Polmic - FB


Filharmonie

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Ulica: ul. Piastowska 2
Kod i miasto: 75-400 Koszalin
Mail: sekretariat@filharmoniakoszalinska.pl
Telefon: (+48 94) 342 20 22
Strona www: www.filharmoniakoszalinska.pl
Dyrektor naczelny: Robert Wasilewski
Pierwszy dyrygent gościnny i konsultant artystyczny: Massimiliano Caldi


Filharmonia Koszalińska, początki której sięgają 1956 roku, jest najstarszą tego typu instytucją na Pomorzu Środkowym. Filharmonia organizuje blisko 120 koncertów rocznie, z których połowę stanowią koncerty symfoniczne. Ta instytucja kultury, finansowana z budżetu Urzędu Miasta Koszalina, realizuje regularne koncerty w całym regionie, w sumie dla około 60 tysięcy słuchaczy rocznie. Filharmonia Koszalińska zajmuje się organizacją Międzynarodowego Festiwalu Organowego, największej tego typu imprezy w Polsce (ok. 35 koncertów). Festiwal ten należy również do jednych z trzech najstarszych w Polsce – do tej pory odbyły się jego 44 edycje we wspaniałych świątyniach Pomorza Środkowego. Od kilku lat w sezonie letnim instytucja przygotowuje w koszalińskim amfiteatrze największy w północnej Polsce spektakl operowy dla ponad 5 tysięcy słuchaczy. Dotychczas zrealizowano Galę Operową, Toscę G.Pucciniego, Carmen G.Bizeta, Trubadura i Traviatę G.Verdiego oraz Carmina Burana C.Orffa. W 2009 Filharmonia przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego urządziła wyjątkowy w skali całego kraju Festiwal Muzyki Polskiej, poświęcony wyłącznie zapomnianym polskim dziełom i ich twórcom. Szczególne przedsięwzięcia poświęcono jednemu z największych polskich kompozytorów romantycznych – Zygmuntowi Noskowskiemu, w setną rocznicę jego śmierci.
W ramach Filharmonii Koszalińskiej działają Orkiestra Symfoniczna i liczne zespoły kameralne: Instant Duo, Ambria Trio, Triada, Quartetto Giovane, Kwartet Con Brio, La Donna e Mobile. Zespoły Filharmonii z powodzeniem występują w renomowanych salach koncertowych w kraju i za granicą. Uznanie publiczności zyskał w 2006 występ orkiestry pod dyrekcją ówczesnego szefa artystycznego FK Aleksandra Marković`a i skrzypka Bartłomieja Nizioła w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Orkiestra wielokrotnie koncertowała w Czechosłowacji, Danii, Francji, Szwecji, na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech. W 2006 roku, we współpracy z włoską operą Arena di Verona, uczestniczyła w 30-koncertowym tournée z największymi przebojami muzyki operowej. Na przestrzeni ostatnich 15 lat również wielokrotnie występowała w jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych sal europejskich - w berlińskim Konzerthaus. Od 6 lat koncertmistrzem orkiestry jest znakomity skrzypek-solista, laureat wielu znaczących konkursów polskich i zagranicznych – Natan Dondalski. Z orkiestrą występowała większość czołowych polskich dyrygentów (Tomasz Bugaj, Henryk Debich, Jose Maria Florencio Junior, Jerzy Maksymiuk, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Karol Stryja, Stefan Rachoń, Józef Wiłkomirski, Tadeusz Wojciechowski) oraz solistów (Karol Małcużyński, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Bogdan Paprocki, Andrzej Hiolski, Halina Czerny-Stefańska, Wiesław Ochman, Wanda Wiłkomirska, Stanisław Drzewiecki, Lidia Grychtołówna, Barbara Hesse-Bukowska, Krzysztof Jabłoński, Krzysztof Jakowicz, Ryszard Karczykowski, Izabela Kłosińska, Bernard Ładysz, Bartłomiej Nizioł, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Piotr Pławner, Regina Smendzianka, Stefania Woytowicz). Występowali również świetni zagraniczni pianiści, laureaci Konkursów Chopinowskich: Bernard Ringeissen, Philippe Giusiano z Francji oraz Takako Takahashi z Japonii.
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej nagrała 13 płyt kompaktowych. Na szczególną uwagę zasługuje dostępna w całej Polsce płyta poświęcona twórcom koszalińskim (A. Cwojdziński, K. Rozbicki, A. Szymczewska), a także pierwsze w historii nagranie na CD dwóch koncertów fortepianowych Henryka Melcera (J. Ławrynowicz – fortepian, R. Silva – dyrygent). Płyta ta w 2007 stała się „Fonograficzną rewelacją roku” miesięcznika muzycznego Muzyka 21.
Od 2014 roku I dyrygentem gościnnym i konsultantem artystycznym jest Massimiliano Caldi.
 
aktualizacja: luty 2016 (wa)

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Ulica: ul. Sokolska 2
Kod i miasto: 40-084 Katowice
Mail: sekretariat@filharmonia-slaska.eu
Telefon: (+32) 258 62 61
Strona www: www.filharmonia-slaska.eu

Dyrektor: Mirosław Jacek Błaszczyk

 

Filharmonia Śląska, jako jedna z pierwszych instytucji artystycznych w powojennej Polsce, rozpoczęła koncertem symfonicznym w dniu 26 maja 1945 roku działalność w kraju, a później również poza granicami. Pierwszymi kierownikami artystycznymi byli: Jan Niwiński, Witold Krzemiński i Stanisław Skrowaczewski. Od 1953 roku dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem był Karol Stryja, który od 1982 do 1990 roku zajmował stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego. W latach 1990-1998 funkcję tę pełnił Jerzy Swoboda. Od maja 1998 roku dyrektorem artystycznym jest Mirosław Jacek Błaszczyk, który od 3 grudnia 2013 roku pełni również funkcję dyrektora Filharmonii. W okresie 2001-2013 dyrektor naczelną instytucji była Grażyna Szymborska.
W ostatnich latach Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej odbyła liczne tournées koncertowe, m.in. w Austrii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Jugosławii, Niemczech, Rumunii, San Marino, Szwecji, Szwajcarii, na Węgrzech, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Hiszpanii i Portugalii. Często związane one były z udziałem w międzynarodowych imprezach muzycznych, takich jak: Swansea Festiwal, Festiwal Muzyki Francuskiej w La Chaise-Dieu, Praska Wiosna, Kieler Woche, Festiwal w Arne di Verona, Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans i inne.
Na estradzie występowało wielu światowej sławy artystów, m.in.: Eugene Ormandy, Hermann Abendorth, George Szell, Leopold Stokowski, Carlo Zecchi, Gennadij Rożdiestwienskij, Kiryl Kondraszyn, Zubin Mehta, David i Igor Ojstrachowie, Leonid Kogan, Henryk Szeryng, Bronisław Gimpel, Ida Haendel, Gina Baucher, Emil Gilles, Artur Rubinstein, Julius Katchen, Witold Małcużyński, Alexis Weissenberg, Maurizio Pollini, Johan Browning, Roger Woodward, Krystian Zimerman, Daniel Szafran, Victoria de los Angeles, Mścisław Rostropowicz i inni.
W 1973 zespół Filharmonii Śląskiej powiększył się o kilkudziesięcioosobowy chór mieszany, a w roku 1981 rozpoczęła działalność kilkunastoosobowa orkiestra kameralna, która przyjęła nazwę Śląska Orkiestra Kameralna.
W repertuarze Filharmonii Śląskiej – obok światowej literatury symfonicznej, oratoryjnej, chóralnej i kameralnej – ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna zwłaszcza twórczość kompozytorów polskich.
Filharmonia jako pierwsza rozpoczęła akcję muzycznej edukacji dzieci i młodzieży, organizując comiesięczne koncerty symfoniczne i kameralne. Co cztery lata w Filharmonii Śląskiej organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Dziesiąty odbędzie się w listopadzie 2017 roku.
Filharmonia Śląska dysponuje profesjonalnym studiem nagrań z aparaturą cyfrową, na której rejestrowane były koncerty oraz dokonywane nagrania płytowe dla agencji płytowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii i Hongkongu.

Od 14 listopada 2011 roku Filharmonia Śląska nosi imię Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncertem 28 marca 2014 roku wznowiła działalność w siedzibie wyremontowanej i rozbudowanej dzięki środkom unijnym (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz środkom pochodzącym z budżetu województwa śląskiego. Salę koncertową wyposażono w organy zaprojektowane przez prof. Juliana Gembalskiego, a wykonane przez renomowaną firmę Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH.


aktualizacja: 2002 (iz), 2014 (ab)

 

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Ulica: ul. Wilsona 16
Kod i miasto: 42-202 Częstochowa
Mail: filharmonia@filharmonia.com.pl
Telefon: (+48 34) 324 43 05
Strona www: www.filharmonia.com.pl

Pierwszy oficjalny koncert symfoniczny odbył się 2 marca 1945 roku w częstochowskim Teatrze Miejskim. Wkrótce Orkiestra usamodzielniła się i otrzymała pierwszą siedzibę przy ulicy Dąbrowskiego 16, która służyła Orkiestrze przez 20 lat. Od 1954 roku podjęto starania o budowę sali koncertowej. Ich efektem jest budynek, w którym filharmonicy pracują do dziś (30% kosztów powstałego obiektu to wkład mieszkańców miasta). We wrześniu 1965 roku Orkiestra przeniosła się do swojej nowej siedziby przy ulicy Konkielów (dziś: Wilsona), noszącej miano Dom Kultury "Filharmonia". Odtąd do Częstochowy chętniej przyjeżdżali wybitni dyrygenci i soliści, występowały także zespoły zagraniczne m.in.: Lozańska Orkiestra Kameralna, Moskiewska Orkiestra Symfoniczna. Poza tradycyjnymi formami koncertów symfonicznych, kameralnych i szkolnych, Orkiestra stała się gospodarzem i organizatorem trzech festiwali: Polskiego Festiwalu Skrzypcowego im. G. Bacewicz, Ogólnopolskiego Festiwalu Jeunesses Musicales i Festiwalu Muzyki Młodzieżowej. Dwa pierwsze przez wiele lat były kontynuowane. Po utworzeniu województwa częstochowskiego, w 1976 roku, Orkiestra zyskała rangę Filharmonii. Od tego momentu zwiększyła się liczba koncertów, zróżnicowały się również ich formy, obejmując wszystkie gatunki muzyczne, od dzieł oratoryjno-kantatowych poprzez symfoniczne, popularne i rozrywkowe do koncertów kameralnych i recitali. Powstały również instrumentalne zespoły kameralne złożone z muzyków Orkiestry. Bardzo liczną część imprez stanowiły koncerty dla dzieci i młodzieży, zarówno symfoniczne, jak i kameralne, odbywające się nie tylko w siedzibie zespołu, ale również w wielu miejscowościach województwa. Orkiestra koncertowała wówczas w wielu miejscowościach w kraju, biorąc udział w licznych festiwalach. Odbyła również pierwsze podróże zagraniczne do Bułgarii, Czechosłowacji, Włoch, Francji i Niemiec. W roku 1984 powołany do życia został nowy festiwal – "Ars Chori". W 1991 roku zainaugurowano działalność Międzynarodowego Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Od II edycji organizacją tego przedsięwzięcia zajął się Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” przy współpracy z Filharmonią Częstochowską.

W 1997 miała miejsce pierwsza edycja Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Wtedy właśnie minęła 50. rocznica śmierci tego urodzonego w Częstochowie, wielkiego polskiego muzyka, który należał do najwybitniejszych i najsłynniejszych skrzypków XX stulecia. Festiwal stał się kontynuacją dwóch prestiżowych festiwali częstochowskich: Festiwalu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz i Jeunesses Musicales. Organizowany jest w cyklu co dwa lata.

W ramach poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty repertuarowej, od stycznia 1998 roku do grudnia 2002 roku działała przy Filharmonii Częstochowskiej Scena Operowo-Operetkowa, w ramach której odbyły się premiery m.in.: G. Donizettiego Don Pasquale, St. Moniuszki Straszny dwór i Halka, W. A. Mozarta Wesela Figara. Natomiast w kwietniu 2001 roku pod nazwą Scena Eksperyment odbyła się premiera Panny Julii A. Strindberga, w której zostały połączone dwa rodzaje sztuki: teatr i muzyka. Filharmonia Częstochowska stała się również współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Majowa Nutka" oraz organizatorem Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, którego pierwsza edycja odbyła się w maju 2002 roku – Ist Hot Jazz Spring Częstochowa 2002. W roku 2008 Filharmonia Częstochowska czynnie włączyła się w przywracanie pamięci o rodzeństwie słynnych na całym świecie w XIX wieku śpiewaków, którzy swe losy związali z naszym regionem, organizując Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków.

Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie Orkiestra bierze udział w licznych festiwalach oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Francji, Niemczech, Holandii, Szwecji i Korei Południowej. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej niejednokrotnie zapewniała oprawę muzyczną imprezom o zasięgu międzynarodowym: Kongres Mariologiczny (1990), Światowy Kongres Polonii Medycznej (1991), Światowy Dzień Młodzieży z udziałem papieża Jana Pawła ll (1991). Orkiestra ma na swoim koncie liczne nagrania CD oraz nagrania dla PR i TV.

Od marca 2010 Filharmonii Częstochowska była remontowana i rozbudowywana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W listopadzie 2011 roku dyrektorem naczelnym Filharmonii został Ireneusz Kozera, a w lutym następnego roku funkcję dyrektora artystycznego objął Adam Klocek. We wrześniu 2012 roku rozpoczął działalność Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum".
3 października 2012 roku zainaugurowano działalność w gmachu przy ul. Wilsona 16 po modernizacji. Tego dnia Filharmonia Częstochowska otrzymała oficjalnie imię Bronisława Hubermana. Uroczystość miała miejsce podczas otwarcia VIII Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana.

Z Orkiestrą występują wybitni dyrygenci oraz najwybitniejsi polscy soliści i wielu wykonawców zagranicznych, m.in. dyrygenci: Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Karol Stryja, Stanisław Gałoński, Gabriel Chmura, Luciano Acocella (Włochy), Zelman Boxer (USA), Vladyslav Czarnecki (Niemcy), Cindy Egolf (USA), Volker Hempfiling (Niemcy), Michi Hayashi (Japonia), Vladimir Kiradjiev (Bułgaria), Olaf Koch (Niemcy), Arild Remmeril (Norwegia), Makoto Suehiro (Japonia), Joel Zuben (USA), Tsung Yeh (USA), Torsten Ostergen (Szwecja), Georg Mais (Niemcy), Tilo Lehmann (Niemcy), Antoine Mitchell (Wielka Brytania), Volker Schmidt-Gertenbach (Niemcy); wokaliści: Stefania Toczyska, Grażyna Brodzińska, Zofia Kilanowicz, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Bogdan Paprocki, Krzysztof Szmyt, Bogusław Morka, Adam Zdunikowski, Kazimierz Kowalski, Dariusz Stachura; instrumentaliści: Vadim Brodski, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Michał Urbaniak, Wanda Wiłkomirska, Piotr Pławner, Kevin Kenner (USA), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman, Waldemar Malicki, Jadwiga Rappe, Krzysztof Jabłoński, Eric i Marc Franceries (Francja), Barbara Górzyńska, Andrzej Bauer, Menahem Breuer (Izrael), Pablo de la Cruz (Hiszpania), Christian Wetzel (Niemcy), Joshua Bell (USA), Vadim Repin (Rosja), Evelyn Glennie (Szkocja), Midori (Japonia).

aktualizacja: 2002, 2010 (iz), 2018 (ac)

 

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Ulica: ul. Ołowianka 1
Kod i miasto: 80-751 Gdańsk
Mail: sekretariat@filharmonia.gda.pl
Telefon: (+48 58) 320 62 50
Strona www: www.filharmonia.gda.pl
Dyrektor naczelny: Roman Perucki
Dyrektor artystyczny: George Tchitchinadze

Pierwszy dyrygent orkiestry: Massimiliano Caldi


Pierwsza Państwowa Filharmonia Bałtycka powstała w 1949 roku. Niedługo potem w 1953 nastąpiło połączenie Filharmonii ze Studiem Operowym pod kierownictwem Zygmunta Latoszewskiego i przyjęcie nazwy Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Kierownictwo artystycznie objął wtedy Kazimierz Wiłkomirski. Po czterdziestu latach współegzystowania filharmonii i opery w 1993 nastąpiło ich ostateczne rozdzielenie. Dyrektorem niezależnej instytucji Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku został prof. Roman Perucki. Był on pomysłodawcą nowatorskiego przedsięwzięcia, jakim jest zrealizowana po 1996 roku nowatorska w skali kraju rewitalizacja poprzemysłowego terenu po 100-letniej elektrociepłowni na wyspie Ołowiance w Gdańsku. Uroczyste otwarcie kompleksowo wyposażonego centrum muzyczno-kongresowego nastąpiło w 2007 roku. Wydarzenia artystyczne są organizowane w kilku salach (Koncertowa na 1100 miejsc, Kameralna na 180 miejsc, Jazzowa na 200 miejsc i Dębową na 100 miejsc) oraz w przylegającym do nich foyer o łącznej powierzchni 1700 m2. Będąc uniwersalną instytucją muzyczną, Filharmonia prowadzi także działalność studyjną i dysponuje własnym studio nagraniowym.
Obecnie Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku z siedzibą w Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym jest największą instytucją życia muzycznego w północnej Polsce. Organizuje koncerty symfoniczne, recitale i wieczory kameralne, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata: Gewandhausorchester zu Leipzig i Riccardo Chailly, Orkiestra Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga i Valery Giergiev, Filharmonicy Moskiewscy i Jurij Simonow, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen i Paavo Järvi, Bamberger Symphoniker i Jonathan Nott, Orquesta Sinfonica de Madrid i Jesús López Cobos, The European Union Youth Orchestra i Herbert Blomstedt, Orchestra of the 18th Century i Frans Brüggen, Sinfonia Varsovia i Marc Minkowski, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus i Jerzy Semkow oraz King Singers, The Canadian Brass. Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza takich artystów-solistów jak Shlomo Mintz, Barbara Hendrix, Dang Thai Son, Arcadi Volodos, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Kevin Kenner, Krystian Zimerman, Nigel Kennedy, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers.
Czołowym zespołem instytucji jest Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, która uczestniczyła w wielu krajowych, europejskich festiwalach oraz zarejestrowała kilkadziesiąt nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. Jej kierownikiem artystycznym od 2012 jest Ernst van Tiel. Zespołem tym dyrygowali wybitni polscy i zagraniczni mistrzowie batuty: Sir Neville Marriner, Antoni Wit, Roman Kofman, Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Maxim Vengerov, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Michael Zilm, Juozas Domarkas, Franco Ferraro, Enoch zu Guttenberg, Carlo Zecchi, Felix Carrasco. Poza tym Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe jest siedzibą dla zespołów kameralnych, takich jak Baltic Kwartet i The Gdansk Philharmonic Brass.
W 2015 roku Polska Filharmonia Bałtycka otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.
 
aktualizacja: 2002, 2010 (iz), 2016 (wa)

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Ulica: ul. Andrzeja Szwalbego 6
Kod i miasto: 85-080 Bydgoszcz
Mail: biuro@filharmonia.bydgoszcz.pl
Telefon: (+48 52) 321 04 67
Strona www: www.filharmonia.bydgoszcz.pl
Dyrektor naczelny: Maciej Puto

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego zaliczana jest dziś do czołowych instytucji muzycznych w Polsce. Posiada dwa etatowe zespoły artystyczne: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej powstała w 1946 roku, zaś Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua powstała w roku 1962 i była jednym z pierwszych w kraju zespołów prezentujących muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach. Niezwykle ważną datą w ponad półwiecznej historii Filharmonii Pomorskiej jest 16 listopada 1958, kiedy to odbył się pierwszy koncert w nowo wzniesionej siedzibie Filharmonii. Gmach wybudowano staraniem wieloletniego dyrektora – Andrzeja Szwalbego.
Działalność artystyczna Filharmonii Pomorskiej to koncerty symfoniczne, kameralne oraz liczne recitale najwybitniejszych wirtuozów z całego świata. Zespoły artystyczne Filharmonii Pomorskiej mają na swoim koncie liczne nagrania płytowe oraz podróże zagraniczne, specjalnie dla nich napisane zostały dzieła takich kompozytorów jak: Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Bogusław Schaeffer, Romuald Twardowski czy Zbigniew Penherski.
Istotną rolę w działalności artystycznej Filharmonii Pomorskiej zajmują dwa festiwale: organizowane od 1963 Bydgoskie Festiwale Muzyczne oraz Międzynarodowe Festiwale „Musical Antiqua Europae Orientalis” (odbywające się od 1966 roku w cyklu trzyletnim), połączone z kongresami muzykologicznymi i slawistycznymi.
W pond 50-letniej historii Filharmonii Pomorskiej odnotowane są wielkie wydarzenia artystyczne z udziałem zarówno etatowych zespołów Filharmonii Pomorskiej, jak i zaproszonych gości. Bezprecedensowymi stały się koncerty światowych sław. Na bydgoskiej estradzie występowali: Artur Rubinstein, Benjamin Britten, Karol Małcużyński, Luciano Pavarotii, Shlomo Mintz, Mischa Maisky, Kevin Kenner, Kurt Masur, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit oraz wiele innych. W ostatnich latach gościły również znakomite zespoły: Orkiestra Symfoniczna Radia BBC, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, The King’s Singers, The Tallis Scholars, Westminster Abbey Choir, Academy of St. Martin in the Fields.
Znakomite warunki akustyczne sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej wykorzystywane są do licznych nagrań muzycznych, realizacji których podejmują się profesjonalne wydawnictwa. W tej sali zrealizowano pierwszą polską, pokrytą 24-karatowym złotem płytę audiofilską. Powstałe tutaj albumy wielokrotnie były premiowane przez polski przemysł fonograficzny prestiżowymi nagrodami Fryderyk. Gmach Filharmonii Pomorskiej jest również miejscem licznych spotkań i sympozjów, organizowanych przez uczelnie, banki, wielkie korporacje i firmy. Instytucja i jej zespoły biorą czynny udział w wydarzeniach o znaczeniu historycznym zarówno miasta, regionu jak i kraju. Ponad dwadzieścia lat (1991 – 2015) funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Pomorskiej pełniła Eleonora Harendarska. W 2015 stanowisko dyrektora objął Maciej Puto.
 
aktualizacja: 2002, 2010 (iz), 2016 (wa)