowanej ojczyzny – obrócili się przeciwko francuskim dowódcom i przeszli na stronę powstańców. W uznaniu zasług konstytucja wolnego Haiti przyznała im specjalne przywileje zrównujące ich z czarnymi obywatelami republiki. Cazalczycy do dziś mówią o sobie Le Poloné i noszą skreolizowane wersje polskich nazwisk.

Prezentacja w Cazale Halki – polskiej opery narodowej, której ludowa tematyka i polskojęzyczne libretto były ze strony Moniuszki patriotycznym gestem wsparcia okupowanej ojczyzny – ujawnia bagaż wspólnej kolonialnej i postkolonialnej historii. Opowieść o tragicznej miłości góralki uwiedzionej i zdradzonej przez szlachcica ma szczególną wymowę w kontekście górzystego umiejscowienia Cazale, a pobrzmiewające w libretcie echa rabacji galicyjskiej i dramatycznych napięć klasowych pomiędzy polskim ziemiaństwem i podlegającym mu chłopstwem okazują się kluczowe w kontekście historii rewolucji haitańskiej.

Read more: Halka/Haiti. 18°48’05” N 72°23’01” W – na La Biennale di Venezia