Polmic - FB


Filharmonie

Polska Opera Królewska

Ulica: ul. Nowogrodzka 49
Kod i miasto: 00-695 Warszawa
Mail: sekretariat@operakrolewska.pl
Telefon: (+48 22) 511 59 00
Strona www: operakrolewska.pl

Polska Opera Królewska rozpoczęła działalność jako nowa państwowa instytucja kultury dnia 1 sierpnia 2017 roku, na mocy Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 25 lipca 2017. Jej utworzenie stanowiło odpowiedź na silnie wyrażaną przez środowisko muzyków i melomanów potrzebę powstania w Warszawie nowego kameralnego teatru operowego. Pierwszym dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej został Ryszard Peryt, a obecnie funkcję dyrektora pełni Andrzej Klimczak – zaangażowany w organizację i rozwój Opery od początku jej istnienia.

Działalność Polskiej Opery Królewskiej wsparta jest na trzech filarach. Główny nurt stanowią nowe realizacje najwspanialszych oper dawnych – w szczególności doby baroku i klasycyzmu. Nie mniej istotnym zadaniem jest przywracanie scenie bogatego, a często zapomnianego repertuaru muzyki polskiej – dzieł operowych, ale również utworów wokalnych i instrumentalnych. Obok produkcji operowych, instytucja prowadzi także aktywną działalność koncertową. Kompozycje dawne i współczesne, kameralne i symfoniczne prezentowane są z dbałością o najwyższy poziom wykonawczy, w brzmieniu możliwie najbliższym epoce, z której pochodzą.

Dla realizacji powyższych celów Polska Opera Królewska zatrudnia stały zespół wysokiej klasy artystów. Obok znakomitych solistów, zespołu wokalnego oraz orkiestry, w Operze działa zespół instrumentów dawnych Capella Regia Polona. Dodatkowo, do współpracy przy poszczególnych realizacjach operowych oraz koncertach zapraszani są najwyższej klasy artyści wyróżniający się na polskiej i międzynarodowej scenie – soliści, dyrygenci, reżyserzy.

Jedną z priorytetowych misji Polskiej Opery Królewskiej jest realizacja wydarzeń z cyklu „Opera w drodze”. Głównym celem tego programu jest upowszechnianie kultury wysokiej w różnych zakątkach Polski, szczególnie tam, gdzie dostęp do profesjonalnych teatrów jest ograniczony. Poza organizacją bieżących wydarzeń – w stolicy i poza nią – Polska Opera Królewska jest gospodarzem dwóch festiwali. Letni Festiwal, stanowiący coroczne podsumowanie mijającego sezonu, na stałe wpisał się już w lipcową ofertę kulturalną stolicy. Jesienią 2019 roku odbył się po raz pierwszy Festiwal Muzyka Królów Polskich mający na celu upowszechnienie mało znanej, a niezwykle bogatej polskiej twórczości muzycznej dawnych wieków.

Polska Opera Królewska nawiązuje swą nazwą, godłem i profilem działalności do znakomitych początków opery w Polsce. Zachowując pamięć o zdobyczach teatru władysławowskiego ze sceną w Zamku Królewskim w Warszawie – pierwszego stałego teatru operowego w Polsce i jednego z pierwszych na świecie – Opera Królewska dąży do doskonałości wykonawczej, z której słynęła Kapela dworska Wazów. Natomiast o złotych czasach opery z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego przypomina imponująca architektura zbudowanego z jego inicjatywy Teatru Królewskiego w Łazienkach. Obecnie jest to główna scena Polskiej Opery Królewskiej – instytucji, której misją jest pielęgnowanie i upowszechnianie polskiego dziedzictwa muzycznego, a także budowanie i umacnianie polskiej i europejskiej tożsamości skoncentrowanej wokół wielkiej platońskiej triady – Prawdy, Dobra i Piękna.

aktualizacja: 2020 (ac)

Filharmonia Gorzowska. Centrum Edukacji Artystycznej

Ulica: ul. Dziewięciu Muz 10
Kod i miasto: 66-400 Gorzów Wielkopolski
Mail: sekretariat@filharmoniagorzowska.pl
Telefon: (+48 95) 739 27 00
Strona www: www.filharmoniagorzowska.pl

Dyrektor: Mariusz Wróbel

 

Filharmonia Gorzowska to najmłodsza instytucja kultury w Gorzowie Wielkopolskim, jedna z najmłodszych filharmonii w Polsce, długo oczekiwana inwestycja w skali województwa lubuskiego, a także jedna z najbardziej nieszablonowych inwestycji ostatnich lat. Dzięki swojej ofercie koncertowej i niestandardowej koncepcji architektonicznej jest obecnie jednym z najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc w mieście. Nowoczesna, przeszklona bryła poza funkcją obiektu filharmonicznego zapewnia jej uniwersalne wykorzystanie, zarówno w zakresie Sali Koncertowej, jak i całej przestrzeni publicznej. Zastosowanie najnowszych technologii i rozwiązań sprawiło, że mieszkańcy regionu, jak również turyści krajowi i zagraniczni mają zagwarantowane uczestnictwo w życiu muzycznym i kulturalnym o standardzie europejskim, zaś artyści – najwyższą jakość pracy. Uroczysta inauguracja Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej odbyła się 18 maja 2011 roku.

Pierwsza w pełni profesjonalna orkiestra gorzowska rozpoczęła działalność wraz z inauguracją CEA – Filharmonii Gorzowskiej w maju 2011 roku. Debiutem koncertowym zespołu było wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena wspólnie z Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, chórem „Singakademie” z Frankfurtu oraz Chórem Akademii Sztuki ze Szczecina. Twórcą i pierwszym dyrektorem Orkiestry był Piotr Borkowski (marzec 2011 – październik 2012).

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy i ambitny zespół. Muzycy pochodzą z Polski, Niemiec, Belgii, Portugalii, Japonii i Chin. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny – od baroku po współczesność. Mimo niedługiego stażu, orkiestra wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami. Muzycy zagrali m.in. pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Maxima Vengerova oraz mieli zaszczyt pracować pod dyrekcją takich sław jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski i Jerzy Maksymiuk. Z orkiestrą wystąpili już m.in.: Małgorzata Walewska, Agnieszka Rehlis, Bogusław Morka, Iwona Hossa, Iwona Sobotka, Natalie Choquette, Olga Pasiecznik, Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki, Ewa Małas-Godlewska, Soyoung Yoon, Agata Szymczewska, Konstanty Andrzej Kulka, Mariusz Patyra, Janusz Wawrowski, Roman Simović, Ryszard Groblewski, Tomasz Strahl, Ivan Monighetti, Rafał Kwiatkowski, Adam Makowicz, Adam Wodnicki, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Leszek Możdżer, Łukasz Długosz, Paweł Gusnar, Zdzisław Piernik, Marta Klimasara i Maria Pomianowska. W październiku 2014 Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej wystąpiła ze światowej sławy barytonem Thomasem Hampsonem – na jedynym koncercie w Polsce.

W marcu 2012 Orkiestra zagrała podczas międzynarodowego projektu pod nazwą Gorzowski Festiwal Wielkanocny, odbywającego się w ramach 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Dyrektor Artystyczny – Elżbieta Penderecka). Zespół brał również udział w projektach muzycznych z udziałem takich artystów jak m.in. Krystyna Prońko, Jarek Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Jose Torres, Krzesimir Dębski, Tomasz Szymuś, Adam Sztaba czy Irena Santor. Orkiestra dwukrotnie wystąpiła już na festiwalu PRZYSTANEK WOODSTOCK – w sierpniu 2012 na scenie Akademii Sztuk Przepięknych, a w 2014 r. – na Dużej Scenie Festiwalu, towarzysząc skrzypkowi Michałowi Jelonkowi. W sierpniu 2013, na zaproszenie Jana A. P. Kaczmarka, Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej uświetniła Galę Otwarcia TRANSATLANTYK Festival Poznań.

Zespół ma także za sobą debiut fonograficzny – album z koncertami skrzypcowymi Piotra Czajkowskiego (D-dur op. 35) i Jeana Sibeliusa (d-moll op. 47), nagrany w kwietniu 2012 roku z laureatką 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, 2011) –  Soyoung Yoon. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2013 w kategorii Album Roku - Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, a także nominację mediów regionalnych do statuetki ALE SZTUKA!. Nagrany w sierpniu 2015 album Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek – SPOTKANIE to druga płyta w dorobku zespołu. Wydawcą płyty jest CEA-Filharmonia Gorzowska. Album miał swoją premierę w listopadzie 2015.

Od kwietnia 2013 Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pracuje pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

aktualizacja: kwiecień 2014 (ab), marzec 2017 (iz)

Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka im. Jana Kiepury

Ulica: ul. Jagiellońska 26
Kod i miasto: 03-719 Warszawa
Mail: biuro@mteatr.pl
Telefon: (+48 22) 243 54 84
Strona www: https://www.mteatr.pl/pl

Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka im. Jana Kiepury w Warszawie jako teatr impresaryjny swoją sceniczną działalność zainaugurował 17 września 2005 roku. Podstawowym reperuarem teatru są klasyczne operetki oraz koncerty filharmoniczne.

Celem działania Teatru jest propagowanie kultury poprzez tworzenie wydarzeń teatralno-muzycznych na wysokim artystycznym poziomie. Przyznaje także Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury.

Nowy Teatr

Ulica: ul. Madalińskiego 10/16
Kod i miasto: 02-513 Warszawa
Mail: sekretariat@nowyteatr.org
Telefon: (+48) 22 379 33 00
Strona www: www.nowyteatr.org

Dyrektor Naczelna - Karolina Ochab
Dyrektor Artystyczny - Krzysztof Warlikowski
Kierownik Muzyczny - Paweł Mykietyn

Nowy Teatr tworzy Krzysztof Warlikowski i grupa jego stałych współpracowników, wśród nich wybitni aktorzy: Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Zygmunt Malanowicz, Marek Kalita, Wojciech Kalarus, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr, scenografka Małgorzata Szczęśniak, kompozytor Paweł Mykietyn i dramaturg Piotr Gruszczyński.

Europejska renoma Krzysztofa Warlikowskiego wynika między innymi z bardzo szczególnego postrzegania miejsca publiczności w zdarzeniu artystycznym. Nowy Teatr chce rozbudować przestrzenie dialogu z publicznością, nie ograniczając się jedynie do działań ściśle teatralnych. Jest miejscem nowej sytuacji artystycznej. Wolnym polem działania dla zaproszonych artystów i kuratorów, przestrzenią tworzoną przez ludzi z pomysłami.

Jednym z celów Nowego Teatru jest interwencja w życie mieszkańców stolicy, która przyczyni się do zmiany widzenia miasta. Ideą nie jest dawanie występów, lecz tworzenie przestrzeni dialogu i inicjowanie rozmowy na nawet najbardziej niewygodne tematy.

Teatr istnieje od 2008 roku i jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę. Pozostaje główną domeną działania Krzysztofa Warlikowskiego, zaś inne osoby zaproszone do współpracy mają za zadanie współtworzenia koncepcji nowego miejsca. Jednym z wyzwań jest zbudowanie nowej siedziby - wielofunkcyjnego centrum kulturalnego - w hali warsztatowej z 1927 roku, byłej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania u zbiegu ulic Madalińskiego i Sandomierskiej.

Dotychczas przez sześć sezonów powstały m.in. takie spektakle jak (A)pollonia, Koniec, Opowieści afrykańskie według Szekspira, Kabaret warszawski w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, spektakl taneczny Nancy. Wywiad w reż. Claude’a Bardouila, wydarzenia interdyscyplinarne X-Apartments, Miasta Równoległe, wystawy, koncerty i płyty (m.in. Nowa Warszawa), wykłady, warsztaty, spotkania i inne. Nowy Teatr jest także jedną z instytucji teatralnych reprezentujących polską kulturę na arenie międzynarodowej. Od dwóch lat tworzy też oryginalny festiwal nowej muzyki „Instalakcje” programowany przez Pawła Mykietyna.

aktualizacja: kwiecień 2014 (ab)

Teatr Muzyczny "Roma"

Ulica: ul. Nowogrodzka 49
Kod i miasto: 00-695 Warszawa
Mail: sekretariat@teatrroma.pl
Telefon: (+48 22) 621 80 37
Strona www: www.teatrroma.pl