Polmic - FB


Filharmonie

S<a href="/index.php?option=com_mwinstytucje&Itemid=15&id=889&view=centrumkulturalne">tara Pomarańczarnia (Teatr Stanisławowski)</a>

Teatr Muzyczny

Ulica: ul. M.C. Skłodowskiej 5
Kod i miasto: 20-029 Lublin
Mail: sekretariat@teatrmuzyczny.eu
Telefon: (+48 81) 532 76 13
Strona www: www.teatrmuzyczny.eu
 

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

Ulica: ul. B.Głowackiego 1
Kod i miasto: 10-447 Olsztyn
Mail: biuro.konc@filharmonia.olsztyn.pl
Telefon: (+48 89) 527 51 75
Strona www: www.filharmonia.olsztyn.pl
Dyrektor naczelny i artystyczny: Piotr Sułkowski

Państwowa Filharmonia w Olsztynie powstała w 1973 roku i początkowo mieściła się w budynku Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina przy ulicy Kościuszki. Nadano jej imię Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora pobliskiego Barczewa, które nosiła od 1962 olsztyńska orkiestra symfoniczna. W 2000 roku zmieniono nazwę instytucji na obecną.
Nowoczesna siedziba Filharmonii otworzyła swoje gościnne podwoje w 2011 roku, wtedy również stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego objął Piotr Sułkowski. Sala koncertowa Filharmonii odpowiada najwyższym wymaganiom akustycznym: jest wyposażona w najwyższej klasy sprzęt elektroakustyczny, co daje możliwości nagrywania muzyki oraz transmisji i wirtualnego uczestnictwa w koncertach w dowolnym miejscu na świecie. Sezony filharmoniczne wyróżniają się bogatym programem, szeregiem atrakcyjnych przedsięwzięć, możliwych do realizacji we własnej siedzibie. Prócz koncertów symfonicznych program obejmuje cykle „Mistrzowskich recitali fortepianowych”, koncerty muzyki popularnej w cyklu „POP filharmonia”, koncerty jazzowe oraz spektakle operowe. W każdym sezonie przybywają na gościnne występy artyści zagraniczni: przedstawienie Tosci Giacoma Pucciniego odbyło się przy współudziale solistów z Hiszpanii, Traviaty Giuseppa Verdiego – z artystami Teatru Muzycznego w Kaliningradzie. Na scenie Filharmonii występowali tak znakomici muzycy, jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Ewa Podleś, Kaja Danczowska i Konstanty Andrzej Kulka, wiolonczeliści David Geringas i Ivan Monighetti, pianiści Kevin Kenner i Jan Lisiecki, a z kręgu jazzu Adam Makowicz i Leszek Możdżer. Podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Filharmonii gościem specjalnym koncertu symfonicznego był wirtuoz gry na fletni pana Gheorghe Zamfir. Filharmonia Warmińsko-Mazurska przystąpiła również, jako druga filharmonia w Polsce, do systemu transmisji operowych w HD z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Czołowymi zespołami instytucji są orkiestra symfoniczna i chór mieszany, stworzony i prowadzony od 2009 przez prof. Benedykta Błońskiego. Orkiestra notuje sukcesy w kraju i za granicą (Rosja, Litwa, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Włochy, Francja, Hiszpania), dokonuje licznych nagrań płytowych (12 albumów), wykonuje koncerty transmitowane przez radio i telewizję. Filharmonicy olsztyńscy uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach w regionie, jak np. uroczysty koncert z premierowymi utworami z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem w 2010, koncert przed Papieżem Janem Pawłem II w 1991.  Płyta filharmoników Sinfonia Sacra z muzyką Marka Sewena została zadedykowana Ojcu Świętemu. W 2010 Filharmonia Warmińsko-Mazurska otrzymała za płytę CD Felix Nowowiejski, Missa Pro Pace, Missa Stella Maris nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2010 w kategorii Muzyka Poważna - Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna. Sala koncertowa Filharmonii była miejscem wielu polskich i światowych prawykonań, m.in. Syna Marnotrawnego Feliksa Nowowiejskiego, Ptaka Uqui Piotra Mossa, Koncertu skrzypcowego Gerardo Gandiniego.
Filharmonia Warmińsko-Mazurska prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i studentów: audycje przedszkolne "Spotkania z Panią Muzyką", szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie, Symfoniczne Poranki Muzyczne, „Koncerty rodzinne”.
W 2014 Marszałek Województwa przyznał Filharmonii laur „Najlepsi z najlepszych” za szczególne zasługi w promowaniu Warmii i Mazur. Z okazji jubileuszu 70-lecia w 2016 Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
aktualizacja: luty 2016 (wa)

Krakowska Opera Kameralna

Ulica: ul. Miodowa 15
Kod i miasto: 31-055 Kraków
Mail: opera@kok.art.pl
Telefon: (+48 12) 430 66 06
Strona www: www.kok.art.pl

Dyrektorzy naczelni i artystyczni: Wacław Jankowski, Jadwiga Leśniak-Jankowska

 

Początki Krakowskiej Opery Kameralnej sięgają 1991 roku, gdy został założony autorski teatr muzyczny SCENA EL-JOT Jadwigi Leśniak-Jankowskiej. W 2000 roku teatr otrzymał stałą siedzibę w zabytkowej kamienicy przy ulicy Miodowej 15 w Krakowie. Za odrestaurowanie budynku i powołanie w nim instytucji kulturalnej w 2002 Prezydent Miasta Krakowa przyznał scenie tytuł Mecenasa Kultury Krakowa. Kierownikami teatru są aktorka, choreograf, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Jadwiga Leśniak-Jankowska oraz reżyser Wacław Jankowski.

Ich credem artystycznym jest odkrywanie zapomnianych arcydzieł polskich i światowych, szacunek dla tradycji, dbałość o kunszt i precyzję wykonania. Sięgając po dawny repertuar zespół artystyczny dąży do jego odtworzenia zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą, dobiera charakterystyczne dla danej epoki stroje, tańce oraz wykorzystuje oryginalne instrumenty. Wskrzesza również mało popularne dziś gatunki, jak np. misterium sceniczne, dygresyjna opera kameralna, rapsod muzyczny, udramatyzowane oratorium. Od 2011 roku w instytucji jest realizowany projekt „Operowy Teatr Lalek”, w którym, oprócz śpiewaków, aktorów dramatycznych i tancerzy, pełnoprawny udział w scenicznych działaniach mają także lalki i maski (opera komiczna La serva padrona Giovanniego Battisty Pergolesiego w reżyserii Wacława Jankowskiego). Artyści Krakowskiej Opery Kameralnej to starannie dobrany zespól instrumentalistów, śpiewaków, aktorów, tancerzy. Wśród nich ważne miejsce zajmują studenci krakowskich uczelni artystycznych, którzy wnoszą w mury teatru swą młodość i zapał, otrzymują możliwość debiutu i zdobywania doświadczenia na zawodowej scenie, w ambitnym repertuarze.

 

aktualizacja: maj 2016 (wa)

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

Ulica: ul. Kozia 4
Kod i miasto: 61-835 Poznań
Mail: teatr@ptt-poznan.pl
Telefon: (+48 61) 852 42 41
Strona www: www.ptt-poznan.pl
W 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania został powołany do istnienia Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, którego dyrekcję powierzono wybitnemu tancerzowi i choreografowi Conradowi Drzewieckiemu. Blisko piętnastoletni okres kierownictwa Conrada Drzewieckiego charakteryzują prekursorskie przedsięwzięcia artystyczne, które usytuowały zespół poznański w gronie najlepszych kompanii europejskich, czego dowodem były m.in. liczne zaproszenia na międzynarodowe festiwale baletowe. W uznaniu zasług w tym okresie Polski Teatr Tańca został wyróżniony m.in. Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za propagowanie kultury polskiej za granicą (1978) oraz Nagrodą Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki (1984).
Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca jest Ewa Wycichowska, wieloletnia pierwsza tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog, zapraszany do współpracy przez zespoły amerykańskie, włoskie i niemieckie, wielokrotny juror polskich i międzynarodowych konkursów baletowych. Ewa Wycichowska traktując modern i contemporary dance jako główne tworzywo ruchowe, rozwinęła oryginalną koncepcję inscenizacyjno - choreograficzną zmierzającą do syntezy sztuk, gdzie warstwy: choreograficzna, dramaturgiczna, muzyczna i plastyczna spotykają się i wzajemnie przenikają. Uzupełniła również pierwotną wizję teatru autorskiego i zaprosiła do współpracy wybitnych twórców z całego świata.
Polski Teatr Tańca postrzegany jest jako unikalne forum choreografów, w którym swoje oryginalne koncepcje realizowali m.in. tak wybitni artyści jak Birgit Cullberg, Mats Ek, Örjan Andersson, Jens Ostberg, Marie Brolin-Tani, Virpi Pahkinen (Szwecja), "Les Carnetes Bogouet" (Francja), David Earle (Kanada), Toru Shimazaki (Japonia) i Yossi Berg (Izrael).
Atrakcyjna oferta repertuarowa, nowy oryginalny język tańca i współczesna forma teatralna proponowane przez zespół poznański, spotykają się z uznaniem widzów na całym świecie.
W ostatnich latach Polski Teatr Tańca gościł na tak prestiżowych festiwalach jak Chopin Festival w Hamamatsu (Japonia), Dresdner Musikfestspiele, Bodensee Festiwal, Bregener Festspiele i Lubeck Festival (Niemcy), Karmiel Dance Festival w Izraelu Festiwalach w Istambule i Ankarze (Turcja), Danza Festival w Vicenzy, St. Gallen Festival (Szwajcaria), Chopin i jego Przyjaciele w Nowym Jorku, Dniach Polskich w Moskwie, Polskiej Wiośnie na Balearach, Noorderzon Festival w Holandii, Ost-West w Giessen, wielokrotnie Łódzkich Spotkań Baletowych oraz Festiwalu Sztuki w Edynburgu (Wielka Brytania), gdzie w 1992 roku otrzymał Nagrodę Fringe Firsts.