Polmic - FB


Domy - Centra kultury

Centrum Kultury w Błaszkach

Ulica: Lubanów 27
Kod i miasto: 98-235 Błaszki
Mail: ckblaszki@poczta.onet.pl
Telefon: (+48 43) 829 25 42
Strona www: www.ckblaszki.republika.pl

Raciborski Dom Kultury

Ulica: ul. Chopina 21
Kod i miasto: 47-400 Racibórz
Mail: raciborskiecentrumkultury@neostrada.pl
Telefon: (+48 32) 415 31 72
Strona www: www.rck.raciborz.com.pl

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Ulica: ul. H. Wietora 13/15
Kod i miasto: 31-067 Kraków
Mail: biuro@sckm.krakow.pl
Telefon: (+48 12) 430 50 90
Strona www: www.sckm.krakow.pl
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie jest placówką wychowania pozaszkolnego, która proponuje dzieciom i młodzieży różnorodne, twórcze formy w zakresie edukacji artystycznej oraz działalności środowiskowej i wychowawczej. Program kształcenia został dostosowany do umiejętności, zainteresowań i talentu uczestników, zapewniając tym samym wszechstronny rozwój osobowości i zdolności intelektualno-artystycznych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli-instruktorów, którzy są równocześnie czynnymi zawodowo fachowcami swoich specjalności.

TEATR
W tej dziedzinie w ramach propozycji programowej pod nazwą ALCHEMIA TEATRU odbywa się działalność teatralna, która obejmuje całokształt różnorodnych form zajęć stałych i przedsięwzięć teatralnych o charakterze projektów. Dzieci, młodzież gimnazjalna, ponadgimnazjalna i studenci pod kierunkiem doświadczonych aktorów mają szansę: pracować nad materiałem literackim; tworzyć własne scenariusze; zdobywać umiejętności w zakresie wymowy, operowania głosem, ruchu scenicznego; poznawać zasady budowania i procesu powstawania scenicznej kreacji i sytuacji dramaturgicznych, techniki treningu aktorskiego i ekspresji; rozwijać własne predyspozycje teatralne, aktorskie zdolności, wyobraźnię, wrażliwość na sztukę. Uczestnicy zajęć „dotykając” różnych elementów materii teatru uświadamiają sobie nieskończone jego możliwości w sferze poznawczej i emocjonalnej. Współuczestnictwo i współdziałanie młodych ludzi w teatralnych poszukiwaniach i zdarzeniach sprzyja kreatywnemu myśleniu. W ramach ALCHEMII TEATRU realizowane są cele dydaktyczne i wychowawcze, do których zaliczyć należy uzyskanie świadomości ruchowo-scenicznej ciała, pracę nad poprawnością wymowy oraz sposobami operowania głosem, kompensacyjne ćwiczenia związane z pokonywaniem barier i strachu, uwrażliwienie na różne środki wyrazu scenicznego tj. muzykę, scenografię, światło oraz zwiększenie wrażliwości na piękno literatury i poezji.

TANIEC
W Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży działają studia tańca kierowane przez doświadczonych instruktorów-nauczycieli tancerzy: Studio Tańca Współczesnego EST oraz Studio Tańca i Rekreacji.

MUZYKA
W tej dziedzinie Centrum proponuje dzieciom i młodzieży, studentom profesjonalną edukację w zakresie rozwijania zdolności artystycznych, umiejętności gry na instrumentach muzycznych, pracy w zespołach muzycznych, kształtowania gustu muzycznego, a także percepcji muzyki. Proponuje głównie edukację artystyczną w dziedzinie szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej. Program zajęć muzycznych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży różni się od programów zajęć w szkołach muzycznych – uczestnicy nie podlegają weryfikacjom egzaminacyjnym. Sprawdzianem dla nich jest udział w koncertach, konkursach, przeglądach, warsztatach i spotkaniach muzycznych oraz innych imprezach organizowanych przez kluby, piwnice muzyczne i inne ośrodki kulturalne czy artystyczne poza Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Młodzież ma również możliwość dokonywania nagrań dźwiękowych w Studiu Nagrań. Jednocześnie uczestnicy zajęć poza nabywaniem umiejętności gry na instrumentach i nauką śpiewu wzbogacają wiedzę z zakresu przedmiotów teoretycznych, taką jak: zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia, aranżacja, formy muzyczne, techniki komponowania oraz inne.

PLASTYKA
Nauczyciele – artyści plastycy wprowadzają dzieci w świat sztuki, uwrażliwiają na piękno, rozwijają ich wyobraźnię, uczą podstaw technik malarskich, rysunkowych, graficznych, a także przekazują wiadomości o stylach w sztuce, życiu i twórczości sławnych artystów. Tu młodzi artyści mogą realizować swoje zainteresowania i uczyć się projektowania architektonicznego, technik tkactwa, technik witrażowych, wykonywania oryginalnych tkanin (gobelin, kilim, dywan, aplikacja), a także poznają ciekawe techniki współczesnego rzemiosła artystycznego oraz metody konstrukcji i budowy szopek krakowskich.

FILM
Cykl spotkań o charakterze edukacyjno-artystycznym, obejmujący wykłady, projekcje filmowe oraz warsztaty pracy z kamerą opracowany i skierowany do młodzieży powyżej 15 roku życia, maturzystów przygotowujących się do egzaminów wstępnych na kierunki humanistyczne, studentów, nauczycieli, a także miłośników i fascynatów kina. Cykl spotkań pozwoli zapoznać się z najważniejszymi aspektami historii i estetyki filmu, jak również wzbogacić umiejętności o praktyczny warsztat krytyczny i wprowadzi w podstawy pracy na planie filmowym. Uzupełnieniem prelekcji prowadzonych przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego będą spotkania z ludźmi świata filmu oraz prezentacje filmowe w ramach organizowanych przeglądów i festiwali. Zajęcia składają się z trzech bloków: historycznego, estetycznego i estetyki dzieła filmowego oraz zajęć praktycznych w ramach Pracowni Filmowej „Klatka”. W Studio Filmu „Filmagia” uczestnicy mogą zrealizować indywidualne własne projekty filmowe oraz organizować przeglądy filmów zrealizowanych w ramach Pracowni Filmowej „Klatka”.

DZIENNIKARSTWO
Zajęcia dziennikarskie mają na celu dać młodym ludziom szansę poznania warsztatu pracy dziennikarza, poznania teorii z zakresu dziennikarstwa, umożliwienie zweryfikowania zdobytej wiedzy w praktyce (współpraca z krakowskimi mediami m.in. z Radiem Alfa). Poza typową pracą dziennikarską, młodzież pomaga przy organizacji różnych konkursów, wystaw i spotkań z ludźmi kultury i sztuki.

SPORT I REKREACJA
W tej dziedzinie Centrum proponuje różne formy ruchu sprzyjające kształtowaniu ogólnej sprawności fizycznej, kondycji, umiejętności koncentracji oraz zapobiegające powstawaniu wad postawy. Nauczyciele instruktorzy starają się umacniać współpracę w grupie, proponują ćwiczenia dostosowane do wieku uczniów w zakresie walk wschodu, kulturystyki, aerobiku, fitnessu, a także ćwiczenia kształtujące i modelujące sylwetkę. Jednocześnie Centrum umożliwia uczestnikom udział w różnego typu zawodach, konkursach i seminariach. Zachęca młodzież do uprawiania żeglarstwa. Klub Żeglarski „Kolchida” prowadzi szkolenia żeglarskie na stopień sternika i żeglarza jachtowego. Instruktorzy z dużym stażem i doświadczeniem organizują wyjazdy szkoleniowe i turystyczne, a w roku szkolnym odbywają się imprezy żeglarskie z udziałem grupy szantowej.

Centrum Kultury i Promocji

Ulica: Al. Niepodległości 44
Kod i miasto: 23-210 Kraśnik
Mail: sekretariat@krasnik.art.pl
Telefon: (+48 81) 825 15 84
Strona www: www.krasnik.art.pl
Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku powstało w 1953 roku pod nazwą Zakładowego Domu Kultury. W 1992 roku zmieniło nazwę na Miejski Dom Kultury. Od 1999 roku funkcjonuje jako Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.
Dzieci, młodzież i osoby starsze mogą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności na zajęciach tanecznych, plastycznych, wokalnych, dziennikarskich, literackich czy teatralnych, organizowanych przez CKiP. Uczestnicy tych zajęć są laureatami wielu przeglądów, konkursów oraz zawodów rangi mistrzowskiej zarówno na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim czy międzynarodowym. Wspomnieć tu należy ostatnie sukcesy Formacji Tańca Towarzyskiego „Fanrtan”, aktualnych vice-mistrzów Polski w tańcach latynoamerykańskich, która kilkakrotnie reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Świata i Europy. W ślady swoich starszych kolegów poszli młodzi tancerze z formacji „Fantan Junior”, zwyciężając w tym roku na Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Tańcach Dyskotekowych w kategorii hip-hop. Wysoki poziom prezentują teatry „Pegaz” i „Figa”, działające w CKiP, które zdobyły nominację do tegorocznego finału Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie.
CKiP jest organizatorem wielu imprez rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej czy międzynarodowej, jak np. Wojewódzki Festyn Seniora w Kraśniku, Ogólnopolski Turniej Tańca Break-Dance „The Real B-Boys Battle” czy Międzynarodowy Plener Malarski.

Trzcińskie Centrum Kultury

Ulica: ul. Młyńska 4
Kod i miasto: 74-510 Trzcińsko-Zdrój
Mail: tck@trzcinsko-zdroj.pl
Telefon: (+48 91) 414 89 25
Strona www: www.tck.trzcinsko-zdroj.pl