Polmic - FB


Fundacje

Fundacja Sinfonia Varsovia

Ulica: ul. Szczęśliwicka 56
Kod i miasto: 02-353 Warszawa
Mail: fundacja@sinfoniavarsovia.org
Telefon: (+48 22) 824 09 40
Strona www: www.sinfoniavarsovia.org
Fundacja Sinfonia Varsovia działa od roku 2000, w roku 2005 uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Celem Fundacji jest: inicjowanie, wspieranie i promowanie przedsięwzięć muzycznych w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich, promowanie młodych utalentowanych artystów w kraju i za granicą oraz upowszechnianie wykonawstwa orkiestrowego i Polskiej Orkiestry Kameralnej – Sinfonia Varsovia.
Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez organizowanie i finansowanie koncertów, przedstawień, recitali, festiwali oraz nagrań muzycznych. Młodzi, zdolni studenci akademii muzycznych w Polsce zapraszani są do udziału w próbach Orkiestry Sinfonia Varsovia. Zdobywają oni w ten sposób cenne umiejętności i doświadczenie gry zespołowej. Dzięki kontaktom Orkiestry i Fundacji Sinfonia Varsovia ze znakomitymi artystami na świecie, młodzi muzycy mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez spotkania i pracę z wybitnymi fachowcami.
Fundacja Sinfonia Varsovia od 2001 roku organizuje Festiwal "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". Jego ideą jest zaprezentowanie warszawskiej publiczności wielkich dzieł światowej literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów i dyrygentów. Koncerty, na które wstęp jest bezpłatny odbywają się w salach koncertowych, ale również w kościołach i na wolnym powietrzu. Festiwal już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy, jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej.
W dniu 31 maja 2006 roku zmarł Franciszek Wybrańczyk – współzałożyciel i wieloletni dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, pomysłodawca i prezes Fundacji Sinfonia Varsovia. Chcąc zachować w pamięci Warszawiaków tę wyjątkową postać - muzyka, genialnego organizatora, a także wielkiego entuzjasty i pełnego uroku człowieka, od roku 2007 Festiwal przyjął nazwę Festiwalu „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” im. Franciszka Wybrańczyka.

Fundacja Muzyki Sakralnej "Caecilianum"

Ulica: ul.Kosmatki 74
Kod i miasto: 03-982 Warszawa
Mail: fundacja@caecilianum.info
Telefon: (+48) 606 113 124
Strona www: www.fundacja.caecilianum.info
Prezes fundacji: Piotr Kurpik

Fundacja Muzyki Sakralnej "Caecilianum" powstała na wiosnę 2006 roku. Jej celem jest upowszechnianie i popularyzacja muzyki sakralnej i patriotycznej o wysokim poziomie artystycznym i głębokim znaczeniu religijnym i patriotycznym. Fundacja realizuje swoje cele poprzez: promocję dorobku amatorskich chórów, organistów i zespołów muzycznych, wsparcie finansowe amatorskich chórów, dotowanie zakupu instrumentów muzycznych, organizowanie konferencji, sympozjum i spotkań, organizowanie konkursów i festiwali kulturalnych, współpraca z organami administracji publicznej, współpracę z innymi podmiotami o podobnym profilu.
W ramach pierwszego projektu fundacja wydała płytę Stabat Mater Antonina Dvoraka, nagraną na cześć upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W nagraniu wzięli udział Chór Epifania i Warszawski Chór Międzyuczelniany, orkiestra Sinfonia Nova pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego oraz soliści: Agnieszka Piass - sopran, Małgorzata Pańko - mezzosopran, Rafał Bartmiński- tenor, Sławomir Jurczak - bas baryton. W ramach drugiego projektu fundacja wydała płytę Pro Memoria, będącą nagraniem z koncertu, który odbył się 29 czerwca 2006 roku, w programie którego znalazła się Msza Koronacyjna W.A. Mozarta i dwa koncerty na obój solo z orkiestrą: A. Marcello i G. Ph. Telemanna. W koncercie wzięli udział: Tytus Wojnowicz, Agnieszka Piass, Małgorzata Pańko, Tomek Kałużny, Rafał Bartminski oraz Orkiestra Sinfonia Viva i Chór Epifania pod batutą Tomasza Radziwonowicza.

Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina

Ulica: ul. Piotrkowska 112
Kod i miasto: 90-007 Łódź
Mail: fundacja@arturrubinstein.pl
Telefon: (+48 42) 632 79 39
Strona www: www.arturrubinstein.pl

Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina została założona w 2005 roku w Łodzi. Jej głównym celem jest popularyzowanie polskiej pianistyki i przybliżenie szerszej publiczności postaci Artura Rubinsteina. Przypominając pianistę, fundacja zajmuje się organizowaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina – Rubinstein Piano Festival. Do tej pory odbyło się sześć edycji festiwalu (2008, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) i brały w nich udział cenione polskie i zagraniczne zespoły kameralne (np. Kwartet Smyczkowy Prima Vista, Kwartet Śląski, Stradivari Quartett), orkiestry symfoniczne (np. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana) oraz pianiści (m.in. Szymon Nehring, Garrick Ohlsson, Alexander Korsantia, Daniel Barenboim). Poza festiwalami, zwłaszcza w latach pomiędzy nimi, regularnie organizuje inne wydarzenia, m.in. koncerty, projekcje filmów czy wystawy poświęcone Arturowi Rubinsteinowi. Obecnym prezesem Zarządu fundacji, dyrektorem festiwalu, jego pomysłodawcą i organizatorem od I edycji jest Wojciech Stanisław Grochowalski.

Fundacja "Młoda Muzyka Polska"

Ulica: ul. Piaskowa 4/1
Kod i miasto: 40-230 Katowice
Mail: fmms@ gazeta.pl
Telefon: (+48 32) 256 46 22

Fundacja na rzecz rozwijania muzykalności Polaków "Muzyka jest dla wszystkich"

Ulica: ul. Angorska 21/2
Kod i miasto: 03-913 Warszawa
Mail: biuro@muzykajest.pl
Telefon: (+48) 695 688 007
Strona www: www.muzykajest.pl

Fundacja na rzecz rozwijania muzykalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich” powstała w 2005 roku. Jest organizacją pozarządową, prowadzącą działalność pożytku publicznego non profit w sferze zadań publicznych, do której podstawowych celów należy wspieranie amatorskiego muzykowania w Polsce i działanie na rzecz reform systemowych, dotyczących powszechnej edukacji muzycznej. W 2008 roku Fundacja została członkiem Polskiej Rady Muzycznej (PRM), zrzeszającej instytucje i organizacje kultury.

Fundacja zasłynęła z realizacji takich projektów animacyjnych i edukacyjnych, jak: Smykofonia (cykl koncertów dla dzieci 0-6 wraz z rodzinami) oraz Akcja Labirynt, w ramach której odbywają się warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, warsztaty dla nauczycieli oraz ogólnopolski konkurs „Minutowa piosenka klasowa”. W 2011 roku organizacja otrzymała prestiżową I nagrodę Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej za pomysł i realizację I edycji Akcji Labirynt, w 2012 roku - Głównę Nagrodę „Słoneczniki” CzasuDzieci.pl w kategorii Muzyka oraz w 2013 roku - Ulubione Miejsce Przyjazne Dzieciom w Warszawie (konkurs realizowany przez Dzielnicę Dzieci).

Do innych projektów zrealizowanych i współorganizowanych przez Fundację należą m.in. Kolory i słowa (warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży w ramach programu „Chopin 2040”), Muzykalne Mazowsze (program popularyzujący samorządową edukację muzyczną), konferencja „Powszechna edukacja muzyczna - obowiązek czy szansa?” (2006), Śpiewaj mi mamo (ogólnopolska kampania na rzecz umuzykalniania dzieci), koncerty dla dzieci odbywające się w ramach festiwalu La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki (2010-2015), cykl imprez zorganizowanych w ramach obchodów Roku Lutosławskiego w 2013 roku (Lutofonie, Lutofuzje, Lutoschool, warsztaty dla nauczycieli Lutosławski XXI), Festiwal „Strefa Ciszy” w Łazienkach Królewskich (2013-2015), czy koncerty dla dzieci pt. „Łańcuszek”, towarzyszące Festiwalowi Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” (2013, 2015-2016).


aktualizacja: marzec 2016 (ab)