Polmic - FB


from the world

Lidia Zielińska i Elżbieta Sikora nominowane do nagrody Golden Nica - Prix Ars Electronica 2015

Ars ElectronicaDwie wybitne polskie kompozytorki - Lidia Zielińska i Elżbieta Sikora zostały jednymi z 14 twórców sztuk cyfrowych nominowanych do nagrody Golden Nica - Visionary Pioneers of Media Art.

Nagroda dotyczy wszystkich dyscyplin sztuk elektronicznych. Jej laureatem w ubiegłym roku został Roy Ascott. Przyznaje ją Ars Electronica w Linz (Austria), a w środowisku uchodzi za Oskara w tej dziedzinie.

Nazwisko zwycięzcy poznamy 26 maja 2015 roku. Muzyka laureata nagrody zostanie zaprezentowana podczas Ars Electronica Festival w dniach 3-7 września 2015 roku.

Szczegółowe informacje o nagrodzie – na stronie: www.aec.at/prix/visionary-pioneers

Szczecińska Akademia Sztuki ponownie koncertuje w Niemczech

Sandra Przyjemska i Agata PorczakJuż niemal tradycją stały się koncerty studentów i wykładowców szczecińskiej Akademii Sztuki w Ueckermünde. Współpraca ze Stowarzyszeniem (Musikverein) „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. rozwija się bardzo dobrze, a jej kolejnym owocem będzie koncert wiosenny Przyjdź drogi maju i zazieleń znów drzewa w dniu 11 kwietnia 2015 roku w Sali Ratuszowej Bürgersaal w Ueckermünde.

Tytuł koncertu stanowi cytat pierwszych słów (Komm, lieber Mai und mache die Bäume wieder grün) znanej mozartowskiej pieśni Tęsknota za wiosną (Sehnsucht nach dem Frühlinge). Poza tym utworem artyści wykonają świeże, lekkie i przyjemne pieśni o tematyce wiosennej m. in. Schuberta, Schumanna, Chopina, Brahmsa, C. Loewego, Reichardta oraz instrumentalne etiudy koncertowe na harfę Debussego. Program stanowi konfigurację współbrzmień głosu z harfą, głosu z klarnetem i fortepianem, harfy solo, głosu z głosem i głosu solo z towarzyszeniem fortepianu.

Wystąpią: sopran, dr Sylwia Burnicka-Kalischewska, wykładowca śpiewu solowego Akademii Sztuki, studentki Agata Porczak, Eliza Nowakowska, Alicja Urbanowicz (soprany), harfistki Sandra Przyjemska i Emilia Raiter z klasy mgr Barbary Stalmierskiej i klarnecista Marek Pytlak z klasy dra hab. Bogusława Jakubowskiego. Przy fortepianie zasiądą Michał Landowski z klasy fortepianu prof. Bogusława Rottermunda oraz mgr Romuald Kalischewski, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pianista zatrudniony od lat w Kreismusikschule Uecker-Randow. Zaprezentuje się także Alexander Kalischewski, uczeń klasy śpiewu solowego Kreismusikschule Uecker-Randow, jak również studentka śpiewu solowego Guildhall School of Music and Drama w Londynie Friederike Bieber.

Wydarzenie organizowane jest na rzecz IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. GiulioPerottiego w Ueckermünde, który odbędzie się od 23 do 29 października 2015 w Ueckermünde.

Muzyka polska w Paryżu

MétamorphosesStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprasza 18 marca 2015 roku o godz. 19.00 do Biblioteki Polskie w Paryżu na koncert pt. Métamorphoses.

W wykonaniu koreańskiej flecistki Mihi Kim i polskiej pianistki Teresy Janiny Czekaj usłyszymy Wariacje op. 107 Ludwiga van Beethovena, Sonatę na flet i fortepian Tadeusza Szeligowskiego, Sonatinę na flet i fortepian Aleksandra Tansmana, Sonatę na flet i fortepian op. 94 Sergiusza Prokofiewa oraz Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego w transkrypcji na skrzypce i fortepian.

Polar Music Prize dla perkusistki Evelyn Glennie

Evelyn GlennieLaureatkami Polar Music Prize zwanej muzycznym Noblem zostały w 2015 roku dwie kobiety: wybitna perkusistka Evelyn Glennie oraz Emmylou Harris, jedna z najpopularniejszych artystek muzyki country.

Pochodząca ze Szkocji Evelyn Glennie (na zdjęciu) jest artystką wyjątkową, ponieważ nie słyszy od 12. roku życia. Na scenie występuje boso, bo chłonie dźwięki przez skórę, a rolę uszu spełnia układ kostny, odbierający wywołane muzyką wibracje. Nagrała ponad 30 płyt, zdobyła też ponad 80 nagród. W 2012 roku wystąpiła podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie, dyrygując zespołem składającym się z tysiąca perkusistów. Napisano dla niej około 170 utworów, a jednym z nich jest Koncert na perkusję i orkiestrę „Drum of Orfeo” polskiej kompozytorki Marty Ptaszyńskiej, który miał swoją premierę w 2009 roku w Filharmonii Łódzkiej.

Polar Music Prize ustanowiona została w 1989 roku przez Stiga Andersona, byłego menedżera Abby i szefa wytwórni Polar Music. Nagroda przyznawana jest dorocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną indywidualnościom, zespołom lub instytucjom w uznaniu ich nadzwyczajnych osiągnięć bez względu na gatunek czy rodzaj wykonywanej muzyki. W 2015 roku uroczystość wręczenia Polar Music Prize odbędzie się 9 czerwca w Sztokholmie, z udziałem króla Szwecji.
 

Cracow Duo świętuje 205. urodziny Fryderyka Chopina w Carnegie Hall

Jan Kalinowski i Marek SzlezerCracow Duo zadebiutuje w nowojorskiej Carnegie Hall w poniedziałek, 2 marca 2015 roku koncertem z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Polscy muzycy – wiolonczelista Jan Kalinowski i pianista Marek Szlezer przedstawią publiczności zgromadzonej w Weill Recital Hall kompozycje Jubilata – Introdukcję i Polonez C-dur op. 3 i Sonatę wiolonczelową g-moll op. 65 oraz Aleksandra TansmanaDwa utwory na wiolonczelę i fortepian (1931), Sonatę wiolonczelową nr 2 (1930) i Fantazję (1936).

Jan Kalinowski i Marek Szlezer współpracę rozpoczęli w 2001 roku od Sonaty g-moll op. 65 Chopina i od tego czasu zbudowali szeroki repertuar. Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych Europy i Azji. Ważnym i ciekawym doświadczeniem w działalności Cracow Duo było tournée po Bliskim Wschodzie (2006) oraz w roku 2013 projekt Lutosławski na Kaukazie, odbywający się z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora. W roku 2010 reprezentowali swoje miasto na Dniach Krakowa w Nankinie (Chiny). Wspólna fascynacja muzyką polską powoduje, że artyści od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji kultury polskiej w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła na wiolonczelę z fortepianem m.in.: Aleksandra Tansmana, Zygmunta Stojowskiego, Ludomira Różyckiego i Tadeusza Majerskiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla nich przez wielu autorów polskich i zagranicznych. W roku 2014 firma fonograficzna Dux wydała specjalną płytę kompaktową, na którą składająca się utwory dedykowane Janowi Kalinowskiemu i Markowi Szlezerowi. Obaj artyści brali również udział w nagraniu płyty z utworami Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego jubileuszu 80 urodzin.

Więcej informacji o koncercie – na stronie: www.polishculture-nyc.org/?eventId=2360