Polmic - FB


from the world

Sinfonia Varsovia, Ivo Pogorelić i Michel Tabachnik na festiwalu Sommets Musicaux

W piątek, 6 lutego 2015 roku Sinfonia Varsovia wystąpi na festiwalu "Sommets Musicaux" w Szwajcarii. Orkiestrę poprowadzi szef Brussels Phiharmonic – Michel Tabachnik.

15. edycja festiwalu odbywa się w 2015 roku w dniach 30 stycznia – 7 lutego. W programie koncertu Sinfonii Varsovii znajdzie się Symfonia nr 40 g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w interpretacji Ivo Pogorelicia. Do Sinfonii Varsovii będzie należało też światowe prawykonanie utworu zamówionego przez festiwal - Epitaffio (in memoria d'un artista) Ivana Fedele. Ivan Fedele jest kompozytorem – rezydentem tegorocznej edycji "Sommets Musicaux".

Więcej informacji: http://sommets-musicaux.ch/programme-billets/concerts-du-6-fevrier-201

Koncert Meccore String Quartet w Nowym Jorku

Meccore String Quartet Meccore String Quartet, zwycięzca London International String Quartet Competition 2012, wystąpi 8 lutego 2015 roku w The New School for Music w Nowym Jorku w ramach prestiżowego cyklu koncertów muzyki kameralnej “Schneider Concerts”.

Polscy artyści - Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła i Karol Marianowski - zaprezentują amerykańskiej publiczności trzy kompozycje: I Kwartet smyczkowy (1917) Karola Szymanowskiego, III Kwartet smyczkowy (1945) Szymona Laksa i Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 (1893) Claude’a Debussy’ego.

Założony w 2007 roku Meccorre String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty oraz Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia, w roku 2010 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (Niemcy), a w roku 2009 - I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Występował na wielu znanych festiwalach europejskich i w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Beethovenhaus w Bonn, Filharmonia Narodowa w Warszawie, czy Wigmore Hall w Londynie.

Ideą cyklu “Schneider Concerts” jest prezentowanie muzyki na najwyższym poziomie wykonawczym w przystępnych cenach biletów wstępu. Wybitni młodzi artyści ze Stanów Zjednoczonych i z zagranicy mają okazję dołączyć do szeregu znamienitych muzyków, którzy dotychczas gościli na koncertach kameralnych organizowanych przez The New School for Music takich, jak Peter Serkin, Yo-Yo Ma, czy Guarneri String Quartet.

Więcej informacji - na stronie: www.polishculture-nyc.org/index.cfm?eventId=2354

Zooming: Ireland w Dublinie i w Poznaniu

Sepia EnsemblePoznański zespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble wystąpi 1 lutego 2015 roku z koncertem irlandzkiej i polskiej muzyki współczesnej w The Hugh Lane Gallery w Dublinie. 28 lutego 2015 roku wykona z kolei współczesny program irlandzki w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Koncerty są częścią projektu Zooming: Ireland, którego celem jest wymiana artystyczna, nawiązanie współpracy z irlandzkim środowiskiem kompozytorskim oraz lepsze poznanie współczesnej, polskiej twórczości muzycznej w Irlandii i nowej muzyki irlandzkiej w Polsce. Podczas koncertu w Dublinie publiczność usłyszy kompozycje Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Witolda Lutosławskiego, Artura Kroschela, Rafała Zapały, Witolda Szalonka i Kazimierza Serockiego, a w Poznaniu - Mary Kelly, Siobhán Cleary, Gráinne Mulvey, Andrew Hamiltona i Jennifer Walshe. W programie obu koncertów znajdą się także utwory Johna Buckley’a, Johna McLachana, Jenn Kirby, Endy Bates, Judith Ring i Eda Bennetta. Zarówno koncert w Dublinie, jak i w Poznaniu poprzedzone będą spotkaniami mającymi na celu prezentację najnowszej twórczości muzycznej "kraju-gościa".

Kierownictwo artystyczne projektu sprawuje Artur Kroschel, a głównym organizatorem jest agencja artystyczna SONORA. Współorganizatorami projektu są: Association of Irish Composers, Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada Rzeczpospolitej w Dublinie, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Culture Ireland.

ZOBACZ: program koncertów

Sinfonia Varsovia we Francji na festiwalu La Folle Journée 2015

Festiwal La Folle Journée - Szalone Dni Muzyki 2015Passions de l'âme et du coeur to temat 21. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki w Nantes. Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną odbędzie się we Francji w dniach 23 stycznia – 1 lutego 2015 roku. Z 17 koncertami wystąpi Sinfonia Varsovia. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia zaplanowano w marcu w Hiszpanii, w maju w Japonii i we wrześniu w Polsce.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są Pasje serca i duszy. W programie niemal 400 koncertów, które odbędą się tradycyjnie najpierw w miastach regionu Kraj Loary, a następnie w Nantes, znajdą się dzieła inspirowane tytułową namiętnością serca i duszy. Wachlarz prezentowanych dzieł jest bardzo szeroki - od baroku po muzykę XX wieku.

Doskonale widać to w programie koncertów Sinfonii Varsovii, których pięć odbędzie się w miastach regionu Kraj Loary (La Roche-sur-Yon, Cholet, Fontenay-Le-Comte, La Flèche i Saumur), a kolejnych dwanaście w mieście Nantes. Słuchacze będą mogli usłyszeć dzieła Vitalego, Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Berlioza, Schumanna, Wagnera, Offenbacha, Griega, Pucciniego i Márqueza. W programie festiwalu znalazły się także polskie akcenty. Sinfonia Varsovia wykona poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego, III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego ze znaną polskiej publiczności norweską sopranistką Maritą Solberg, a także kilkakrotnie II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z różnymi pianistami: Philippem Giusiano, Anną Queffélec i Yulianną Avdeevą - zwyciężczynią m.in. XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010.

Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie także innym znakomitym solistom, wśród który są pianiści: Boris Berezovsky, Claire Désert, skrzypkowie młodego pokolenia: Irène Duval, Virgil Boutellis, Serge Zimmermann i Sunao Goko, a także pochodząca z RPA sopranistka - Pumeza Matshikiza. Orkiestrę Sinfonia Varsovia prowadzić będą Alexander Sladkovsky, Andris Poga, Maxim Emelyanychev i Jean-Frédéric Neuburger. Koncerty Sinfonii Varsovii są stałym elementem Szalonych Dni Muzyki, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1995 roku. Wybrane koncerty Sinfonii Varsovii będą transmitowane przez francuską telewizję ARTE.

Read more: Sinfonia Varsovia we Francji na festiwalu La Folle Journée 2015

Amerykańska premiera IV Symfonii Góreckiego - w Los Angeles

Henryk Mikołaj GóreckiAmerykańska premiera IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się 16 stycznia 2015 roku o godz. 20.00 w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (CA) w ramach cyklu “Music From the Heart”. Dzieło wykona Los Angeles Philharmonic pod dyrekcją Andrey’a Boreyko. Koncert zostanie powtórzony 17 i 18 stycznia.

W programie wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa z Nikolajem Znaiderem w roli solisty i Stelè in memoriam Igor Stravinsky Aleksandra Tansmana.

Prawykonanie długo oczekiwanej IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego miało miejsce 12 kwietnia 2014 roku w gmachu Royal Festival Hall w Londynie w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. Kompozytor pozostawił utwór nieukończony w autografie, dokończył go w 2010 roku jego syn, Mikołaj Górecki. Kompozycja powstała na zamówienie trzech instytucji: Los Angeles Philharmonic, Concertgebouw w Amsterdamie oraz London Philharmonic Orchestra.

Więcej informacji o koncertach – na stronie: www.laphil.com